asus-eee-701-test-nejmensiho-notebooku-na-svete
PCTuning Článek

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Z. Obermaier

Z. Obermaier

12. 12. 2007 01:00 100

Seznam kapitol

1. Jsou ještě menší, ale... 2. Co si přinesete domů 3. Co se skrývá uvnitř 4. Pozor, začínáme
5. Popis aplikací operačního systému Linux 6. Instalace Windows XP na Eee 7. ASUS Eee a Windows 8. Závěr a hodnocení

Mobilita především, to je heslo dnešní uspěchané doby. Až do teď stály ultra lehké a malé náhražky stolních počítačů vysoké částky (tzv. "mobilní přirážka"). S příchodem ASUS Eee se ale do této luxusní kategorie dostává produkt s cenou pod deset tisíc korun, a my si jej v dnešním testu představíme.

Reklama
Reklama

Na tento okamžik - první zapnutí, jsem se velice těšil. Nemám s Linuxem téměř žádné zkušenosti, a proto mě operační systém a jeho uživatelské prostředí velmi zajímal. Na úvod musím říci, že mě velice mile překvapil a ihned si mě svou jednoduchostí a ovládáním získal, o tom ale až za chvilku. Začneme od úplného začátku - BIOSem.

BIOS

Již v předešlé kapitole jsme si řekli, že je Eee po hardwarové stránce notebook založený na běžných PC komponentech. To zjednodušuje všechny další navazující součásti systému, proto zde najdeme úplně normální AMI Bios - jak jej známe z každé, druhé základní desky ...

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Možnosti nastavení odpovídají jen několika málo měnitelným parametrům a nastavením komponent. Položky pro změny napětí a přetaktování bychom hledali marně :). To nám ovšem v přetaktování nezabrání, ukážeme si později. V prvním menu lze měnit pouze čas a datum. Prohlédněte si konfiguraci systému - Intel Celeron a 512MB paměti.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

V druhé záložce BIOSu, je nastavení IDE zařízení - volby jsou "Not Instaled" a "Auto". Než se podíváme na nastavení vestavěných komponent desky, všimněte si položky OS Installation. Tu musíte v případě instalace operačního systému (Windows i Linux) přepnout do polohy "Start", po dokončení instalace naopak opět vrátit do stavu "Finished".

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

V tomto pod-menu nastavíte všechny důležité integrované komponenty. USB porty, síťovou kartu, Audio kodek, WiFi, kameru, reproduktory, a čtečku "SD" karet. Zde musím zmínit drobnou chybu, která ale asi bude s příštím BIOSem opravena. Vidíte, že mám nastavenu kameru, jako vypnutou - jedině tak ale funguje. Pokud změníte tuto položku, kamera přestane fungovat a nefunguje ani po opětovném "vypnutí" v BIOSu. Jediná cesta, jak kameru opět zprovoznit je volba "Load default settings" v posledním menu BIOSu Exit, pak vše opět funguje.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Posledním menu, na které se podíváme je Boot. Tady nastavujeme, odkud bude systém bootovat. Je důležité, že Eee bootuje opravdu z čehokoliv, vyzkoušel jsem USB disk, flash disk i MP3 přehrávač a bootuje skutečně ze všeho.

Funkce Recovery - BIOS v sobě skrývá neviditelnou funkci obnovy poškozeného operačního systému Linux. Pevný disk Eee je rozdělen na několik partitionů, ten hlavní obsahuje instalaci systému - z té uživatel bootuje a pracuje s ní. Je zde ale jedna skrytá, ta obsahuje kompletní zálohu operačního systému. Pokud při startu systému podržíte klávesu F9 spustí se obnova systému ze zálohy. Tohle může být v mnoha případech pro mnohé uživatele spása.

Linux Xandros

Poté, co jste nastavili v BIOSu vše potřebné, je čas se podívat do operačního systému. Od stisknutí tlačítka Power, do úplného nahrání operačního systému uběhne asi 25 vteřin. Po této krátké době je systém plně připraven pro práci i zábavu. Celý operační systém je tvořen několika záložkami, každá je určená pro jinou oblast práce.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Takhle vypadá plocha, zachycená fotoaparátem. Malý LCD display se špatně fotografuje, a dělá velmi často "duchy". Na obrázku vidíte nejpodařenější fotografii. Můžete ji srovnat se obrázkem obrazovky pořízeným přímo v Eee, dole.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Hlavní obrazovka přístroje. Můžete volit mezi několika záložkami: Internet, Work, Learn, Play, Settings a Favorites. Na každou z nich se podíváme samostatně. V horním pravém rohu nalezneme nápovědu Help. Než se zaměříme na programové vybavení, podívejme se spolu na spodní lištu systému, je v ní několik ikon. První ikona zleva otevírá dialog pro nastavení WiFi, druhá potom signalizuje aktivní připojení k internetu nebo síti, další dvě ikonky signalizují aktivní "Caps Lock" a "Num Lock". Malý čtverec před reproduktorem je odkaz na paměťovou kartu v "SD" slotu, reproduktorek mění samozřejmě nastavení zvuku. Zelené kolečko ukazuje na aktivního klienta chatu (ICQ, MSN, atd ...), dále už jsou jen hodiny. Na tmavší ploše jsou ještě tři poslední ikony : SOS (zelený čtverec, vyvolává správce procesů), PC Tips (žlutý smajlík, vypisuje různé tipy jak pracovat s Eee) a Shutdown (červené kolečko, vypíná, resetuje počítač).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning