asus-eee-701-test-nejmensiho-notebooku-na-svete
PCTuning Článek

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

Z. Obermaier

Z. Obermaier

12. 12. 2007 01:00 100

Seznam kapitol

1. Jsou ještě menší, ale... 2. Co si přinesete domů 3. Co se skrývá uvnitř 4. Pozor, začínáme
5. Popis aplikací operačního systému Linux 6. Instalace Windows XP na Eee 7. ASUS Eee a Windows 8. Závěr a hodnocení

Mobilita především, to je heslo dnešní uspěchané doby. Až do teď stály ultra lehké a malé náhražky stolních počítačů vysoké částky (tzv. "mobilní přirážka"). S příchodem ASUS Eee se ale do této luxusní kategorie dostává produkt s cenou pod deset tisíc korun, a my si jej v dnešním testu představíme.

Reklama
Reklama
ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě

ASUS Eee je po všech stránkách velmi podařený počítač. Ultra-mobilní řešení, které ale nepostrádá výkon a najde si uplatnění v mnoha rozmanitých směrech použití. Kompletní koncepce notebooku, postaveného na běžných počítačových komponentách velmi zjednodušuje výrobu, kompatibilitu se softwarem a hlavně drží cenu v přijatelné hladině.

Tento notebook je skvělým doplňkem vaší mobilní kanceláře, ale je i mnohem více. Díky možnosti připojení monitoru a mnoha USB zařízením přináší zkrátka mnohem více, než "smartphony", byť s luxusní výbavou a vestavěnými GPS moduly.

Potom co si na malou klávesnici Eee zvyknete, budete na ní moci psát téměř stejně rychle jako na běžném notebooku, o použitelnosti titěrných klávesnicích PDA a "smartphonů" ani nemluvím. Základní operační systém Linux je velmi dobrý a pro běžné použití Eee plně dostačuje. Ti, kteří chtějí z Eee "vymáčknout" maximum mohou nainstalovat Windows a třeba se časem vrátit k jednoduššímu Linuxu zpět, to záleží už na vás.

Osobně jsem z Eee nadšen, s nákupem pro "svou dražší polovičku" ale ještě počkám. Malý display u tohoto prvního modelu je velká "bolest" jinak skvěle vyladěného stroje. Usoudil jsem, že nadcházející model s větším displayem (jestli se skutečně na trhu objeví, což je otázka) bude přesně, to co chci. Uvidíme také, jaké budou  ceny u nás v ČR.

Výhody: Ultra-mobilní řešení s dostatečným výkonem a jednoduchou obsluhou, přehledný a lehce ovladatelný základní operační systém, bytelný design a skvělé zpracování, možnost nasazení Windows XP, dostatek USB portů, výstup na externí monitor, udávaná výdrž na baterie nelhala, výkon stačí i na hry, možnost přetaktování, jednoduchá funkce obnovy základního operačního systému.

Nevýhody: Malý display, velké zahřívání při práci, ventilátor je slyšitelný, základní operační systém nepodporuje mnohá externí zařízení, malý pevný disk, málo operační paměti a nemožnost ji navýšit bez ztráty záruky, zpočátku neadekvátně vysoká cena, nedostupnost u nás až do února příštího roku.

ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě


Za zapůjčení ASUS Eee 701 děkujeme ASUS CZ.

Zdroj některých obrázků: internet, obrázky z her pak toto fórum.

Upozornění: Po ohlasech některých čtenářů musíme s lítostí konstatovat, že model zapůjčený do testu firmou Asus neodpovídal prodejní verzi a lišil se kapacitou baterie. Místo anoncované 5400mAh mají u nás prodávané modely kapacitu baterie pouze 4400mAh a jejich výdrž je okolo 2h. Za mylné informace se omlouváme...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning