Asus Maximus V Gene – luxusní mATX deska pro Ivy Bridge
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus Maximus V Gene – luxusní mATX deska pro Ivy Bridge

Asus Maximus V Gene – luxusní mATX deska pro Ivy Bridge | Kapitola 11

Z. Obermaier

Z. Obermaier

26. 4. 2012 02:00 12

Seznam kapitol

1. Herní ROG v kompaktním provedení 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Slajdy 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku 7. Detaily desky, čipy
8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS 11. Přetaktování 12. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 13. Hodnocení

Procesory Ivy Bridge jsou venku, je čas se podívat na řadu nových základních desek. Proud recenzí Z77 Express jsme začali levnou deskou MSI a dnes se podíváme na lahůdku od Asus. Jde o hráčskou desku kompaktních mATX rozměrů. Za solidní cenu nabízí výbavu high-endu, včetně přetaktování a extrémů s dusíkem.

Reklama
Asus Maximus V Gene – luxusní mATX deska pro Ivy Bridge
i Zdroj: PCTuning.cz

Taktování je zajímavé ze dvou směrů, nejprve budeme hledat maximální BCLK. Poté se podíváme na možnosti procesoru Core i7-2600K a nejvyšší stabilní takt uchladitelný vzduchem. K testu použijeme kvalitní vzduchový chladič. K testu jsem použil chladič Noctua NH-U12P osazený oběma ventilátory. Jde o chladič za necelých patnáct set korun včetně jednoho ventilátoru. Jde tedy o pomyslný High-end. Procesor Sandy Bridge jsem použil záměrně, jde taktovat lépe než Ivy Bridge bez nároků na extrémní chlazení. Také mám tento čip již ověřen na řadě desek a chci srovnávat srovnatelné a ne míchat různé výsledky dohromady.

Asus Maximus V Gene – luxusní mATX deska pro Ivy Bridge
i Zdroj: PCTuning.cz

Použil jsem poslední verzi BIOSu 0881 kterou najdete na webu výrobce. Nejdůležitějším aspektem je podpora 22nm procesorů, jež fungují což jsme vyzkoušeli. Dále BIOS opravuje některé chyby s Radeony HD 7000 a upravuje kompatibilitu pamětí. Zde doporučuji vždy použít poslední verzi, je pravděpodobné, že přináší nápravu dřívějších problémů.

Frekvence BCLK a pamětí

alt

I když je tato volba celkem zbytečná pro náš procesor, pro zamčené kousky může mít smysl. Maximální stabilní takt BCLK jsem dosáhl 108 MHz což není vůbec špatné. Zároveň jsem podrobil zkoušce i takty pamětí. Ty si dají říci na 2300 MHz. Na moje dosluhující a občas zlobící moduly to není špatný výsledek.

Taktování CPU

Výsledek v Cinebench R11.5

alt

AIDA 64 - měření propustnosti pamětí

alt

Výsledek v 3D Mark 11

Možnosti svého Core i7-2600K bezpečně znám, je to 5,1 GHz při napětí 1,4V. Pro dobrou desku tedy nemůže být frekvence 5,1 GHz žádný problém. To se také potvrdilo, malá deska Asus si v taktování nezadá s velkými a mnohem dražšími konkurentkami. Dosáhl jsem stability dokonce o kousek výše, což je celkem překvapení. Takt 5,2 GHz při napětí 1,4V jsem dosud na žádné desce neviděl. Tradiční výsledná frekvence byla dokonce překonána po pár kliknutích v BIOSu, taktování a jeho jednoduchost hodnotím pomyslnou "jedničkou". O tom, že deska snese i brutální extrémní taktování se přesvědčte v tomto vláknu. Shamino s touho desku dosáhl skvělých výsledků pod dusíkem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama