Asus Prime X299 Deluxe – Deska pro hráče i profesionály
PCTuning Článek

Asus Prime X299 Deluxe – Deska pro hráče i profesionály

Z. Obermaier

Z. Obermaier

12. 7. 2017 03:00 38

Seznam kapitol

1. Pro hráče i profesionály... 2. Testovací sestava 3. Představení desky - Obsah balení 4. Základní deska - layout 5. Slajdy, vlastnosti desky 6. Specifikace desky a software
7. Bližší pohled na desku 8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování Core i9-7900X 11. Test rozhraní SATA, M.2 a USB 12. Hodnocení desky

Procesory Skylake-X jsou na trhu a s nimi přišla spousta nových desek s čipsetem Intel X299. Na první „vlaštovku“ od Asus se podíváme dnes. Je určená spíše do pracovních stanic než herních strojů, ale uplatnění najde všude. Výbava je nadstandardní a solidní, kupující nebude nic podstatného postrádat. 

Reklama
Reklama

Základní deska - layout

Asus Prime X299 Deluxe – Deska pro hráče i profesionály

Rozložení komponent je víceméně tradiční, je vidět, že výrobce víceméně přepoužil design desky minulé (a předminulé) generace. Ono také není v tomto rozměru co nového vymyslet. Deska je stejně povedená, jak vzhledově tak rozmístěním slotů. PCI-E porty jsou umístěny naprosto stejně. Umístění všech dalších důležitých komponent je obvyklé a praktické, porty jsou u okraje desky.

Pozor si dejte jen na vysoké chladiče High-end pamětí. Pokud využijete pouze doporučené šedé, kolize se bát nemusíte. Výbava PCI-E sloty je maximální, deska nese čtyři PCI-E x16 sloty a dva x1. Jejich rozložení si probereme za chvilku. Nechybí ani dostatek SATA a USB portů. Všimněte si také M2 rozhraní a spoustu přepínačů v rohu desky. Výrazně je oddělená zvuková část desky, a chlazení PCH je dosti masivní. Po designové stránce jasně podařený produkt, kromě plastového krytu zadní strany a podivného plastu s displejem uprostřed.

Asus Prime X299 Deluxe – Deska pro hráče i profesionály

Zadní strana desky nám prozradí počet linek PCI-E slotů a ukáže roznášecí plech patice procesoru. Napájení procesoru je tvořené osmi digitálními fázemi pro jádra procesoru. Napájením se budeme zabývat podrobněji ve zvláštní kapitole.

Asus Prime X299 Deluxe – Deska pro hráče i profesionály

Deska má čtyři "dlouhé" PCI-E x16 sloty. Pokud osadíte pouze jednu grafiku, musíte ji osadit do prvního slotu (označení x16_1). Tam bude mít šestnáct linek. Pokud osadíte karty dvě, musíte je osadit do prvního slotu (x16_1) a do třetího slotu (x16_3). Linky a jejich počty záleží na CPU, viz obrázek nad tímto textem. Při třech kartách (nejen grafiky) je musíte osadit do prvního (x16_1), třetího (16_3) a čtvrtého (x16_4). Všechny ostatní sloty jsou připojeny k PCH čipu, a dělí se o linky s externími čipy. PCIe x1_1 sdílí s WiFi, a pokud ji použijete, slot se vypne. PCIe x1_2 sdílí linky se SATA 6 a 7, PCIe x16_2 je vybaven pouze čtyřmi linkami a sdílí je se SATA 5 a 6 v případě CPU s 28-mi linkami.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning