PCTuning Článek

Asus Prime X299 Deluxe – Deska pro hráče i profesionály

Z. Obermaier
Z. Obermaier
12. 7. 2017 01:00 38 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Pro hráče i profesionály... 2. Testovací sestava 3. Představení desky - Obsah balení 4. Základní deska - layout 5. Slajdy, vlastnosti desky 6. Specifikace desky a software
7. Bližší pohled na desku 8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování Core i9-7900X 11. Test rozhraní SATA, M.2 a USB 12. Hodnocení desky

Procesory Skylake-X jsou na trhu a s nimi přišla spousta nových desek s čipsetem Intel X299. Na první „vlaštovku“ od Asus se podíváme dnes. Je určená spíše do pracovních stanic než herních strojů, ale uplatnění najde všude. Výbava je nadstandardní a solidní, kupující nebude nic podstatného postrádat. 

Reklama
Reklama

Slajdy, vlastnosti desky

Jde o desku vybavenou spoustou zajímavých novinek, tedy se neobejdeme bez obligátní porce slajdů. K dispozici jich je opět velké množství, podívejte se na ty nejzajímavější z nich:

První slajd představuje snímání teploty desky, která podle aktuálních hodnot na těchto místech umí samozřejmě řídit otáčky ventilátorů. Teplotu hlídá deska na osmi místech.

Na dalším obrázku je popsaná technologie OC Design, neboli speciální generátor taktu. Intel má generátor taktu v PCH čipu, a frekvence je distribuována  kam je potřeba z tohoto čipu. Samostatný generátor frekvence je vždy lepší volba.

Při pohledu na kovový chladič PCH čipu, který má na sobě šroubky, bylo jasné, k čemu slouží. Samozřejmě k chlazení M.2 disků. Chladit M.2 disk je lepší než jej nechladit, a i kus kovu se hodí. PCH čip ale sám o sobě celkem topí, víc než na Z270 deskách.

Další slajd popisuje funkci VROC. Osadit lze speciální kartu, na kterou instalujete čtyři NVMe disky a získáte brutální diskové pole. Tohle je funkce, která mne na X299 zajímá osobně nejvíc. Už brzy jí vyzkoušíme v testu.

Deska je také vybavena rozhraním Thunderbolt, neboli přídavnou kartou s tímto rozhraním. Kromě TB je na kartě i USB 3.1 ve dvou portech.

Na dalším slajdu je displej, neboli LiveDash. Na malém OLED se zobrazuje teplota nebo nápisy, jednoduchá grafika a další informace. Absolutně nechápu k čemu to je, zavření ve skříni. Navíc plastové "cosi" okolo vypadá lacině a nehezky.

Poslední je obligátní AURA osvětlení, neboli blikání v barvách RGB. Kromě osvětlení plastů, deska svítí i dolů, pod sebe a samozřejmě umí ovládat i LED šňůry.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning