PCTuning Článek

Asus Prime X299 Deluxe – Deska pro hráče i profesionály

Z. Obermaier
Z. Obermaier
12. 7. 2017 01:00 38 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Pro hráče i profesionály... 2. Testovací sestava 3. Představení desky - Obsah balení 4. Základní deska - layout 5. Slajdy, vlastnosti desky 6. Specifikace desky a software
7. Bližší pohled na desku 8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování Core i9-7900X 11. Test rozhraní SATA, M.2 a USB 12. Hodnocení desky

Procesory Skylake-X jsou na trhu a s nimi přišla spousta nových desek s čipsetem Intel X299. Na první „vlaštovku“ od Asus se podíváme dnes. Je určená spíše do pracovních stanic než herních strojů, ale uplatnění najde všude. Výbava je nadstandardní a solidní, kupující nebude nic podstatného postrádat. 

Reklama
Reklama

Hodnocení desky

Zpracování a výbava

Dnes testovaná deska Prime X299-DELUXE není primárně herní deskou, kromě extrémní výbavy pro dusíkové taktovače jí ale nic nechybí ani pro hráče a nadšence. Také cena se herním modelům značně vymyká. Herní desky se základní výbavou stojí o několik tisíc méně, takže pokud byste ji chtěli jen na hry, nekupujte si ji. V tuto chvíli je tento model nejvybavenější deskou vyšší třídy pro patici LGA 2066 od výrobce Asus. Nabízí jednoznačně nejbohatší příbal a výbavu, za kterou si ale výrobce nechá královsky zaplatit.

V prvé řadě deska dobře poslouží náročným profesionálům. Disponuje skvělým BIOSem, slušným přetaktováním i zpracováním. Kromě všeho zmíněného je možné desku využít i pro jiné nasazení, třeba ve výkonných (nejen herních) domácích strojích. Najdete na ní dva konektory M.2 pro SSD disky a také U.2 port. Dále zde máme vestavěný modul Wi-Fi a Bluetooth včetně antény. Náročným uživatelům se zde nabízí možnost využít Thunderbolt, dvojici síťových karet a spousta USB portů, včetně USB 3.1 a konektoru C. Pracovní stanice s VROC polem může znamenat velký posun v produktivitě. Zkrátka a dobře, výbava desky je luxusní, jak dokládá její název.

Přetaktování

U taktování není co řešit, většina dnešních desek je na tom stejně, pro takové to „domácí“ taktování poslouží deska s X299 za šest tisíc stejně jako ta za dvanáct. Pokud máte odemčený procesor, bude výsledek na 99 procentech desek stejný.

To potvrzuje i tento test, dosáhl jsem stejného taktu 4,7 GHz jako na konkurenční desce se stejným čipem. Obecně je deska pro taktování vybavená skvěle, možnosti BIOSu jsou široké, včetně napětí a všech pomocných funkcí. I když tohle není deska přímo pro taktovače, ti se jí bát nemusejí, v domácích podmínkách poslouží stejně jako ROG modely. K extrémům se ale moc nehodí. Pokud budete taktovat, zcela určitě chlaďte kaskádu VRM a její chladič.

Osobní názor

Z recenzí procesorů Skylake-X (testovali jsme všechny) už víte, že mne osobně Core i9-7900X nijak neoslnil a nepřesvědčil ke koupi. Trochu mne nalomil Core i7-7820X jež je ideálním čipem do LGA 2066. Šestijádro ale dle mého už patří do starého železa, o Core i7-7800X tedy nemá cenu uvažovat. Stále ještě vyčkávám, ale tuším, že nová Rampage (nebo Apex) mne jistě zlomí a já si Skylake-X společně s ní pořídím. Je jisté, že nejvyšší Threadripper bude jistě v multi-vláknových úlohách výkonnější, ale já 32 vláken k životu nepotřebuji, zajímá mne herní výkon a výkon jednoho jádra, protože frekvenci jádry zkrátka nenahradíš. Navíc tipuji u AMD slabé přetaktování a tristní herní výkon, hry tolik jader nemají rády. Ale uvidíme, pokud Threadripper přesvědčí, nevidím v jeho pořízení problém. V tuto chvíli ale ještě není na trhu a nejvýkonnější platforma je X299. Pokud hledáte upgrade a počítač vás živí, je tohle ideální sestava k navýšení vaší produktivity. Zdali sáhnete po desce Deluxe, nebo levnější, je už na vás. S tímto modelem ale určitě neuděláte chybu.

Hodnocení

Za půjčení desky Prime X299 Deluxe děkujeme ASUS Czech republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning