Asus ROG MARS 760 – testujeme unikátní high-end grafiku
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus ROG MARS 760 – testujeme unikátní high-end grafiku

Asus ROG MARS 760 – testujeme unikátní high-end grafiku | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

39

Seznam kapitol

1. Karta, kterou nikdo nečekal 2. Balení karty, detaily, chlazení 3. Pohled do nitra karty 4. Porovnání karet a specifikace 5. Testovací sestava 6. Syntetické testy, 3D Mark 11, 3D Mark, Unigine Heaven 7. Hry Anno 2070, Assassins Creed III, Battlefield 3
8. Hry Bioshock Infinite, Crysis 3, Dirt Showdown 9. Hry Far Cry 3, Max Payne 3, Metro LL, Tomb Raider 10. Shrnutí výkonu 11. Spotřeba a teploty 12. Přetaktování 13. Závěr

V dnešní recenzi se podíváme na jednu opravdovou zvláštnost, duální kartu série Mars, jejíž smysl na trhu je pro nás spíše záhadou. Co vedlo Asus k uvedení karty s těmito specifikacemi, a jaký je její výkon vůči nejvýkonnějším řešením dneška? To vám ukážeme v podrobném testu včetně měření výkonu ve hrách.

Reklama
Asus ROG MARS 760 – testujeme unikátní high-end grafiku
i Zdroj: PCTuning.cz

Tato kapitola vám nabídne průměrné shrnutí výkonu, jež ale není dogma. My k průměru musíme přistoupit, abychom mohli s nějakým číslem operovat do budoucna (o kolik procent je která karta výkonnější) v obecné rovině. Pokud vás nebaví prohlížet každý graf, zaměřte se na hry, jež vás zajímají (a z nich si udělejte obrázek sami) a nebo se podívejte na shrnutí v této kapitole. Pozorní z vás jistě už vědí, jak to dopadlo. Pojďme se ale podívat na výsledek řečí čísel.

POZOR! Zde je nutné říci, že u moderních karet hodně záleží na použitém portfoliu her, volbě způsobu testování, výkonném CPU a dalších okolnostech. Výsledky se tedy mohou na různých webech i hodně lišit. Ostatně udělejte si závěr sami, projděte si množství testů na webu, vyberte si oblíbené hry a podle jejich výsledků posuzujte. Následující shrnutí platí pro naše hry a testy ..

Asus ROG MARS 760 – testujeme unikátní high-end grafiku
i Zdroj: PCTuning.cz

Už před rokem jsme změnili počítání výkonu grafik, stejně jako tomu je u procesorů již delší čas. Už nemáme žádnou kartu jako "opěrný bod" s hodnotou sta procent, k níž jsme ostatní srovnávali. Tentokrát měříme výkon vůči nejvýkonnější kartě v každém jednotlivém testu, čímž dostaneme lepší průměr a přehlednější škálování výkonu v grafu. Výsledek je pak průměr všech dosažených výsledků dané karty napříč všemi testy. Každý test a nastavení se na výsledku podílí rovným dílem.

Jelikož máme změřeno několik nových karet v této metodice, koukněme se na všechny. Radeon R9-290X v Uber módu je o 32 procent výkonnější než Radeon HD 7970 GHz. Proti GeForce GTX 780 je výkonnější o 16 procent. Vůči GeForce GTX Titan je jeho náskok 7 procent. GeForce GTX 780 Ti nám vyšla o zanedbatelné 1 procento výkonnější než Radeon R9-290X. I přes jistou skepsi, Asus MARS 760 v dnešním testu zvítězil. Je o 3 procenta výkonnější než GeForce GTX 780 Ti, proti Titanu je v průměru o 13 procent výkonnější. Výkon je tedy velmi vysoký, nejvýkonnější karta ze všech testovaných. Ovšem, stále s negativy duálních řešení. Já sice žádný micro-stuttering nezaznamenal, to ale neznamená, že vnímavější a citlivější osoby ho nepoznají. Zcela jistě tam je přítomen.

Ceny

Asus ROG MARS 760 – testujeme unikátní high-end grafiku
i Zdroj: PCTuning.cz

Součástí měření výkonu je dnes i tabulka cen a výkonu. Nejvýhodnější kartou je dnes bezesporu Radeon R9-280X, pokud jej přetaktujete, získáte procento výkonu za 93 Kč. I pokud kartu taktovat nebudete, stále zaplatíte nejméně. Zajímavou cenu má také Radeon R9-290X, za jehož procentní výkon zaplatíme 146 Kč. U GeForce GTX 780 Ti si připlatíte až 177 Kč za jedno procento výkonu, stejně je na tom i dnes testovaný MARS 760. Nejméně výhodnou kartou je GTX Titan s cenou za procento 285 Kč. Dobrou alternativou jsou také zlevněné, nereferenční GeForce GTX 780. Po přetaktování se můžeme dostat až na stejně výhodný poměr, jako má Radeon R9-290X.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama