Asus ROG MARS 760 – testujeme unikátní high-end grafiku | Kapitola 2
Seznam kapitol
V dnešní recenzi se podíváme na jednu opravdovou zvláštnost, duální kartu série Mars, jejíž smysl na trhu je pro nás spíše záhadou. Co vedlo Asus k uvedení karty s těmito specifikacemi, a jaký je její výkon vůči nejvýkonnějším řešením dneška? To vám ukážeme v podrobném testu včetně měření výkonu ve hrách.
Než si ukážeme kartu, její balení a vše podstatné, je čas na několik slajdů výrobce, snad nám napoví, kam tato karta míří a proč vlastně vznikla. Obrázků je jen několik, tedy se na ně podívejme.
Jak jsem řekl už v úvodu, je i zde jasné, že MARS 760 mířil původně proti Titanu. Výrobce říká, že by jej měl překonat o sedm procent. Další výhodou je pak možnost osadit dva MARSy a získat tím Quad-SLI z GeForce GTX 760. Kdo ale potřebuje Quad SLI z GeForce GTX 760 nevím. Zde by to chtělo přemýšlet krapet střízlivě a realisticky.
I když je MARS 760 levnější kartou než všechny dřívější modely této série, stále je vyroben v jejich duchu. DNA nejvýkonnějších karet se nezapře. Zpracování je precizní, součástky exklusivní. Chladič velice solidní a hlavně dvouslotový.
Napájecí kaskáda je moderní, s kvalitními prvky. Kromě kvalitních mosfetů, použil výrobce i nadstandardní kondenzátory a cívky. Kaskáda je také kompletně chlazená. Na horní straně karty je pak světelná indikace chodu, blikající logo MARS.
Balení karty
Pokud se vám zdá krabice na první pohled nějak obyčejná, máte bod. Pryč jsou tradiční motivy karet GeForce z minulosti. Také okázalost ultimátních karet je pryč, balení je naopak střízlivé a nikdo by obsah bez podrobnějšího zkoumání na duální monstrum netipoval.
Po otevření krabice uvidíte kartu. Manuály a zbytek se pak ukrývá v krabičce. Příbal není rozhodně bohatý, na dnešní poměry extrémní bída. U takhle drahé karty bych přeci jen něco navíc ocenil - třeba kupony na hry. Nutno ale říci, že ani konkurence vám k podobně drahým kartám nic navíc nedá. Uvnitř najdeme následující:
- Grafická karta
- Dsub - DVI redukce
- 2x redukce napájení
- Kovová nálepka na počítačovou skříň
- Manuály, ovladače a utility na CD
- Cena: 16 999 Kč s DPH
Detaily karty
Pohled zpředu
Pohled zezadu
Většina ultra high-end karet je vybavena chladičem zabírajícím tři sloty. Tentokrát už ale výrobce přemýšlel více a nahradil jej dvouslotovým chladičem. Karta není ani nijak extrémně dlouhá, právě naopak – je stejně dlouhá jako GeForce GTX 780 Ti nebo Radeon R9-290X. I když jde o duální kartu, její velikost je zcela standardní.
O napájení karty se starají konektory 2x 8pin. I to je celkem zajímavé, všechny duální monstr-karty měly tři napájecí konektory. Minimální požadavek na zdroj je 750 W. Tento údaj je ale nadsazený, pokud máte kvalitní zdroj, bude stačit i s nižším výkonem. V zátěži si tato karta řekne maximálně o +/- 300W na základním nastavení (naše celá sestava max 420W). Podle tohoto údaje tedy vybírejte také zdroj.
Kartu lze samozřejmě spárovat s další. Můžete si dokoupit druhou a zapojit je v Quad-Way SLI kombinaci, ovšem nezapomeňte koupit i další zdroj a patřičnou desku. Zde je také nutné dbát na dobré větrání skříně a hodně výkonný procesor, aby karty nelimitoval svým výkonem.
Průměr ventilátorů je 9 cm, zvukový projev je i při vysokých otáčkách stále příjemný. Karta není zcela tichá, což je jasné. Osobně bych její hlučnost přirovnal k referenční GeForce GTX 780 Ti. Proti novým Radeonů je chlazení skvěle tiché, i po maximálním přetaktování. Asus chladiče umí, tato karta je toho důkazem.
Výstupy jsou na kartě čtyři. Obrázek ukazuje 3x DVI a DP. Všimněte si také dvou různých standardů DVI portů, absence HDMI také může mrzet. Osazení samostatného DVI-D je zcela zbytečné. Od duální GeForce bych čekal alespoň šest připojitelných monitorů, zde tedy promarněná šance na možný tahák karty pro profesionály.
Na horní straně karty je gumový výstupek s logem MARS, ten pulsuje červenou barvou, pokud je karta v chodu. Pro někoho s otevřenou bočnicí to může být zajímavé, pro 99,9 procent lidí nikoli.
Poslední obrázek ukazuje zadní stranu karty s krycím plechem. Kromě loga si také všimněte výřezů nad kondenzátory. V horním rohu je pečeť, pokud ji strhnete a kartu rozmontujete, přijdete o záruku.
Chlazení karty
Chlazení karty není nijak neobvyklé. Sestavení je tradiční, použité komponenty také. Zadní stranu karty zakrývá plech, ten nic nechladí, jen kryje součástky. Na mosfetech, pamětech a dalších prvcích je pak umístěn chladící profil. Mezi ním a součástkami je teplovodivá hmota. Samotný blok chlazení se skládá ze dvou radiátorů. Teplo odvádí čtveřice heat-pipe. Ty ochlazuje dvojice ventilátorů osazených v předním krytu.
Přenos tepla z čipu do chladiče je nejdůležitější, proto jsem se musel podívat jak to výrobce udělal a zdali dost kvalitně. Výsledek je velmi dobrý, vrstva pasty je rovnoměrná a aplikace bezchybná. Zde má Asus naší pochvalu. Takhle by to mělo vypadat.