Asus ROG MARS 760 – testujeme unikátní high-end grafiku | Kapitola 3
Seznam kapitol
V dnešní recenzi se podíváme na jednu opravdovou zvláštnost, duální kartu série Mars, jejíž smysl na trhu je pro nás spíše záhadou. Co vedlo Asus k uvedení karty s těmito specifikacemi, a jaký je její výkon vůči nejvýkonnějším řešením dneška? To vám ukážeme v podrobném testu včetně měření výkonu ve hrách.
Po kompletní demontáži chlazení karty spatříme vlastní PCB. S referenční GeForce GTX 690 má karta překvapivě mnoho společného. PCB a rozložení součástek je naprosto shodné. Teď už je jasné, že Asus vlastní návrh spoje nedělal, použil zcela referenční GeForce GTX 690 spoj. To je překvapení. Některé drobnosti jsou jiné, ale jen drobnosti. Srovnat PCB můžete zde.
Pro zájemce o detailnější pohled na PCB karty jsem připravil obrázky ve vysokém rozlišení. Klikněte pro zvětšení. PCB muselo být extra náročné na výrobu, minimálně osmi až deseti vrstvé. U mnohavrstvých PCB je možné jednotlivé spoje lépe rozložit, včetně těch napájecích. To výrobce učinil a napájení každé důležité komponenty má svou „vlastní“ vrstvu.
Osazené čipy a detaily
Jádro GK104 tu s námi za pár týdnů bude už dva roky a stále je v plné síle. Označení čipu je GK104-225-A2. Zde je nutné uvést, že GTX 760 je vlastně nástupce GTX 660 Ti, tedy nižší třídy grafických karet.
Další fotografie zobrazuje osazené paměťové čipy. Karta využívá čipy snů Hynix H5GQ2H24AFR-ROC, kompletní datasheet najdete zde. Specifikace pamětí hovoří jasně, moduly mají udanou maximální frekvenci 1500 MHz (6000 MHz). Jde o běžné modely s napětím 1,6V.
Referenční GeForce GTX 690 nesla stejný můstek PLX PEX8747, ovšem v první verzi bez rozvaděče tepla. Jinak jde o shodné čipy.
Deset cívek, deset napájecích fází
Napájení je shodné s referenční kartou, použité komponenty jsou ale jiné. Každé jádro ve 3D režimu napájí pět mosfetů. Zde jsou použity "PowerStage" prvky od IR. 2D režim napájí jedna fáze, která je umístěná v jiné části karty.
IR mosfet
Celá karta má dva (v podstatě tři) samostatné napájecích okruhy. 3D a 2D režim zabezpečuje deset a jedna fáze. Paměti mají svůj vlastní okruh ze dvou dalších fází.
Osmifázový kontrolér GPU, CHL 8318
Fáze napájení pamětí
Hlavní kontrolér je osazen Chil CHL 8318. Jde o osmifázový ovladač. Osm fází je připojeno přímo, pomocí driverů IR3596 je pak ke každé ještě připojen paralelně další mosfet pro vyšší proudy a stabilitu. Okruh napájení pamětí vidíte na obrázku dole.
Asus ROG MARS 760 v systému
GPUz frekvence karty, základní takt je 1006 MHz. Nám karta běžela většinou bez snižování taktu na frekvenci 1140 MHz. Paměti pracují na základních 6,0 GHz, což je škoda, výrobce je mohl klidně popohnat o kousek výše. Takových 7 GHz by klidně zvládly.
Teploty a klidové frekvence
Kvalita 73 procent osazeného čipu je dle GPUz spíše slabší, nejsem si zcela jist, zdali utilita měří tento údaj zcela korektně. Ale pravděpodobně ano, vzhledem k variabilitě výsledků v našich recenzích i těch světových. Pokud tedy budeme číslu věřit, máme zde jedno z lepších, ale ne nejlepších jader Kepler.
Co je to ASIC Quality: Výroba složitých čipů jako jsou GPU není jednoduchá a každý čip je jiný, dva naprosto stejné snad ani není možné vyrobit. Každý vyrobený čip je tedy otestován a je změřen jeho odběr a úniky proudu. Podle toho je přímo do čipu vyražena informace o jeho kvalitě. Touto informací se řídí pak linka, jež čipy osazuje na substrát a podle této informace se osadí pasivní prvky kolem čipu - ty korigují napájecí napětí. Jde pravděpodobně o rezistory. Tato informace o kvalitě je navždy uložená v čipu, GPUz se nyní naučilo tuto informaci přečíst. Jak důvěryhodná interpretace je, nechám na vás, zajímavý tento údaj ale jistě je.