PCTuning Článek

ASUS ROG Zephyrus Duo 15: fantastický stroj s dvojicí 4K LCD

Z. Obermaier
Z. Obermaier
25. 8. 2020 03:00 24 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Tenké herní dělo se dvěma 4K LCD! 2. Představení, balení a specifikace 3. Vlastnosti počítače 4. Asus Zephyrus Duo 15 – hardware I. (CPU, GPU) 5. Asus Zephyrus Duo 15 – Hardware II. (disky, paměť) 6. BIOS a software 7. Zpracování, konektory a repro
8. Klávesnice, chlazení a teploty 9. Baterie a výdrž, spotřeba 10. Výkon procesoru (Core i9–10980HK) 11. Testy herního výkonu (RTX 2080 Super Max–Q) 12. Hraní ve 4K 13. Závěr

Testoval jsem už desítky notebooků, levných i s cenou atakující dvě stě tisíc. To vše ale nebylo nic proti tomuto Asusu. Dva displeje 3840 × 2160 a 3840 × 1100 bodů, brutální výkon, unikátní chlazení s tekutým kovem místo běžné teplovodivé pasty. Tohle je revoluce pro tvůrce obsahu a (hodně) bohatě hráče.

Reklama
Reklama

Závěr

V případě Zephyrus Duo 15 Asus použil šasí z předchozího modelu, změny nás tedy čekají jen uvnitř. Na první pohled nepoznáte, že jde o model s duálním monitorem, což nemusí být zrovna na škodu. Naopak to ukazuje, že do stejného těla dokázal výrobce dostat mnohem víc než je běžné. Tento model je bezesporu nejhezčí a nejelegantnější herní notebook, který jsem za poslední roky testoval. A k tomu má zcela bezkonkurenční výkon.

Výbava, spotřeba, baterie

Výbava je na tak tenký počítač solidní, možností připojení dalších zařízení je spousta. Dvojice monitorů a řada portů USB jistě najde uplatnění. Pro někoho může být zajímavá možnost nabíjení skrze port USB–C. Baterie je proti první generaci výrazně lepší. Do 2 cm tlustého těla se moc velký akumulátor nevejde. Přesto dokáže i takto výkonný notebook živit při brouzdání webem nebo sledování HD videa od tří do čtyř hodin. Při hraní ale počítejte maximálně s hodinou. Velice dobrá je i naměřené spotřeba, v klidu odpovídá podobným počítačům. V plné herní zátěži je spotřeba vyšší, ale stále v dobrých hodnotách.

Komponenty

Na tomto notebooku můžete hrát a zároveň sledovat stav systému na druhém LCD
Na tomto notebooku můžete hrát a zároveň sledovat stav systému na druhém LCD

Začněme hlavním 4K displejem, který podporuje G–Sync. Obraz je naprosto skvělý a ostrý. Hry si na něm budete užívat. Grafická karta je velice výkonná a její výkon stačí i pro 4K displej. Druhý displej je samozřejmě horší než první, je pouze doplňkový. Pro funkce, kterým je určený ale stačí dokonale. Je dotykový a ovládání je maximálně ergonomické. Procesor je pro hry dostatečný, stejně tak pro práci. Osm jader sice v plné zátěži nedosahuje výkonu Ryzenů 4000, ale i tak jde o špičku. Díky lepšímu chlazení jsou i teploty ještě v normě.

Paměť 32 GB je dostatečná. Disková výbava je nedomyšlená. Počítač má pouze dva sloty M.2, výrobce osadil dva disky v RAID s kapacitou 2 TB. To je sice pěkné, ale propustnost rozhraní PCIe nedovoluje výkon RAID využít naplno. Mnohem lepší by bylo dát jeden výkonný M.2 disk a druhý slot osadit nějakým velkým a třeba pomalejším diskem M.2. Kdyby ke dvěma M.2 slotům byl k dispozici ještě SATA, neřeknu ani popel, ale takhle to je nešťastné řešení.

Problém může někomu dělat klávesnice, která je umístěna na spodní hraně a budete si na její polohu těžko zvykat. Stejně tak mne iritoval malý a nízko umístěny touchpad. Naopak super je podsvícení klávesnice v celé škále RGB. Hlučnost notebooku je vyšší a při hraní jej bezpečně uslyšíte. Osazení žhavého procesoru znamená vysokou hlučnost, paradoxně je hraní her tišší než intenzivní zátěž procesoru. Pro hry doporučuji sluchátka, při práci raději zvolte tišší režim s nižším výkonem.

Osobní názor

Když zhodnotím počítač obecně jen dle výkonu, nejde o nic zásadního. Podobně výkonné stroje se ultra tenkém těle dají koupit už nějaký čas, Asus je tradičně nabízí několik let. Výkon je špičkový a bez kompromisů, což ale od stroje za 122 000 korun asi čeká každý. To hlavní je ale druhý displej. Když jsem před lety testoval první generaci Zenbooku s druhým displejem, byla to taková frajeřinka bez výraznějšího využití. Druhý displej totiž dospěl. Jde o plnohodnotný pracovní nástroj.

Hráč jej využije k přepínání profilů hraní nebo sledování stavu systému, třeba k chatu a nebo herním statistikám. Mít při hraní dva displeje se vždy hodí a využití je bohatě. Navíc když je jeden dotykový. Profesionálové tohle budou milovat, na hlavním displeji máte obraz videa, na dolním displeji ovládací prvky aplikace video editoru. To samé u tvorby a práce se zvukem. Možnosti jsou nekonečné, při sledování videa můžete na dolním displeji sledovat další informace, maily a nebo cokoliv. Pokud seriózně pracujete na dvou monitorech a při cestách vám to chybělo, tento notebook je řešením. Škoda jen té brutální ceny. Za pracovní stanici této výkonnostní třídy se ale platí.

Za půjčení notebooku děkujeme společnosti ASUS Czech republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning