Asus TUF GeForce GTX 1660 OC v testu: až příliš malá karta
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus TUF GeForce GTX 1660 OC v testu: až příliš malá karta

Asus TUF GeForce GTX 1660 OC v testu: až příliš malá karta | Kapitola 28

Adam Vágner

Adam Vágner

31. 3. 2020 18:00 31

Seznam kapitol

1. Asus TUFGeForce GTX 1660 TUF: představení 2. Asus TUF GeForce GTX 1660 OC Gaming: konstrukce 3. Testovací sestava 4. 3D Mark Fire Strike a Fire Strike Extreme 5. 3DMark Time Spy a Time Spy Extreme 6. Aliens vs. Predator 7. Battlefield 1 8. F1 2018 9. Fallout 4 (Win 10) 10. Far Cry 5 11. GTA V 12. Metro Last Light Redux 13. Tom Clancy´s The Division (DX11 + DX12) 14. The Witcher 3: Wild Hunt
15. Metro Exodus 16. Shadow of The Tomb Raider 17. World of Tanks 1.5.1 18. The Division 2 19. Boost v AvP: performance mode 20. Boost v F1 2018: performance mode 21. Boost v Metro LL: performance mode 22. Teploty 23. Chování ventilátorů 24. Hlučnost 25. Spotřeba a poměr výkon/watt bez zátěže a v AvP 26. Spotřeba a poměr výkon/watt v F1 2018 27. Výkon a poměr cena/výkon v rozlišení 1920 × 1080 28. Závěrečné shrnutí

Asus GeForce GTX 1660 TUF je jednou z těch karet, u kterých budete přemýšlet nad tím, jestli to výrobce myslel vážně, když se na ně podíváte zblízka. Když si všimnete malého pasivu, který se nesměle krčí pod robustním krytem, uvědomíte si, že tato karta hodně klame tělem. A to vše dává tušit, jaké výkony můžete od podobného řešení čekat.

Reklama

GeForce GTX 1660 TUF je relativně levný produkt, funguje to a umím si představit, že spousta lidí s touto kartou bude spokojená, pokud jí nahradí nějakou žravější pár let starou grafiku s čipem vyráběným horším procesem a s menší kapacitou pamětí. Samotný základ v podobě GeForce GTX 1660 totiž není špatný. Nabízí solidní výkon, aktuálně ještě dostatečnou kapacitu paměti, poměrně nízkou spotřebu, je kompaktní, není nijak náročný na systémové chlazení ani na napájení (i u levných 350W zdrojů bude stačit doplnit redukci na osmipin). Ale ty další provozní vlastnosti, zejména teploty, za moc nestojí.

Nemusíte být expert, stačí mít nějaké zkušenosti s chlazením procesorů a grafik, aby vám už při pohledu na chladič bylo jasné, že ta nízká hliníková hvězdička vypadá zajímavě, ale není to něco, co by mělo chladit stowattový čip. Je to jedna z karet, u které si člověk musí klepat na čelo a zoufat si, že by výrobci milerád připlatil padesát korun, kdyby na pasiv obětoval třicet deka hliníku navíc. U grafiky za šest tisíc je to opravdu blbě ušetřená dvacetikačka na výrobních nákladech.

Asus TUF GeForce GTX 1660 OC v testu: až příliš malá karta
i Zdroj: PCTuning.cz

Asi bych se ale na kartu díval líp, kdyby chladič udržel aspoň těch 83, 84 °C, kterých dosahoval v AvP nebo v F1 2019. To je hodnota, kterou Nvidia považuje ještě za normální provozní teplotu, protože dokud je čip pod touto hranicí, GPU Boost kvůli teplotám do taktů čipu nezasahuje. Když ale v Metru teploty vyšplhaly na 88 °C, už se mi to moc nelíbilo. Coby maximální teplotu pro čip Nvidia ve specifikacích sice uvádí až 95 °C, ale i při těch 88 °C už bych viděl raději, kdyby regulace přidala na otáčkách ventilátorů i za cenu vyšší hlučnosti. Běžely jen někde kolem 2450 ot./min, přičemž mohou jet až na 4200 ot./min (ale tím nemyslím, že by měly běžet na horní hranici otáček, tam už karta trhá při 66 dBA hlučnostní rekordy, což by byl na 120W kartu tristní výsledek).

Téměř 90 °C na čipu bych ale nečekal, obzvláště když u Strixů Asus obvykle drží i v tichém režimu teplotu někde kolem 65 °C a v performance mode ji kolikrát táhne pod 60 °C i za cenu zbytečně vysoké hlučnosti karet (což jim obvykle vyčítám). Toto je ale úplně opačný extrém. Ještě zvláštnější mi přijde rozhodnutí připlácnout při podobných teplotách na zadní stranu plošného spoje plastový kryt a tím chlazení PCB zhoršit.

Při pohledu na konstrukci chladiče se nezbavím pocitu, že hlavním důvodem pro existenci podobných produktů není oslovit zákazníka, ale mít v nabídce co nejlevnější produkt pro každého, kdo při výběru grafické karty netuší, která bije a vybírá jen očima, nebo něco levného, co půjde montovat do supermarketových sestav, anebo jen zákazníka přesvědčit, že má raději obětovat pár stovek navíc na nějaký lepší model.

Když to shrnu, pokud se vám GTX 1660 TUF líbí a vzhled je pro vás přednější než funkčnost nebo výhodnost, nemusíte se této karty vysloveně bát. Funguje, výkon má a dá se na ní slušně hrát. Pokud vás výrazně omezuje místo uvnitř počítače, může vám to, že má malý chladič, dokonce vyhovovat. Zbývá i nějaký prostor na to poladit provozní vlastnosti dle libosti – pokud stáhnete power limit, výkon klesne jen mírně a teploty i hlučnost půjdou dolů. A pokud chcete výkon zachovat a srazit teploty, můžete naopak přidat na otáčkách ventilátorů.

Pokud vám ale není jedno, že si levná 120W grafika hlučností nezadá se žravým 250W highendem a z teplot nad 75 °C v monitoringu se vám dělá nevolno, pořiďte určitě něco s chladičem, na kterém výrobce tolik nešetřil. Pokud chcete z řady Asus TUF aby ladila se zbytkem sestavy, určitě sáhněte raději k delší tříventilátorové verzi GTX 1660 TUF3, která má už chladič odpovídající výkonu čipu. A pokud nechcete grafiku od jiného výrobce a hledáte něco s cenou kolem šesti tisíc, aktuálně je oproti testované GTX 1660 TUF O6G vůbec nejrozumnější připlatit pět stovek na Dual GTX 1660S O6G EVO, která na tom bude líp nejen s chladičem, ale hlavně s výkonem, který je o kategorii výše.

Řadu TUF ale určitě nechci zatracovat, poslední přírůstky do rodiny těchto produktů vypadají podstatně lépe a na jeden z nich se brzo podíváme.

Asus GeForce GTX 1660 TUF
KLADY
Asus TUF GeForce GTX 1660 OC v testu: až příliš malá karta
i Zdroj: PCTuning.cz
Asus TUF GeForce GTX 1660 OC v testu: až příliš malá karta
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
výkon dostatečný na hraní na běžných monitorech při vyšší zátěži jde přes teplotní limit
bez zátěže celkem tiché chlazení vysoká hlučnost v zátěži
spotřeba přehnaně laciná konstrukce chladiče
rozměry plastový kryt plošného spoje
Orientační cena s DPH: 6 200 Kč
 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama