Asus TUF GF RTX 3080 O10G: skvělý chladič a slušná cena | Kapitola 2
Seznam kapitol
Nereferenční GeForce RTX 3080 z modelové řady TUF od Asusu patří k levnějším modelům. Kromě továrního přetaktování dostala i výkonný chladič s kvalitními ventilátory a duální BIOS s tichým režimem, díky kterému nabízí lepší provozní vlastnosti něž řada dražších prémiových modelů RTX 3080.
Chladič karty zabírá prostor 2,7 slotu. Má kovový kryt černé barvy. V něm jsou osazené tři ventilátory axial tech s dvouřadými kuličkovými ložisky, které shora ofukují pasiv s příčným žebrováním.




Prostřední ventilátor má opačně orientovaný směr otáčení. Karta má kratší plošný spoj a zadní část chladiče je volně průchozí podobně u Founders Edition od Nvidie, ale ta je o něco vzdušnější.


|
Ventilátory mají průměr rotorů 9 cm.

Zadní stranu chrání kovový backplate. V zadní části má velké otvory, kudy může profukovat část vzduchu ohřátého vzduchu nad kartu podobně jako u modelu přímo od Nvidie. Na zadní hraně krycího plechu si opět můžete všimnout dvou otvorů se závitem pro upevnění karty.


Tomu, jak se to má s kondenzátory pod čipem, s už jsme věnovali samostatný článek. TUF má na všech pozicích osazené keramické, v praxi se ale schopnosti karty nijak významně neliší od jiných modelů, které jsem testoval.

Hlavní pasiv je rozdělený do dvou bloků. Kromě čipu přímo chladí i napájecí kaskádu, ale ne paměti.




Ty spolu s částí napájecí kaskády chladí samostatný pasiv s plochou heatpipe.

Karta má délku mírně přes 30 cm. Chladič by přesahoval záslepku o 2,5 cm, v zadní části karty je ale ještě asi o centimetr širší boule s podsvíceným logem TUF.


|
Na záslepce překvapí pětice konektorů, vedle standardních tří DisplayPortů 1.4a jsou na kartě i dva konektory HDMI 2.1. Připojit můžete najednou pět monitorů a karta pozná, že jsou zapojené, aktivní mohou být najednou ale pouze čtyři a jeden zůstane vypnutý.

Pro napájení slouží dva osmipinové konektory PCIe power orientované zámky nahoru. Nad nimi je ještě diagnostická LED, která svítí červeně v případě potíží s napájením.

A už pojďme na výsledky testů.