ATI Radeon HD 5970 - Nejvýkonnější herní grafika planety
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek ATI Radeon HD 5970 - Nejvýkonnější herní grafika planety

ATI Radeon HD 5970 - Nejvýkonnější herní grafika planety | Kapitola 19

Z. Obermaier

Z. Obermaier

18. 11. 2009 03:00 69

Seznam kapitol

1. ATI Radeon HD 5970 2. ATI Radeon HD 5970 - Představení 3. ATI Radeon HD 5970 - Detaily karty 4. Porovnání karet a specifikace 5. Testovací sestava 6. Testovací hry a metodika 7. Vliv procesoru na výkon 8. Far Cry 2, Left 4 Dead, Fallout 3 9. Call Of Duty 5, Dead Space, Bioshock 10. World In Conflict, Race Driver GRID, Half Life 2 EP2
11. Company Of Heroes OF, Mass Effect, UT 3 12. Enemy Territory, Tomb Raider Underworld, GTA IV 13. Call Of Duty 4, Devil May Cry 4, Crysis Warhead 14. S.T.A.L.K.E.R. CS, Brothers In Arms HH, Mirrors Edge 15. Tom Clancys HAWX, 3DMark Vantage 16. Shrnutí výkonu 17. Bonus: CrossFireX s HD 5870 18. Spotřeba, teplota, přetaktování 19. Závěr

Jako první v České republice vám nabízíme vlastní kompletní recenzi nejvýkonnější grafické karty. I když nerada, musí NVIDIA postoupit žezlo krále grafického výkonu konkurenci, která ji dává celkem za vyučenou. I když jsou frekvence duálního Radeonu celkem nízké, překonává konkurenci o pořádný kus!

Reklama
ATI Radeon HD 5970 - Nejvýkonnější herní grafika planety
i Zdroj: PCTuning.cz

Výkon

Zde se dá říci pouze jediné, výkon je opravdu gigantický a hodnoty přes 100 fps bylo možné vidět ve většině her v maximálním rozlišení a vyhlazování 8xAA. Výkon této karty dokáže pozlobit jen hrstka her. Zamrzelo mne, že Crysis zůstal stále nepokořen a hrát se v nejvyšším nastavení stále nedá ani na Radeonu HD 5970. To je ale asi jediný titul, kde byla fps nízká, ve všech ostatních hrách je výkon brutální. Pro tuhle kartu je jednoho monitoru škoda a my už pilně pracujeme na testu Eyefinity se třemi 24" LCD. Uvidíme, zdali výkon karty bude stačit i na takovou plochu ve všech hrách. V chystaném druhém pohledu na Radeon HD 5970 se také setkáte s mnoha novými hrami, jelikož jsme se rozhodli notně omladit testovací portfolio. Na trhu je spousta nových her a my nechceme zůstat pozadu, hlasovat pro novou sestavu her můžete zde.

Vlastnosti

Spotřeba v klidu je excelentní, v zátěži také nezklame. Problémem jsou celkem vysoké teploty karty, to je ale úděl všech duálních modelů. V zimě vám karty pěkně vytopí prostor pod stolem a věřte, že vím co říkám (vyzkoušeno). Chlazení je v klidu tiché a v zátěži je hlučnost také akceptovatelná, po přetaktování je ale karta už výrazně slyšet. K tomuhle monstru si pořiďte nějaké vodní chlazení, je to ideální volba pro absolutní ticho a výkon. Přetaktování na základním napětí není žádná sláva, už při malém navýšení se vám ale karta odvděčí pěkným potenciálem k navyšování frekvencí a výkonu. S napětím ale opatrně, po jeho navýšení razantně stoupají teploty a spotřeba karty. Mějte na paměti nutnost takovou kartu lépe chladit, opět se zde nabízí ideální vodní bok.

Názor

Na závěr opět malé subjektivní zamyšlení nad produktem. Osobně mne Radeon HD 5970 celkem nadchl, proti Radeonu HD 4870 X2 jde o mnoho pozitivních změn k lepšímu. Karta je plně použitelná hned v den uvedení, v žádné hře jsem s ní neměl problémy. Také micro-stuttering jsem nikde nezaznamenal. V několika hrách sice bliklo několik textur, ovšem nic tragického. Ovladače už dnes podporují většinu her a CrossFire škáluje solidně ve velké většině her, ve všech ale nikoliv. V některých titulech je nutno ještě zapracovat na výkonu a škálování CrossFire. Hrát ale můžete už dnes, vše je hratelné i bez čekání na optimalizace ovladačů. Osobně si myslím, že nějaké razantní nárůsty výkonu s dalšími ovladači čekat nelze. Výkon je už teď adekvátní architektuře, viz výkon Radeonu HD 5870 vůči Radeonu HD 4870 X2. Prostor spíše dostanou opravy a doladění funkčnosti v nových titulech.

Radeon HD 5970 je kompletní dílek skládačky absolutní dominance ATI Radeonů v nejvyšším segmentu trhu. Konec roku 2009 patří bezesporu ATI a jejím kartám, s nimiž se po dlouhé době dostala na špici a převzala žezlo krále herního výkonu. Kdy najde odpověď konkurence? No podle všeho se preview nových DX11 GeForce dočkáme ještě před koncem roku, oficiální představení pak proběhne v lednu 2010. Dostupnost karet v obchodech tedy nejdříve v Q1/2010. Ono to s dostupností nebude růžové ani v červeném táboře, pro tolik uvedených modelů je nutná pěkná řádka 40nm jader jejichž výroba vázne a před vánoci také stoupají objednávky do důležitějších kanálů než je Retail. Vše záleží na TSMC, zdali se konečně s produkcí pochlapí a dodají potřebné množství čipů oběma konkurentům.

Výhody a nevýhody

 • Nejvýkonnější grafika planety
 • Nízká spotřeba v klidu a přijatelná v zátěži
 • Vysoké přetaktování - možnost změny napětí
 • Akceptovatelná hlučnost chlazení
 • Výkonný chladič s Vapor Chamber
 • Možnost CrossFireX s různými modely
 • DirectX 10.1, DirectX 11
 • ATI Stream, DirectX Compute + OpenCL
 • Technologie Eyefinity
 • Nativní Display Port se zvukem
 • Velmi vysoká cena
 • Horší dostupnost
 • Hlučná v zátěži + vysoké teploty
 • Délka karty může někomu způsobit problémy
 • Pozdější podpora CrossFire ve zcela nových hrách

ATI Radeon HD 5970 - Nejvýkonnější herní grafika planety
i Zdroj: PCTuning.cz

Redakce PCTuning uděluje Golden Award pro ATI Radeon HD 5970 - nejvýkonnější grafická karta na trhu

Za půjčení grafiky Radeon HD 5970 děkujeme společnosti AMD/ATI

Další karty do testu zapůjčil ASUS Computer

.. a Gigabyte CZ

Monitory pro testování grafik poskytlo HP Czech republic

ATI Radeon HD 5970 - Nejvýkonnější herní grafika planety
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama