Be Quiet! Dark Power Pro P11 550 W: od zlata k platině
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Be Quiet! Dark Power Pro P11 550 W: od zlata k platině

Be Quiet! Dark Power Pro P11 550 W: od zlata k platině | Kapitola 9

Pavel Boček

Pavel Boček

15. 12. 2015 03:00 5

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení
6. Metodika měření a měřicí přístroje 7. Měření 8. Metodika hodnocení 9. Hodnocení, závěr, poděkování

Be Quiet! Dark Power Pro P11 je modelem z nejnovější řady P11, rozsáhlé modernizace předchozí řady P10. Jedná se o téměř plně modulární zdroj s certifikací 80 PLUS Platinum a ventilátorem, který běží na opravdu minimálních otáčkách. Zůstala však pětiletá záruka a původní cena přes 4000 korun. Stojí za to?

Reklama

Hodnocení, závěr

Be Quiet! Dark Power Pro P11 550 W prošel zátěžovými testy a prošel jimi v rámci normy ATX, zaslouží si tak hodnocení. Nemůžu si pomoct než zdroj srovnávat s minule recenzovaným Corsair RM550x, který je minimálně o třetinu levnější. Jistě, regulace napětí je pořád poměrně slušná, nicméně horší než u RM550x (většinou do 2 %, nicméně u -12 V je odchylka až 6 %). Na druhé straně, zvlnění je o fous lepší, žádná kladná větev nepřekročila 20 mV/40 %. Účinnost je lepší, nakonec, máme před sebou zdroj s certifikací Platinum, ačkoli jsem naměřil hodnoty o něco nižší, než by měly být. Nyní je myslím možné poměrně s jistotou říct, že chyba měření současného wattmetru tíhne k vyšší straně měřeného příkonu. Myslím, tedy, že udávaných 94 % maximální účinnosti je realistických.

Mimo dva kondenzátory Toshin Kogyo (kterým právě dvakrát nevěřím) je P11 550 W vybaven v podstatě jen kvalitními kondenzátory (myslím, že polymerům C(r)apXon můžeme věřit, že vydrží alespoň tak dlouho, jako japonské s tekutým dielektrikem) a téměř plně modulární kabeláží, jediný pevný svazek je Main ATX. A zatímco ventilátor není semi-paivní, běží na tak nízkých otáčkách, že je to v podstatě jedno. Ačkoli to je krapet ke škodě pro vnitřní teplotu (což je ovšem nejspíš filozofií Be Quiet!, zatím jsem od nich neviděl zdroj, který by byl chladný). Nicméně pokud zdroj nebudete provozovat v opravdu horkém prostředí, nemělo by to činit problémy, zejména s ohledem na to, že toto je první Be Quiet! s kvalitním osazením, který jsem měl kdy v rukou.

Musím nicméně zmínit další negativum: na rozdíl od jiných výrobců nabízejících takto poměrně zřejmě high-endové zdroje, Be Quiet! nabízí pouze pětiletou záruku, zatímco ostatní nezřídka sedmi či dokonce desetiletou. Kdyby zdroj stál o tisíc korun méně, asi by to nebyl problém. Ovšem za takovou cenu nelze očekávat žádné kompromisy, za obdobnou cenu můžete mít 520W pasivní Seasonic se sedmiletou zárukou! Zatímco tedy tento zdroj není technicky špatný, není ani průměrný, opravdu je i v high-endu lehce nadprůměrný - dle mého názoru za tu cenu prostě nedostanete adekvátní hodnotu. Na trhu je mnoho zdrojů s mnohem lepším poměrem kvality a ceny.

Onen integrovaný regulátor ventilátorů, které externí ventilátory krmí stejným napětím, jako ventilátor uvnitř zdroje, dle mého názoru rozhodně není tak unikátní a potřebnou funkcí, aby to ospravedlnilo cenu přes čtyři tisíce. Nicméně jedno pozitivum na závěr: zatímco do hodnocení toto nezahrnuji, je myslím dobré zmínit, že Be Quiet! tento zdroj vybavilo nejen kabely dlouhými, ale zároveň je jich mnoho. Krátké kabely trápí mnoho konkurenčních zdrojů…

Hodnocení zdroje Be Quiet! Dark Power Pro P11 550 W v segmentu high-end je tedy následující:

  • kvalita použitých součástek: 0 b (− za chybějící zlacení, − za nekvalitní kondenzátory)
  • kvalita provedení: 2 b (− za kuličky pájky a horší pájení)
  • regulace napětí: 1 b (− za kombinovanou zátěž, − za křížovou zátěž)
  • zvlnění: 13 b (+ za kombinovanou zátěž, + za crossloading)
  • účinnost: 17 b (+ za vyšší celkovou účinnost, + za vyšší účinnost stand-by zdroje, + za účinnost v crossloadingu)
  • výdrž při ztrátě napájení: 12 b (+ za delší výdrž)
  • ostatní: 9 b (+ za modulární kabeláž, + za výbavu, + za delší záruku)

Je opravdu škoda, že výsledky zátěže větve -12 V jsou tak průměrné, pokud by byly lepší, zdroj mohl dostat výrazně lepší hodnocení. Celkově není vůbec špatný, ale ani nijak nevyniká, a za tu cenu…dnes maximálně bronz.

Be Quiet! Dark Power Pro P11 550 W: od zlata k platině
i Zdroj: PCTuning.cz

Be Quiet! Dark Power Pro P11 550 W: od zlata k platině
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud bychom řekli, že zdroj stojí 4300 korun, pak poměr hodnocení/cena by byl 100×54/4300 = 1,26. Po šesti zdrojích ze segmentu high-end je tedy Be Quiet! Dark Power Pro P11 550 W na druhém místě v hodnocení. Nicméně, v poměru hodnocení/cena je až o 100 % horší, než Cooler Master V Semi Modular, který je v hodnocení pouze o procento horší.

Zdroj Hodnocení (high-end)
Corsair RM550x 85,5
Be Quiet! Dark Power Pro P11 550 W 54
Cooler Master V Semi Modular 550 W 53
Antec Earthwatts Platinum 550 W 17,5
SilentiumPC Supremo M1 Gold 550 W 10
Silverstone Strider Essential Gold 600 W 4

be quiet! Dark Power Pro P11 550 W
KLADY
Be Quiet! Dark Power Pro P11 550 W: od zlata k platině
i Zdroj: PCTuning.cz
Be Quiet! Dark Power Pro P11 550 W: od zlata k platině
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
vysoká celková účinnosthorší regulace -12 V
nízké zvlněnímmůže dosáhnout vyšších teplot
tichý (velmi pomalý ventilátor) + integrovaný regulátor ventilátorůvysoká cena
dlouhá výdrž při mikrovýpadku napájení 
skvělá regulace napětí (s výjimkou větve -12 V) 
téměř plně modulární 
dlouhé kabely 
pozor na průměrnou dobu výdrže při výpadku napájení
Orientační cena s DPH: 4000 Kč

Graf ceny produktu Be Quiet! BN250 poskytuje server Heureka.cz

Poděkování

Za poskytnutí zdroje be quiet! Dark Power Pro P11 550 W děkuji společnosti be quiet!.

Článek je překladem originálu, který v angličtině vyšel na Hardware Insights.

Příspěvek na rozvoj

Podpořte recenzování zdrojů! Nové přístroje, vybavení (stále je kam výrazně zlepšovat), zakoupení nedostupných zdrojů apod. - můžete se sami podílet na novém a zajímavějším obsahu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama