PCTuning Článek

Be quiet! DarkBase Pro 900 – zrození dokonalosti

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
3. 8. 2016 03:00 41 Sdílej:

Seznam kapitol

1. DarkBase 2. Elegantní křivky 3. Horní panel 4. Bočnice a spodní panel
5. Je libo bench? 6. Interiér 7. Testy a airflow 8. Resumé

Společnost be quiet! vypustila do světa novou vlajkovou loď mezi svými skříněmi a nutno přiznat, že velmi zajímavou. Máte možnost nahlédnout v exkluzivním testu na nejvyšší model Pro 900 s extra prosklenou bočnicí. To ale na této skříní, nebo spíše stavebnic není rozhodně není to nezajímavější. Troufnu si tvrdit, že tato case osloví opravdu každého.

Reklama
Reklama

Musím se přiznat, že právě směr, kterým se výrobce be quiet! vydal, se mi moc líbí. Kombinuje jednoduchost a přitom agresivnější linky, což je přesně to, co je dnes moderní. Samozřejmě, že vzhled je vždy poměrně individuální záležitostí, ale nějaké trendy lze určitě pozorovat.

Když se tedy na case podíváte poprvé, vidíte vlastně jen relativně nudnou bednu bez výraznějších prvků. Vše jen podtrhuje barevné olemování.

Když se ale člověk na case zakouká podrobněji, najednou objeví velkou spoustu detailů, které jsou nenápadně schované, ale přitom maximálně funkční.

Tak například ovládací panel se nachází na zkosené hraně mezi přední a horní částí skříně. Toto místo je naprosto perfektní, protože ovládání je dostupné univerzální, ať je case ve stole, vedle stolu, nebo na stole, stále máte všechny prvky dobře viditelné a dostupné.

Čelní panel sice působí trochu nudně, jelikož jde jen o rovný černý plast, ale onu jednolitost krásně rozráží ventilační otvory po bocích skříně čelního panelu, které samozřejmě slouží k sání vzduchu do chlazení. Navíc tento čelní panel není jen krytem, jedná se o velká dvířka, která ukrývají nejenom 5,25“ pozice, ale především obrovský prachový filtr, přes která je přiváděn vzduch do skříně a k pevným diskům.

I přesto toto všechno sem ale výrobce dokázal dostat odhlučnění, které je na dvířkách z vnitřní strany nalepeno. Umožňuje ale také uživateli zvolit směr otevírání dvířek, takže žádná omezení a co je nejpodstatnější, je zde možnost vyčištění všech prachových filtrů.

Pokud se podobněji podíváme na tento panel, tak hned ve vrchní části jsou dva ovládací prvky pro regulaci ventilátorů – podotýkám, že plynulou. A hned vedle ovládání osvětlení vnitřního prostoru, o kterém jsem se již zmiňoval. Hned pod tím jsou dvě pozice pro optickou mechaniku, které jednoznačně v dnešní době stačí. Skoro si troufnu tvrdit, že by tato pozice stačila jedna. A zbylý prostor už pak patří jen pozicím pro ventilátory, respektive prachovému filtru.

V základu jsou totiž od výrobce předinstalovány dva ventilátory velikosti 140mm, konkrétně jde o model SilentWings 3 z vlastní produkce, takže ventilátory velmi tiché. Navíc svým designem se k této case skvěle hodí. Přes ventilátory je pak umístěn prachový filtr – klasický plastový, vyjímatelný pro snadné čištění. Zde jsem si však všiml prvního drobného problému. Filtr je totiž pouze zacvaknutý a při nepatrném rozvibrování case se neskutečně chvěje. V praxi bych měl strach, aby nerezonoval a nezpůsoboval tak nepříjemnou hlučnost.

Měl bych se také ještě zpětně vyjádřit ke dvířkům. Jsou sice zpracovaná velmi pěkně, především dobře vypadá mechanismus na zajištění, kdy je třeba panel ještě zmáčknout a dvířka jakoby povyskočí, nicméně při manipulaci s case se mi několikrát samy otevřely. Dva nezávislé zajišťovací mechanismy navíc nutí ke stisknutí uprostřed, což se ne vždy povede a pak jsou dvířka uzavřená jen na jeden zámek. Osobně bych si uměl představit jejich zpracování z hliníku, což by toto řešilo a výsledkem byl pevný celistvý panel, který vypadá ještě luxusněji.

Ale zpět k čelnímu panelu. Nesmím totiž zapomenout na jednu věc, kterou naopak musím vychválit do nebes. Konečně některý z výrobců pochopil jednoduchou věc. Že pokud chce, aby uživatel čistil prachové filtry, musí především ty spodní upravit tak, aby je mohl snadno vyjímat bez nepříjemné manipulace se skříní (často to znamená odpojit kabely a skříň otočit, aby bylo možné filtry vytáhnout). A zde se to konečně povedlo. Celý spodní filtr je totiž možné vytáhnout směrem dopředu a se skříní nemusíte ani nijak hýbat. Filtr je dost dlouhý, ale to pohodlí při čištění je opravdu nadstandardní.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning