bootcd-bootovaci-cd-s-utilitami-flash-ghost
PCTuning Článek

BootCD: Bootovací CD s utilitami (flash, Ghost)

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

15. 9. 2003 00:00 83

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Emulace disketové mechaniky 3. BootovacíCD

Update: nyní s Memtest86! Konečně jsem vymýtil všechny disketové mechaniky! Dosud občas nějaký program tuto nespolehlivou a pomalou PC vykopávku potřeboval, teď jsem se konečně naučil jak funkce disket téměř bezezbytku nahradit a emulovat. Vždyť spouštět systémové utility, flashovat BIOS, provádět zálohování diskových oddílů lze také, a pohodlněji, z bootovacího CD (BootCD). Navíc dnes (kdy je k dispozici FreeDOS) ani nebudete potřebovat nelegální kopie MS-DOSu ani bootovací diskety Windows 9x.

Reklama
Reklama

Možná budete namítat, že vytvoření bootovacího CD je dětský snadné - to však platí i o jiných věcech (i o chůzi na ocelovém laně) - všechno je snadné, když víte jak na to a máte patřičnou praxi. Pokud víte jak na to, prosím, nesdělujte tento prostý fakt v diskuzi pod článkem :-)

Disketových mechanik nikdy nebylo v PCtuningu moc - vždy zde ale byla minimálně jedna "putovní", tu jsme obvykle používali k flashování nových BIOSů, k aktualizaci firmwaru a v poslední době stále častěji ke spuštění DOSové verze zálohovače diskových oddílů (partitions) Northon Ghost.

Ladění výkonu a... Norton Ghost / DriveImage

Spousta ladičů přetaktovává počítače a při tom se vlastně vůbec "nejistí" (i když by mohli, viz dále). Je to jako jízda na kole bez držení - pokud nastanou větší problémy vypaří se dojem plné kontroly stejně rychle jak se v tomto okamžiku přibližuje... nos k chodníku.

Na přetaktovávání je nepříjemné to, jak často hroutící se sytém s sebou strhne /smaže pár (jako naschvál potřebných) sektorů na základním disku. Kdo viděl hlášky o poškozeném souboru registrů, kdy systém stále restartuje dokola, kdo viděl hlášky o systémové chybě, chybějících souborech jádra, případně pamatuje situaci kdy systém ani nenaběhne a už restartuje mi dá za pravdu, že pocity v této fázi se blíži těm, kdy nesete tašku s nákupem a ta vám rupne 10m před vchodem od domu. Dnes už používáme "dvoukolák jistoty" - systémový oddíl před overclockingem zálohujeme programem Ghost (lze použít i DriveImage), výsledky ukládáme na jiný oddíl a v případě problému, kdy "taška rupne", provedeme rekonstrukci oddílu (1:1, vč. registrů a systém. souborů) a jede se dál.

Poznámka: DOSová verze Ghostu se vejde na bootovací disketu, oddíly NTFS5 Windows XP  zvládnou až verze Ghost 2003 a vyšší (DriveImage 6 a vyšší).

Přesto, nebo právě proto, že jsme s disketami pracovali občas, byly s nimi neustálé potíže - někdy už po 2-3 měsících nebylo možné uložená data přečíst (a disketu s utilitami jsme museli vygenerovat na jiném počítači). Pamatuji si také nejméně jeden případ, kdy selhalo flashování BIOSu kvůli chybě na disketě. Zdálo se však, že disketa je nutná - některé nízkoúrovňové / servisní operace ji stále vyžadují (naopak, jako záloha dat disketa patří mezi nejhorší média). Poznámka: myslím že náš článek přivítají i majitelé notebooků s externí FDD mechanikou - teď ji už finálně mohou nechat doma :-)

Ve srovnání s floppy disky jsou, disky CD-R a CD-RW (pokud nejsou zásadně poškrábané) příkladem stability a spolehlivosti. Přenést funkce servisního bootování právě na ně je tedy jen logickým krokem.

BootCD: Bootovací CD s utilitami (flash, Ghost)


Floppy? Never more!

V Setupu BIOSu nastavíte jako první bootovací jednotku (Boot Sequence, First Boot Device) CD-ROM, vyrobíte si to správné CD-R (nebo lépe CD-RW) s hromadou utilit a je to...  Začněme však pěkně od začátku - od emulace floppy mechaniky.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning