Ceny grafických karet: Brutální zlevnění špičkových GeForce, u střední třídy už není nač čekat
Grafické karty Článek Ceny grafických karet: Brutální zlevnění špičkových GeForce, u střední třídy už není nač čekat

Ceny grafických karet: Brutální zlevnění špičkových GeForce, u střední třídy už není nač čekat | Kapitola 3

Adam Vágner

Adam Vágner

1. 8. 2022 23:59 10

Seznam kapitol

1. Aktuální ceny 2. Historie cen grafických karet 3. Co je teď nejvýhodnější

Tak prudký sešup, jaký prodělala RTX 3090 a RTX 3090 Ti, jsme ještě od konce poslední kryptovlny neviděli. I další výkonnější karty zlevňují. Ale to jsou asi veškeré dobré zprávy, v tom zajímavějším segmentu, tedy mezi kartami střední třídy, jsou už ceny zabetonované. A levné modely radši nekomentovat.

Reklama
Reklama

Co je teď výhodnější?

Zbývá probrat poměr cena/výkon. Následující dva grafy jsou klasické pruhové. Výkon jsem bral z výsledků modelů dosud otestovaných stávající metodikou na aktuální testovací sestavě. Jde o průměrný výkon v rozlišení 2560 × 1440, kde už výkonné karty v testech procesor nebrzdí tolik jako v 1920 × 1080. 

Bral jsem pokud možno karty s referenčními takty, občas jde ale o přetaktované modely, takže výkon může být o jedno dvě procenta vyšší než u základních modelů. 

Ještě obligátní upozornění: při jiné skladbě her se může průměrný výkon karet lišit o jednotky procent. 

Také připomínám, že jde o průměry hodnot bez ray tracingu a využití DLSS; ve hrách, které DLSS podporují, už GeForce mohou běžet podstatně rychleji bez výrazné ztráty detailů v obraze.

V prvním grafu jsou karty seřazené podle poměru cena/výkon, shora dolů od nejméně výhodné karty k té nejvýhodnější.

RX 6700 XT za necelých dvanáct tisíc je i nadále suverénně nejvýhodnější kartou (u převažující většiny modelů RTX 6700 XT za patnáct tisíc a víc to pochopitelně neplatí). 

Pokud budete chtít něco levnějšího, atraktivní je RTX 3060 za deset tisíc. Z hlediska poměru cena/výkon je na tom podobně jako RX 6600 a jen o trochu hůře než RX 6600 XT, ale proti nim má 4 GB paměti navíc a obecně výrazně vyšší výkon s ray tracingem a při zapnutém DLSS. Opět to bude ale za cenu průměrně hlučného chlazení. Obdobný model od Gainwardu jsme testovali. Tehdy byl papírově asi o tisícovku levnější (a v reálu prakticky nesehnatelný, i když se tržní cena se pohybovala kolem patnácti tisíc a víc).

Gainward GF RTX 3060 Ghost 12GB: skvělý základ

Pokud budete chtít ještě lepší cenu, velmi atraktivní volbou je 12GB RTX 2060, která má proti pomalejší RX 6600 výhodu ještě ve 4 GB paměti navíc a v podpoře DLSS. AMD už sice má proti DLSS své FSR 2.0, ale pár let potrvá, než počtem podporovaných her dotáhne Nvidii.)

Ceny grafických karet: Brutální zlevnění špičkových GeForce, u střední třídy už není nač čekat

Ve druhém grafu jsou pro změnu karty seřazené od nejdražší k nejlevnější. Z něj je vidět, že se poměr cena/výkon srovnává a sem tam nějaká karta výrazně vybočuje k lepšímu – jako RX 6600 XT nebo RX 6700 XT, anebo k horšímu – jako RX 6650 XT či RTX 3050.

Horší poměr cena/výkon je vidět až někde od karet za 18 tisíc a výš – další důvod, proč s jejich nákupem není dobré chvátat.

Ceny grafických karet: Brutální zlevnění špičkových GeForce, u střední třídy už není nač čekat

V dalším grafu jsou ještě karty umístěné do kartézské soustavy souřadnic. Na vodorovné ose je cena, na svislé ose výkon karty. Je trochu komplikovanější, ale rychle z něj vyčtete, jak si daná karta stojí vůči ostatním zároveň cenou i výkonem. 

Čím více je karta vpravo, tím je dražší, a čím je výše, tím je rychlejší. V grafu je ještě logaritmická spojnice trendu – karty nalevo od ní jsou výhodnější než je v daném segmentu obvyklé, a naopak – čím více jsou napravo, tím jsou méně výhodné.

Výrazně k lepšímu vybočuje v podstatě jen RX 6700 XT. Nahoře jsou ještě od křivky výrazně nalevo RTX 3080, 12GB RTX 3080 a RX 6800 XT. Neznamená to, že by byly nějak zvlášť výhodné oproti kartám níže, spíše to, že jsou poměrem cena/výkon podstatně výhodnější než RX 6800 XT, RTX 3080 Ti a RTX 3090, které táhnou křivku doprava.

Ceny grafických karet: Brutální zlevnění špičkových GeForce, u střední třídy už není nač čekat

A co při jiné ceně?

A ještě poslední graf. Není tak komplikovaný, jak vypadá. Snadno z něj vyčtete, jak se při změně ceny u daného modelu změní poměr cena/výkon.

Na vodorovné ose je opět cena. Na svislé je ale poměr cena/výkon, tedy kolik korun dáte za procento výkonu. Čím je karta níže, tím má lepší poměr cena/výkon

Aktuální cena a poměr cena/výkon je zvýrazněný velkou značkou s popiskem karty. Čára znamená, jak se bude měnit poměr cena/výkon při změně ceny. Začíná dole na 70 % aktuální ceny a končí 20 % nad aktuální cenou.

Ceny grafických karet: Brutální zlevnění špičkových GeForce, u střední třídy už není nač čekat

Níže je příklad, jak s ním zacházet – pokud budete například chtít zjistit, kolik by musel stát Radeon RX 6600 XT nebo GeForce RTX 3070, aby nabízeli stejný poměr cena/výkon jako RTX 3060 Ti, vynesete z RTX 3060 Ti vodorovnou linku a v místě, kde protne čáry Radeonu RX 6600 XT a RTX 3070, odečtete příslušnou cenu – v příkladu na obrázku 12 200 a 17 200 korun (s aktuálními cenami už jsou částky nižší).

Ceny grafických karet: Brutální zlevnění špičkových GeForce, u střední třídy už není nač čekat

Ze závěru už se stává tradice – vysloveně se nevyplatí kupovat ani ty nejlevnější modely, ale ani ty dražší. U karet s cenovkou pod osm tisíc znamená pár ušetřených stovek výrazný pokles výkonu. 

U modelů střední a vyšší střední třídy už se nedá předpokládat, že by byly za pár týdnů o několik tisíc levnější, na jejich náhradu si ještě minimálně pár měsíců počkáme. 

A u highendu už se dá poradit jen to, abyste počkali, co předvede nová generace karet.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning