Ceny grafických karet: Grafiky dál zlevňují, RX 6700 XT pod dvanáct tisíc a začíná chaos
Grafické karty Článek Ceny grafických karet: Grafiky dál zlevňují, RX 6700 XT pod dvanáct tisíc a začíná chaos

Ceny grafických karet: Grafiky dál zlevňují, RX 6700 XT pod dvanáct tisíc a začíná chaos | Kapitola 3

Adam Vágner

Adam Vágner

2. 7. 2022 15:00 10

Seznam kapitol

1. Aktuální ceny 2. Pokles cen grafických karet v čase 3. Co je teď nejvýhodnější – poměr cena/výkon

Po mírném zvolnění poklesu cen před měsícem zlevňování zase nabralo na rychlosti. Zejména to platí pro většinu Radeonů. Jak se karty stále častěji cpou někam do rozmezí mezi osm a třináct tisíc, jejich ceny se prolínají stále víc, výkonnější modely běžně seženete levněji než ty slabší ...a nastává chaos. Aktuálně už je v rozmezí pěti tisíc korun nacpaných sedm modelových řad Radeonů a GeForce!

Reklama
Reklama

Co je teď výhodnější?

Zbývá probrat poměr cena/výkon. Následující dva grafy jsou klasické pruhové. Výkon jsem bral z výsledků modelů dosud otestovaných stávající metodikou na aktuální testovací sestavě. Jde o průměrný výkon v rozlišení 2560 × 1440, kde už výkonné karty v testech procesor nebrzdí tolik jako v 1920 × 1080. 

Bral jsem pokud možno karty s referenčními takty, občas jde ale o přetaktované modely, takže výkon může být o jedno dvě procenta vyšší než u základních modelů. A totéž platí i při odlišné skladbě testů – při jiné sestavě her se může průměrný výkon karet lišit o jednotky procent. 

A ještě připomínám, že jde o průměry hodnot bez využití DLSS; ve hrách, které jej podporují, už GeForce mohou běžet podstatně rychleji bez výrazné ztráty detailů v obraze.

V prvním grafu jsou karty seřazené podle poměru cena/výkon, shora dolů od nejméně výhodné karty k té nejvýhodnější.

RX 6700 XT za necelých dvanáct tisíc je suverénně nejvýhodnější (u převažující většiny modelů RTX 6700 XT za patnáct tisíc a víc to pochopitelně neplatí). Pokud budete chtít něco levnějšího, velmi atraktivní je RTX 3060 za deset tisíc. Z hlediska poměru cena/výkon je na tom podobně jako RX 6600 a RX 6600 XT, ale proti nim má 4 GB paměti navíc a obecně výrazně vyšší výkon s ray tracingem a při zapnutém DLSS. A zajímavé jsou i 12GB RTX 2060 (v grafu je jen 6GB verze), ale opět má proti obdobně výkonné RX 6600 výhodu ve 4 GB paměti navíc a v podpoře DLSS. AMD už sice má proti DLSS své FSR 2.0, ale pár let potrvá, než počtem podporovaných her dotáhne Nvidii.)

Ceny grafických karet: Grafiky dál zlevňují, RX 6700 XT pod dvanáct tisíc a začíná chaos

Ve druhém grafu jsou pro změnu karty seřazené od nejdražší k nejlevnější. V něm je vidět, že nejvýhodnější jsou modely s cenou kolem 8500–12000 korun.

Momentálně je na tomto grafu vidět, jak se RTX 3050 oproti RTX 2060 opravdu nevyplatí, a jak se už vůbec nevyplatí karty s cenou v rozmezí 9–14 tisíc ve srovnání s „akční“ RX 6700 XT.

Ceny grafických karet: Grafiky dál zlevňují, RX 6700 XT pod dvanáct tisíc a začíná chaos

V dalším grafu jsou ještě karty umístěné do kartézské soustavy souřadnic. Na vodorovné ose je cena, na svislé ose výkon karty. Je trochu komplikovanější, ale rychle z něj vyčtete, jak si daná karta stojí vůči ostatním zároveň cenou i výkonem. 

Čím více je karta vpravo, tím je dražší, a čím je výše, tím je rychlejší. Do grafu jsem přidal ještě logaritmickou spojnici trendu – karty nalevo od ní jsou výhodnější než je v daném segmentu obvyklé, a naopak – čím více jsou napravo, tím jsou méně výhodné.

Ceny grafických karet: Grafiky dál zlevňují, RX 6700 XT pod dvanáct tisíc a začíná chaos

A co při jiné ceně?

A ještě poslední graf. Nebojte, není tak komplikovaný, jak vypadá. Snadno z něj vyčtete, jak se při změně ceny u daného modelu změní poměr cena/výkon.

Na vodorovné ose je opět cena. Na svislé je ale poměr cena/výkon, tedy kolik korun dáte za procento výkonu. Čím je karta níže, tím má lepší poměr cena/výkon

Aktuální cena a poměr cena/výkon je zvýrazněný velkou značkou s popiskem karty. Čára znamená, jak se bude měnit poměr cena/výkon při změně ceny. Začíná dole na 70 % aktuální ceny a končí 20 % nad aktuální cenou.

Ceny grafických karet: Grafiky dál zlevňují, RX 6700 XT pod dvanáct tisíc a začíná chaos

Níže je příklad, jak s ním zacházet – pokud budete například chtít zjistit, kolik by musel stát Radeon RX 6600 XT nebo GeForce RTX 3070, aby nabízeli stejný poměr cena/výkon jako RTX 3060 Ti, vynesete z RTX 3060 Ti vodorovnou linku a v místě, kde protne čáry Radeonu RX 6600 XT a RTX 3070, odečtete příslušnou cenu – v příkladu na obrázku 12 200 a 17 200 korun.

Ceny grafických karet: Grafiky dál zlevňují, RX 6700 XT pod dvanáct tisíc a začíná chaos

Na závěr už budu znovu apelovat na to, abyste výkonnějších karet (RTX 3080 a dražší) s nákupem určitě nespěchali – pokud jste to přežili až doteď, není už moc kam chvátat. Nejvýkonnější modely po prázdninách dostanou atraktivnější náhradu. 

Vysloveně se nevyplatí kupovat cokoliv s cenou pod osm tisíc, ušetřených pár stovek znamená výrazný pokles výkonu. U modelů střední a vyšší střední třídy nemusíte moc váhat, ceny už jsou snesitelné a jejich nástupce můžeme čekat spíše až na konci letošního roku či se začátkem příštího. 

A ještě nekončíme, největší zábava začne, až inzerenti mining rigů na bazarech vzdají snahu prodávat kompletní sestavy za sto padesát tisíc a začnou ty grafiky rozprodávat po kusech.

 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning