CES 2020: postřehy k některým hračkám a technologiím | Kapitola 4
Seznam kapitol
Výstava CES (Consumer Electronic Show) představuje pozoruhodný náhled na to, co společnosti plánují u spotřební elektroniky. Není to nutně to nejdůležitější v technologiích vůbec, zásadní změny se odehrají spíše u fundamentálních technologií, jako jsou kvantové počítače. Je to ale zajímavý pohled na to, co je podle výrobců cool.
Domácí asistenti a robopets
Domácnosti se automatizují a robotizují. Začínají se objevovat prototypy robokuchyní, což jsou vlastně takové ruce, které dokážou samy zpracovat potraviny. Ze začátku to bude nepochybně drahé a určené pro restaurace, kde se ocení precizní pomocníci, ale kdo ví? Třeba to bude jednou součástí každé kuchyňské linky a dokáže to navařit i pro kuchařinou zcela nepolíbené mameluky.
Podstatně realističtější je Samsung Ballie, což je takový hybrid mezi robotickým mazlíčkem a hlasovým asistentem. Koule se koulí za vámi, poslouchá příkazy a reaguje na dění kolem sebe. Podle videa Samsungu to může sloužit i jako mobilní bezpečnostní kamera, což je na jednu stranu fascinující, ale taky docela děsivé, zvláště když to bude permanentně připojené do cloudu.
Jiným produktem, u kterého netuším, zda je spíš technicky optimistický anebo dystopický, je vozítko Segway S-Pod. Je to taková sedačka na podvozku Segway.
Opět je to koncept, ale hodně mi to připomínalo antigravitační křesla, ve kterých žijí tlustí lidé na palubě kosmické lodi. Nechodí, vznášejí v křeslech – a S-Podům se dost podobají.
Velmi zvláštním asistentem je Dimension Robotics Dr. CaRo. Vypadá to trochu jako tablet s přidělanou pákou – ale není to tablet na tvoření, je to rehabilitační robot. Pákový mechanismus má zabudované motory a slouží k tomu, aby pomáhal lidem s poruchami hybnosti rukou – například po havárii anebo po infarktu.