Chaos kolem nás, chaos v nás
i Zdroj: Pctuning
Sítě a Internet Článek Chaos kolem nás, chaos v nás

Chaos kolem nás, chaos v nás

Michal Rybka

Michal Rybka

9. 10. 2021 18:15 1

Seznam kapitol

1. Ve znamení chaosu 2. Člověk jako stroj 3. Chaos v medicíně a v minulosti 4. Oligopoly pro stát, stát pro oligopoly 5. Opravdové umění v digitálním světě

Hackerská konference #HCPP21 se odehrála kvůli covidu v poněkud komornějším duchu. Hlavním tématem byl letos chaos – jeho různé podoby, jeho smysl a jeho role v řádu věcí.

Reklama

Stále jsme pod knutou covidových opatření, což vedlo pořadatele z Paralelní polis k tomu, aby letošní kongres razantně omezili – a účastníci si navíc museli každý den před příchodem udělat antigenní testy. Kvůli tomu šlo o akci podstatně menší než v předchozích letech – a byla také poněkud akademičtější, což ale nebylo nijak na škodu.

Hlavním tématem byl chaos, což je poměrně komplikovaný a multidimenzionální problém. Problematice chaosu ve vědě se věnoval Nikola Jaycay, který vysvětloval rozdíl mezi deterministickým a nedeterministickým: Vrh kostky je v podstatě deterministický, pokud máme změřené údaje dostatečně přesně. Opravdový nedeterminimus najdeme na kvantové úrovni, kde Heisenbergův princip neurčitosti znemožňuje získat všechna data pro deterministický výpočet.

I deterministický chaos je ale nepředvídatelný, protože malé rozdíly v chaotických rovnicích vedou k diametrálně odlišným výsledkům. Edward Lorenz studoval v rámci předpovědi počasí jednoduchý model atmosférické konvekce, což ho vedlo k objevu, že zkrátka není možné sestavit přesnou předpověď počasí na více než sedm dní dopředu.

Chaotické procesy najdeme ve světě fraktálů, ale také chaotických atraktorů a sebeorganizované kritičnosti, na kterou narazíme v psychologii, fyziologii, při mapování činnosti mozku, ale i analýze akademických děl. I poměrně jednoduché principy při formování sněhových vloček dávají naprosto nepředvídatelné a unikátní výsledky – stačí minimální rozdíly na počátku tvoření a dostaneme diametrálně odlišnou vločku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning