Čipset AMD 890GX - Nejvýkonnější IGP a SATA 6G | Kapitola 5
Seznam kapitol
S prvním čipsetem řady AMD 800 jsme se měli setkat už vloni, místo něj ale přišel AMD 785G s grafickým jádrem Radeon HD 4200. Dnes se na trh dostává první zástupce nové "osmičkové" řady - 890GX. Ten podporuje nativně SATA 6G, v podstatě jde ale o jedinou novinku. Podívejme se na čipset na dvou základních deskách Asus a Gigabyte.
V tomto případě jde spíše o desku střední vyšší třídy, určené do výkonné pracovní stanice do kanceláře. Tedy není primárně určena pro vysoké taktování a extrémní hrátky. I tak jde o hodně slušně vybavený BIOS, a uživatel musí být zcela jistě spokojen.
Nás nejvíce zajímají volby pro přetaktování a ladění systému. Obrazovku v této podobě uvidíte pouze tehdy, přepnete li v položce Ai Overclock Tuner na Manual. Následují položky změny násobiče CPU, základní frekvence, PCI Express frekvence, frekvence pamětí, frekvence CPU-NB části procesoru a tak HTT sběrnice.
Frekvence pamětí lze nastavit bez taktování i na 1600 MHz, u levných procesorů jsem ale zaznamenal s touto volbou známky nestability a nebo počítač vůbec nenajel. Pokud osadíte nějaký Athlon II nepřekračujte frekvenci pamětí 1333 MHz.
Následují volby ladění pamětí. Těch není tolik co u High-End desek, pro nastavení dobrého výkonu je to ale bohatě dostačující. Voleb je šestnáct a v další obrazovce jsou další, méně důležité položky.
Úplně na konci hlavní obrazovky jsou volby pro změnu napětí. V druhé části pak můžeme ladit frekvence související s integrovaným grafickým jádrem. Pokud chcete nastavit vysokou frekvenci grafického jádra, musíte i zde řádně "přitopit" čipsetu. Napětí lze měnit v tomto rozmezí:
- CPU Voltage - až 2,05V
- CPU-NB Voltage - až 1,875V
- CPU VDDA Voltage - až 2,2V
- DRAM Voltage - až 2,5V
- HT Voltage - až 1,4V
- NB Voltage - až 2,0V
- SB Voltage - až 1,4V
- SidePort - až 1,8V
Dále je možné nechat integrované jádro bez vlastní paměti (UMA) a s ní (UMA+SidePort). Volba UMA Frame Buffer nastavuje další paměť, kterou si jádro ukousne z vaší operační paměti, maximum je 512MB. Zajímavé je taktování SidePort paměti, jež lze vyhnat až k 2000 MHz. Zkuste ale svůj DDR3-1333 MHz modul taktovat bez změny časování na 2000 MHz, nepůjde to a nejde to ani zde. Maximální stabilní frekvence se u mě zastavila na 1760 MHz.
V menu CPU Configuration je možné zapnout úsporné funkce, virtualizaci a hlavně povolit funkci odemykání deaktivovaných jader skrze přepínač na desce.
Další dva obrázky představují možnosti ladění integrovaného grafického jádra a paměťového řadiče. Na prvním obrázku je důležitý pouze režim Ganged/Unganged. Na druhém pak možnost Surround View pro roztažení obrazu jak na dedikovanou, tak i integrovanou grafickou kartu.
Předposlední obrázek BIOSu, zobrazuje integrovaná zařízení desky. Zde můžete zapnout a vypnout, vše co nebudete potřebovat. Jde zřejmě o nějaký prvotní BIOS, kde některé položky nešly zcela deaktivovat. S prodejní verzí se to ale určitě vyřeší.
V posledním menu se skrývá funkce Express Gate, vestavěná utilita na upgrade BIOSů. Nechybí ani možnost uložení OC profilů.
Přetaktování
Jelikož jde o desku, která v době testu ještě nebyla na trhu, museli jsme se spokojit s jediným dostupným BIOSem 0220. Ten je ke stažení na stránce výrobce do této chvíle, novější není. Vtipné je, že CPUz se nenechal napálit přeznačením severního můstku a poznal v něm AMD 785G, má pravdu. Jen v jižním můstku se plete.
Jelikož vím, že můj procesor má stabilní frekvenci s daným napětím někde kolem 4 GHz, zajímala mne v prvé řadě maximálně stabilní základní frekvence. Ta se u této desky vyšplhala na solidní hodnotu 346 MHz, čímž téměř dohnala mnou nejvyšší dosaženou frekvenci s dusíkem 351 MHz na konkurenční desce s AMD 790FX. Výsledek je velmi povzbudivý, taktovací potenciál je skvělý.