Čipset AMD 890GX - Nejvýkonnější IGP a SATA 6G | Kapitola 8
Seznam kapitol
S prvním čipsetem řady AMD 800 jsme se měli setkat už vloni, místo něj ale přišel AMD 785G s grafickým jádrem Radeon HD 4200. Dnes se na trh dostává první zástupce nové "osmičkové" řady - 890GX. Ten podporuje nativně SATA 6G, v podstatě jde ale o jedinou novinku. Podívejme se na čipset na dvou základních deskách Asus a Gigabyte.
V poslední době už Gigabyte nedělá v nabídkách BIOSu mezi levnými a dražšími model mnoho rozdílů. Dá se říci, že všechny desky mají dnes stejné možnosti, omezeny jsou jen maximální úrovně napětí a podobně. Důkazem budiž BIOS dnes testované desky.
Hlavní menu je typické pro Award BIOS, konkurence používá BIOSy od AMI. Pokud jste byli zvyklí v BIOSu od Gigabyte, na kombinaci Ctrl+F1 pro odkrytí rozšířených voleb, tak ji můžete aplikovat i u této desky. Podívejme se ale na možnosti přetaktování.
V menu M.I.T. se skrývá téměř vše, co budeme pro ladění potřebovat. První položkou jsou vlastnosti a nastavení integrovaného grafického jádra, my se ale na volby podíváme z jiného menu. Následují volby pro změnu násobiče procesoru, frekvence severního můstku a základního taktu. V další části je možné změnit frekvence PCI, HTT. Poslední položky před nastavením napětí, jsou volby pro frekvenci a časování pamětí.
I když ve slajdu výrobce slibuje vyšší násobič pamětí než osm, není to v podstatě možné. Paměti na platformě AMD jsou striktně omezeny na použitelnost kolem frekvence 1800 MHz, což jsem vám dokázal v našem návodu na taktování AMD.
Pokud posuneme stránku úplně dolů, odhalíme veškeré možnosti ladění napětí. Jsou zde sice jen základní položky, k vysokému taktování ale stačí. Hodnoty napětí jsou tedy následující:
- DDR3 Voltage - 1,5V - 3,1V
- NB Voltage - 1,1V - 1,6V
- SidePort Voltage - 1,2V - 1,8V
- CPU Voltage - max 1,95V
- CPU-NB Voltage - max 1,77V
Před chvilkou jsem zmínil nastavení pamětí, které nyní vidíte v detailu. Nahoře jen zvolíte režim řadiče a můžete ladit časování v patnácti položkách. Je to sice o kousek méně, než u první desky i tak to ale bohatě dostačuje, 99,9 procent uživatel stejně ladí jen několik hlavních parametrů.
Pokud rozkliknete samostatné menu Advanced Bios Features, můžete opět přistupovat k nastavení integrovaného jádra a dalším volbám. nastavit lze virtualizaci, úsporné funkce. Volba ACC k odemykání deaktivovaných jader chybí.
Dále se podívejme na IGX Configuration menu. V něm se skrývají volby pro grafické jádro a kapacita jemu přidělené paměti ze systému. Také je možné nastavit výstupní konektor, DVI nebo HDMI. Když ponecháte Auto, bude fungovat vše co připojíte. Druhý obrázek ukazuje maximální kapacitu přidělitelné paměti. Třetí pak volbu výstupů.
Poslední dva obrázky zobrazují volbu úsporných funkcí pro severní můstek, druhý poté integrovaná zařízení desky. Tady se vypínají všechny integrovaná zařízení desky, na obrázku vidíte IDE kanál, síťovou kartu a zvukový kodek. Následují sériový port spolu s Firewire a nastavení USB myši a klávesnice.
Přetaktování
K prvotnímu testování jsem použil BIOS E3, který byl déle než měsíc starý. V průběhu testu jsem obdržel od Gigabyte ještě novější verzi F3, která ale přetaktování nikam neposunula. Ono to ani nebylo potřeba, výsledky byly i tak slušné.
Namlsán možnostmi první desky, jsem byl u produktu Gigabyte malinko zklamán. Ať jsem zkoušel jakékoliv kombinace děliček a nastavení, nedostal jsem se nad základní frekvenci 322 MHz. Není to špatné, předchozí deska ale ukázala o 20 MHz víc. I takhle vám základní takt bude stačit pro všechnu procesory na trhu, i nejnižší modely se zamčeným násobičem. Frekvenci 4 GHz lze dosáhnout vždy.