Co je to drahý telefon: Kdy je moc už jednoduše příliš?
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Co je to drahý telefon: Kdy je moc už jednoduše příliš?

Co je to drahý telefon: Kdy je moc už jednoduše příliš? | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

8. 3. 2019 03:00 84

Seznam kapitol

1. Zlato a diamanty 2. Za čtyřicet? 3. Pod dvacet tisíc? 4. Co vůbec dokážete využít? 5. Příliš levný

Když jsme měli s kolegy z AlzaTechu debatu o drahých telefonech, rychle se ukázalo, že se vlastně nejsme ani schopni shodnout na tom, co je to přesně drahý telefon. Je to vždy ten nejdražší model? Je to cokoliv nad dvacet tisíc? Je to telefon, který pořádně nevyužijete, protože má přehnaně bohatou výbavu? Jak vlastně definovat drahý telefon?

Reklama

Nu, ohebné telefony vyrážejí na start – a jako vždy si najdou technologické nadšence, pro které dva tisíce dolarů nejsou příliš. Takových lidí je docela hodně a bylo jich hodně i u PC, jsou hráči, kteří upgradují alespoň grafiku každý rok. Koupí novou, prodají starou, jedou dál. Dělají to i s telefony: Koupí špičkový model a se starým běží na Mobil pohotovost. Vitríny modelů se stářím kolem jednoho roku jsou tam plné.

U strojů s dlouhou cenovkou končící na „9999“ asi shodneme na tom, že to jsou drahé stroje, drahé telefony. Jenomže co se na to podívat jinak? Pro řadu lidí pojem „drahé telefony“ označuje například celý Apple, protože do nákladů započítávají i cenu software, cenu za obsah, náklady na iCloud, ceny za opravy a repase a vůbec celou TCO (Total Cost of Ownership).

Nevidí jako drahý samotný telefon, ale celého výrobce, protože není snadné od něj migrovat jinam. Proto jim přijde drahý i iPhone XR, který je v rámci ekosystému Apple jeden z těch rozumných – a naopak když už jste v něm, tak se svou velkou baterií a slušným výkonem vypadá jako racionální volba.

Dobře. Přesuneme se k největšímu konkurentu Applu, k Samsungu. Samsung Fold útočí na Apple nejenom tím, že přináší inovace, ale také bude prodávat opravdu drahé modely, dražší než ty od Applu. Zatímco Fold si bere pozici nejdražšího telefonu, model Galaxy S10+ přináší terabytové úložiště, pro telefon celkem neuvěřitelných 12 GB RAM – a je cenou jen těsně pod iPhonem XS Max. Je to drahý telefon – ale je to skutečně ještě telefon? S jeho výkonem a vlastnostmi si to už skoro říká o dok připojený k monitoru – a nepochybně nahradí laptop na běžnou práci. Pokud potřebujete opravdovou mobilitu a opravdový výkon, možná je to racionální volba, rozhodně racionálnější, než iPhone XS Max.

Co je to drahý telefon: Kdy je moc už jednoduše příliš?
i Zdroj: PCTuning.cz

Řada kritiků poznamenává, že Apple v poslední době neinovuje – anebo že inovuje jenom málo. Telefony od Applu jsou drahé, ale přináší relativně málo změn – například Samsung přinesl reverzní bezdrátové nabíjení, což mi připadalo jako blbost do chvíle, než jsem si uvědomil, že si s tím můžete dobít chytré hodinky a bezdrátová sluchátka. Kdykoliv, kdekoliv – to je docela rozumné. A nejenom z baterky telefonu, ale můžete jet na služební cestu bez nabíječky pro hodinky. Praktické, důvod k zamyšlení pro koupi!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama