Co je to drahý telefon: Kdy je moc už jednoduše příliš?
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Co je to drahý telefon: Kdy je moc už jednoduše příliš?

Co je to drahý telefon: Kdy je moc už jednoduše příliš? | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

8. 3. 2019 03:00 84

Seznam kapitol

1. Zlato a diamanty 2. Za čtyřicet? 3. Pod dvacet tisíc? 4. Co vůbec dokážete využít? 5. Příliš levný

Když jsme měli s kolegy z AlzaTechu debatu o drahých telefonech, rychle se ukázalo, že se vlastně nejsme ani schopni shodnout na tom, co je to přesně drahý telefon. Je to vždy ten nejdražší model? Je to cokoliv nad dvacet tisíc? Je to telefon, který pořádně nevyužijete, protože má přehnaně bohatou výbavu? Jak vlastně definovat drahý telefon?

Reklama

Nedostatek inovací spolu se slevovou akcí na výměnu baterek ve starších iPhonech vedl k tomu, že si řada uživatelů rozmyslela upgrade a přistoupila k repasu baterie. Ano, novějsí modely jsou výkonnější, lépe fotí a tak dále – ale repase vyšla v rámci akce lacino a efektivně prodlouží život telefonu na dvojnásobek. Pak se nedivme, že se prodalo méně nových telefonů, absolutní prodeje Applu poklesly – důsledkem je situace, že akcie AAPL šly dolů.

Ale zpět k Samsungu. Čtyřicet tisíc mi osobně přijde hodně a myslím, že se shodneme na tom, že to je drahý telefon. Takže jdeme po cenovém žebříčku dolů – a co tam máme? Galaxy S10 s 512 GB vyjde zhruba na třicet tisíc. To mi stále přijde docela dost, zvláště když to vezmu jako celek s novými hodinkami a bezdrátovými špunty. Model S10+ má větší obrazovku, ale menší úložiště, pouze 128 GB – a přijde na nějakých 26 tisíc. Je to stále hodně? O tom bychom už mohli diskutovat. Za stejnou cenu můžete mít Galaxy Note9 Duos, který má navíc 512GB úložiště – a má taky pero, takže v relativním srovnání S10+ vypadá jako drahý telefon.

Jedna ze zajímavých definic, která padla během diskuse, je myšlenka, že drahý telefon je ten, který překračuje jednu průměrnou měsíční mzdu. U nás je průměrná hrubá mzda podle posledních údajů ČSÚ na úrovni necelých 34 tisíc korun, tedy přes 1300 eur. Podle této definice by většina telefonů nebyla drahá – problém je ale v tom, že průměr není medián, ten je na 29 tisících – a spousta lidí ho navíc vnímá jako ještě mnohem nižší. Navíc se dost se liší region od regionu.

Hodně lidí považuje za psychologickou hranici drahého telefonu dvacet tisíc korun. Je to číslo, které od sebe odděluje tu nejvyšší třídu od starších modelů od toho, co označujeme jako střední třídu. Telefony střední a nejvyšší třídy se přitom mohou shodovat v řadě parametrů – mohou mít podobný výkon, podobnou výdrž na baterie a tak dále. U nejvyšších modelů si připlácíte za lepší displej, za kvalitnější foťák (či větší kolekci foťáků), materiálově náročné provedení, speciální design a povrchy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama