Co je to drahý telefon: Kdy je moc už jednoduše příliš?
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Co je to drahý telefon: Kdy je moc už jednoduše příliš?

Co je to drahý telefon: Kdy je moc už jednoduše příliš? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

8. 3. 2019 03:00 84

Seznam kapitol

1. Zlato a diamanty 2. Za čtyřicet? 3. Pod dvacet tisíc? 4. Co vůbec dokážete využít? 5. Příliš levný

Když jsme měli s kolegy z AlzaTechu debatu o drahých telefonech, rychle se ukázalo, že se vlastně nejsme ani schopni shodnout na tom, co je to přesně drahý telefon. Je to vždy ten nejdražší model? Je to cokoliv nad dvacet tisíc? Je to telefon, který pořádně nevyužijete, protože má přehnaně bohatou výbavu? Jak vlastně definovat drahý telefon?

Reklama

Je tu ale i druhá stránka mince – totiž stav, kdy si vyberete příliš levný telefon. Smartphone můžete mít už někde kolem tisícovky – a oh boy, tam se vybírá špatně! Levných telefonů je hodně, ale těch mizerných mezi nimi je ještě víc. Pokud budete příliš šetřit, skončíte klidně u telefonu s jedním gigabajtem RAM, což se dá s bídou přežít u Applu (tam se tvrdě žádá paměťová optimalizace), ale s Androidem budete mít peklo. Anebo můžete mít ještě větší smůlu a vybrat si model s 512 MB RAM, což už stojí za houby obecně.

Logika výběru může být jasná: Chcete si pořídit něco, co možná ztratíte anebo zničíte. Anebo to pořizujete osobě, která s technikou nakládá nepěkně, ať už je to dítě anebo senior. Tam dává nízká cena smysl, protože nový telefon této třídy vyjde levněji než i pouhá oprava telefonu vyšší třídy.

Ale i tak je dobrý realismus, protože levná zařízení se poměrně rychle posunují směrem k totální nepoužitelnosti, obvykle mají málo systémových patchů a celkově se plazí jako ztuhlá melasa, pokud mohu použít příměr Stephena Kinga. Sáhnout po stroji s nižším výkonem a horšími vlastnostmi, než které potřebujete, vás stejně dřív anebo později dovedou k něčemu rozumnějšímu.

Drahé telefony jsou problém v tom smyslu, že často nabízejí až nerealistické parametry – 4K rozlišení na šesti palcích? K čemu? Výkon srovnatelný s počítačem? Potřebujete ho? AR – jste opravdu fanoušci? Často u nich naopak chybí ty věci, které byste opravdu ocenili, jako například velká baterka, protože velká baterka vyžaduje více místa, a to kazí design. Skutečně – řada špičkových telefonů je stavěná pro použití zcela nenáročné, materiálu je tam tak málo, aby to drželo pohromadě – a pokud je opravdu chcete používat, stejně si budete dokupovat krycí sklo, obal a powerbanku.

Není tedy logičtější vykašlat se na brandy a rovnou hledat telefon s dlouhou výdrží? Vybírat si telefon je dnes poměrně komplikované, protože ve střední třídě jsou mezi stroji dost značné funkční rozdíly, které jenom nejsou vidět. Drahé telefony negarantují největší praktičnost a nejlepší uživatelskou zkušenost – a naopak se o ně budete bát, protože jsou prostě a jednoduše drahé.

A jak jste na tom vy? Co je drahý telefon pro vás? Je důležitější styl anebo funkčnost? A je pro vás cena limitujícím faktorem anebo ne?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama