Co mě naučil Scientific American o svobodě slova
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Co mě naučil Scientific American o svobodě slova

Co mě naučil Scientific American o svobodě slova | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

17. 1. 2021 03:00 95

Seznam kapitol

1. Jiná pravda 2. Snadné řešení 3. Neškodní blázni? 4. Kdo má pravdu? 5. Organizovaná hádka 6. Ani přiměřené, ani racionální

Dnes je na svobodu slova expert každý. Svoboda slova je omezená, namítají jedni. Hlavní je nikoho neurazit. Policie České republiky vyjmenovává rozsáhlý seznam paragrafů, které lze porušit pouhým komentáře. „Máme svobodu projevu, ne po projevu,“ vtipkují jiní. Ve skutečnosti je to mnohem jednodušší.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

včera 13:00
5
Reklama

Umlčení Trumpa vypadá logicky – ale likvidace Parleru ukazuje, že nejde o krok ani přiměřený, ani racionální. On vlastně není ani obhajitelný a je na místě, aby se s Amazonem Parler soudil. Možná by bylo na místě, aby se někdo začal technologickými titány a jejich mocí zabývat. Vítězní Demokraté to ale nebudou, ti vesele kují železo, dokud je žhavé. Ale i levice si uvědomuje, že tohle je problém, protože když projdou čistky jednou, projdou znovu. Velmi nebezpečný precedens.

Co mě naučil Scientific American o svobodě slova
i Zdroj: PCTuning.cz

By Tyler Merbler from USA - Overall, CC BY 2.0, Link

A proto Scientific American znovu a trpělivě odpovídal na kreacionistické nesmysly: Je snadné a lákavé protivníka umlčet. Je to ale velmi nebezpečné: Tím se naruší princip svobody slova, který nechrání jen ty pokrokové, ty lepší – chrání všechny a garantuje, že když se poměry změní, nebudete smět být umlčeni ani vy.

Nejsem žádný velký fanoušek Donalda Trumpa, ale konstatuji, že jeho umlčení je katastrofická chyba a je děsivé, že se to stalo v Americe – a že ono umlčení provedl ten, kdo nemá mít žádnou autoritu takové kroky provádět. Takovou autoritu má mít jenom soudní moc, proto byla také ustanovena jako nezávislá.

Toto umlčení nepřinese Americe ani mír, ani jednotu – naopak to posílí přesvědčení těch, kteří věřili konspiracím. Hle: Tady jednu mají – a je zcela skutečná. Není to poprvé, kdy se opilost z vítězství stane základem budoucích problémů: Přesvědčení USA, že vyhráli Studenou válku, vedla v Rusku k deziluzi ze Západu a k tomu, co se z něj stalo dnes. Progresivní dupání po konzervativcích přinese taky svoje plody. A pošlapání svobody slova bude mít devastující následky pro všechny.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama