Core i5-8600K s taktem 4,3 GHz (Coffee Lake) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Core i5-8600K s taktem 4,3 GHz (Coffee Lake) v testu

Core i5-8600K s taktem 4,3 GHz (Coffee Lake) v testu | Kapitola 16

Z. Obermaier

Z. Obermaier

5. 10. 2017 11:00 194

Seznam kapitol

1. Coffee Lake... 2. Čipset Z370 3. Takty Core i5-8600K 4. Intel Core i5-8600K 5. Testovací sestava a specifikace CPU 6. Syntetické testy - Paměti 7. Syntetické testy – Výpočetní operace 8. Komprese, multimédia
9. Photoshop, Excel, šifrování 10. 3D rendering, Multitasking, DosBox 11. Spotřeba a teploty 12. Shrnutí výkonu a ceny 13. Přetaktování Core i5-8600K 14. Přetaktování pamětí 15. Herní testy 1080p 16. Hodnocení a závěr

Intel uvádí notně vylepšenou verzi procesorů „Kaby Lake“ s kódovým označením „Coffee Lake“ neboli osmou generaci čipů Core. Oproti předchozí generaci je výkon vyšší díky dvěma jádrům navíc a vysokým frekvencím. Potřebujete ale opět nové desky. Přetaktování je až neuvěřitelné – 5,2 GHz při nízkém napětí je naprostá hračka.

Reklama

Hodnocení a závěr

Core i5-8600K s taktem 4,3 GHz (Coffee Lake) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Procesor Core i5-8600K

Architektura Coffee Lake je přelomová, nejen pro Intel, ale hlavně pro zákazníky. AMD donutilo Intel vystoupit z vlastního stínu a posunout celou řadu o stupeň výše. Core i7 má nyní šest jader s HT, ale cenu loňských čtyřjader. Core i5 stále nemá HyperThreading, ale šest jader zůstalo.

Také Core i3 po letech konečně získala čtyři jádra místo dvou. Ceny se mnoho nezvýšily, ale hlavně narostly frekvence. Díky všem těmto aspektům zde máme nejzajímavější procesory od Intelu za poslední roky. Coffee Lake je ve všech směrech bomba.

Výčet pozitiv je následující: Nízká spotřeba a teploty, extrémní přetaktování nad 5 GHz při stále nízkých napětích, kdy nestoupá mnoho teplota ani spotřeba. Z Coffee Lake by se měl tým, který vyrábí Skylake-X,poučit.

Doslova bezkonkurenční herní výkon, který překonává Core i7-7700K, a to hovořím o Core i5-8600K bez HT s relativně nízkými takty. Ryzeny v této cenové třídě zaostávají ve hrách i o desítky procent. Také aplikační výkon proti loňským Core i5 narostl významně, dvě jádra navíc jsou znát. Dle aplikace narostl výkon o 3-4 procenta v jednovláknovém až po 40 procent ve vícevláknovém výkonu. Negativa přímo na procesorech nevidím v podstatě žádná. Snad možná vyšší zaváděcí cena, která snad ale brzy klesne na patřičnou úroveň.

Jeden problém tu ale je, a to pořádný...

Čipset Intel Z370

Čipset Z370 je pouze přejmenovaný Z270. Nepřináší nic nového, to vše přijde až se skutečnými třístovkovými čipsety příští rok. Nejpropíranější problém recenzí Coffee Lake je omezení funkčnosti nových procesorů na Z270.

Na první pohled se může zdát, že je to umělé omezení – čemuž věřím i já, a pokud to tak je, jde o velmi špatné rozhodnutí a bude mít vliv na prodeje Coffee Lake. Na druhou stranu je ale možné, že spoje v deskách jsou pro šestijádra opravdu jiné a tudíž starší desky nemohou v Coffee Lake pracovat. Intel tuhle věc totiž nevysvětlil detailně a důvěryhodně, z čehož pramení skepse a kritika recenzentů i zákazníků. Možná se časem dozvíme více, třeba od výrobců desek a změníme názor. V tuto chvíli ale vidím Z370 desky jen jako prostředek k tomu, aby ze zákazníků vyždímali více peněz. Navíc několik dalších měsíců nebudou žádné levné desky, jelikož jiný čipset než Z370 Coffee Lake nepodporuje.

Subjektivní názor

Po letech stagnace zde máme konečně nějaký posun. Intel přináší do mainstreamu šest jader jako nový standard, který nastolilo AMD s Ryzeny. Skvělé taktování, vysoký herní i aplikační výkon, dobrá spotřeba i teploty. Intel válcuje všechny vlastní procesory minulé generace rozdílem třídy. Proti Ryzenům to sice bude mít těžší, přeci jen je ale v dobré pozici. Core i5-8600K se aplikačním výkonem i cenou nejvíce blíží Ryzenu 5 1600X. Ve hrách jej ale překonává opravdu významně, když navíc Coffee Lake přetaktujete, získáte zdatného konkurenta i k Ryzenu 7 1700. Ano, potřebujete novou desku. Pokud jste s upgradem čekali, co ukáže Coffee Lake, a budete před Vánoci volit mezi AMD Ryzen a Intel Coffee Lake, budete potřebovat novou desku a paměti v obou případech, tedy to není zase tak tragický aspekt. Dle mého názoru je Core i5-8600K naprosto bezkonkurenční herní procesor. Core i7-8700K bude sice lepší, je ale také značně dražší, navíc Core i5 jde ve finále o kousek lépe taktovat.

Core i5-8600K s taktem 4,3 GHz (Coffee Lake) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Core i5-8600K s taktem 4,3 GHz (Coffee Lake) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Za možnosti taktování, herní výkon a solidní cenu, jasná „stříbrná“ hvězda.

Core i5-8600K s taktem 4,3 GHz (Coffee Lake) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení procesorů Intel Core i5-8600K a desek děkujeme společnosti MSI

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama