Corsair MP400: První dostupný 4TB disk pro M.2 na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Corsair MP400: První dostupný 4TB disk pro M.2 na trhu

Corsair MP400: První dostupný 4TB disk pro M.2 na trhu | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

10. 11. 2020 14:00 14

Seznam kapitol

1. Corsair MP400, 3D QLC až 8 TB 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

Nástup čipů 3D QLC přinesl také vyšší kapacity SSD disků. 1 TB je dnes dávno za zenitem, přichází doba multiterabajtová. První vlaštovka v podobě 4TB disku NVMe dorazila. Není zrovna levná, ale kdo potřebuje disk pro M.2 s vysokou kapacitou, nemá moc na výběr.

Reklama

Závěr

Corsair MP400: První dostupný 4TB disk pro M.2 na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz

V případě, že potřebujete větší disk než 2 TB a chcete použít velikost M.2, nemáte moc na výběr. Disky v podobných kapacitách vyrábí pouze dva výrobci na světě. Jedním je OEM řešení Phison a druhý má ADATA. Dnes testovaný Corsair MP400 je postaven na řešení Phison s 12nm řadičem E12S a 3D QLC NAND čipy Micron. Použití čipů QLC přináší možnost vystavět velké kapacity disků při malé velikosti M.2, cenou za to je ale slabší zápis a kratší životnost.

Docela vážně se bojím, že disky QLC časem zcela vytlačí TLC a už nebude na výběr vůbec. Výrobci vyčarují nové sofistikované SLC cache a QLC se stane běžným standardem. Tento trend je více než zřejmý a za pár let budeme ještě s nostalgií vzpomínat na „zlaté“ disky s 3D TLC, které ještě před nedávnem patřily do nižší střední třídy. Jak ale paměti stále zlevňují, výrobci nemají jinou šanci na zisk než jít touto cestou.

Testovaný Corsair MP400 je v prvé řadě rychlé úložiště s nadstandardní kapacitou a kompaktním rozměrem M.2, nemá ambice být herním nebo highend diskem. Překvapením tedy je, že jeho výkon za špičkou nijak zásadně nezaostává. Výkon disku Corsair MP400 je na úrovni disků Samsung 970 Evo, WD Black SN700. Proti vlastní vlajkové lodi Corsair MP600 (PCIe 4.0 disk) ztrácí jen něco přes 20 %. Výkon ve čtení, při SLC režimu a IOPS jsou tedy hodně slušné.

Corsair MP400: První dostupný 4TB disk pro M.2 na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz

Zápis je trochu složitější, a proto mu budu věnovat samostatný odstavec. Funkce SLC cache se dá rozdělit do tří stupňů a úseků. První je 160 GB velký a disk do něj zapisuje rychlostí 2,9 GB/s. Druhý úsek je velký 540 GB a zápis klesne na 1,5 GB/s. Poté už disku dochází dech a dalších 300 GB klesá zápis z 1,5 GB/s na 0,85 GB/s. Zrychlený zápis končí na cca 100 GB, poté se rychlost zápisu sníží na 0,3 GB/s. Pokud disk nechladíte a on se přehřeje (dosáhne 68 °C) klesne pak zápis na žalostných 0,09 GB/s. V případě, že disk udržíte pod hraniční teplotou, zůstane až do konce kapacity zápis na hodnotě 0,3 GB/s. Pokud například v polovině kapacity ale zápis přerušíte, zhruba za 30 minut máte opět k dispozici několik stovek GB SLC cache. Důrazně doporučuji disk vybavit alespoň pasivem. Aktivní chlazení je jistota.

Hodnocení

Jeden z prvních 4 TB M.2 NVMe disků na trhu, který můžete i koupit, je Corsair MP400. Cena není nízká, ale konkurence v podstatě neexistuje a pokud ano, je dražší. Jestli hledáte disk pro M.2 s takovou kapacitou a chcete dát sbohem řešením pro SATA, je Corsair MP400 v podstatě jedinou volbou. Je dobré vědět, že kapacita nebyla vykoupena výkonem. Disk má výkon jako disky vyšší třídy, majitel musí mít na paměti jen slabší zápis díky QLC čipům. Disk doporučujeme chladit. Časem se jistě objeví víc podobných disků, vypadá to, že doba velkých disků M.2 reálně přichází.

Corsair MP400: První dostupný 4TB disk pro M.2 na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní desky a grafiku pro test poskytl ASUS Česká republika

Corsair MP400: První dostupný 4TB disk pro M.2 na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz

Disky do testu zapůjčil Corsair

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama