Corsair MP400: První dostupný 4TB disk pro M.2 na trhu
Článek Corsair MP400: První dostupný 4TB disk pro M.2 na trhu

Corsair MP400: První dostupný 4TB disk pro M.2 na trhu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

10. 11. 2020 14:00 14

Seznam kapitol

1. Corsair MP400, 3D QLC až 8 TB 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

Nástup čipů 3D QLC přinesl také vyšší kapacity SSD disků. 1 TB je dnes dávno za zenitem, přichází doba multiterabajtová. První vlaštovka v podobě 4TB disku NVMe dorazila. Není zrovna levná, ale kdo potřebuje disk pro M.2 s vysokou kapacitou, nemá moc na výběr.

Reklama
Reklama

SLC cache a výkon versus teplota

Co mne zajímá nejvíc na discích TLC/QLC, je SLC cache. Nejprve si prohlédněme chování SLC cache a teplotě se budeme věnovat až na druhém obrázku. Primární SLC je nějakých 160 GB což je celkem slušné. Po tuto dobu disk zapisuje rychlostí 2900 MB/s. Poté rychlost klesne na 1500 MB/s a tam vydrží dalších 540 GB sekundární cache SLC. Pak vidíme další dva skoky dolů, to se disk snaží ještě data přesouvat mezi buňkami. Nejprve klesne zápis na 1400 MB/s a pak na 820 MB/s. K úplnému vyčerpání všech SLC cache dojde asi po 1000 GB dat. Až do konce disku se už zápis ale nehne z hodnoty kolem 300 MB/s. To je sice lepší než běžné HDD, ale není to žádná sláva.

Průběh Corsair MP400 nejprve bez chlazení a poté s chlazením
Průběh Corsair MP400 nejprve bez chlazení a poté s chlazením

Výkon disku je značně závislý na teplotě. Výrobce uvádí, že po dosažení teploty 68 °C dojde k poklesu výkonu +1°C = -50 MB/s. Musím říci, že to přesně sedí. Když se disk dostal do této hodnoty, výkon zápisu šel dolů až na 90 MB/s. Toto místo označuje Červená šipka. V tento okamžik jsem disk začal ofukovat tichým ventilátorem a ochladil jsem jej asi na 60 °C. Výkon okamžitě začal stoupat na cca 300 MB/s a tam držel celou dobu kdy byl disk chlazen. V bodě kde je Modrá šipka jsem opět ventilátor vypnul a čekal, co se stane. Výkon opět hned klesl na 90 MB/s. Pokud byl disk držen pod teplotou 67 °C měl až do konce očekávaný zápis 300 MB/s. Tento disk je nutné chladit alespoň pasivem!

Corsair MP400 a teploty
Corsair MP400 a teploty

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning