Čtveřice levných desek s Intel Z77 v testu — vyhodnocení
Článek Čtveřice levných desek s Intel Z77 v testu — vyhodnocení

Čtveřice levných desek s Intel Z77 v testu — vyhodnocení

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

26. 9. 2012 03:00 17

Seznam kapitol

1. ASRock Z77 Pro4 – popis napájení a čipů 2. Asus P8Z77-V LX – popis napájení a čipů 3. Gigabyte Z77-D3H – popis napájení a čipů 4. MSI Z77A-G45 – popis napájení a čipů 5. Testovací sestavy a metodika 6. Benchmarky I. 7. Benchmarky II.
8. Benchmarky III. 9. Přetaktování 10. Spotřeba a teploty 11. Měření termovizní kamerou – vzájemné porovnání 12. Měření termovizní kamerou – detaily desek 13. Závěrečné hodnocení

V prvním dílu jsme si všechny čtyři desky s čipsetem Intel Z77 pořádně představili, podívali se na jejich vybavení, osazené komponenty a podrobně omrkli BIOS. Dneska půjdeme pořádně do hloubky, rozebereme napájení a osazené součástky, zjistíme provozní vlastnosti a spustíme benchmarky. Navíc vše prověříme termokamerou!

Reklama
Reklama

Spotřeba

Výslednou spotřebu (příkonu) sestavy měříme běžně dostupným zásuvkovým elektroměrem EMOS FHT 9999. Někteří mohou namítnout, že se nejedná zrovna o profesionální řešení, ale na měření rozdílů mezi sestavami to bohatě postačuje.

Čtveřice levných desek s Intel Z77 v testu — vyhodnocení

Čtveřice levných desek s Intel Z77 v testu — vyhodnocení

Po zhruba 10 minutách ustálení operačního systému probíhalo měření spotřeby v idle, které ukázalo rozdíl mezi nejhorší a nejlepší deskou 4 watty. V zátěži benchmarkem Cinebench R11.5 se karty promíchaly. P8Z77-V LX dosáhla nejlepší spotřeby – 88 wattů. Na opačném konci se umístila deska od ASRocku s o 10 watty více. Vyrovnané výsledky také předváděla deska od MSI.

Teploty – měření bezkontaktním teploměrem

Měření teplot probíhá bezkontaktním teploměrem DT-8810 od výrobce CEM. Zaznamenáváme vždy nejhorší teplotu z měřeného segmentu. Po půl hodině běhu odečítáme teploty bez zátěže. Na samotném konci testování desky pustíme opět test OCCT po dobu 30 minut při základní frekvenci procesoru a změříme teploty v zátěži.

Čtveřice levných desek s Intel Z77 v testu — vyhodnocení

Čtveřice levných desek s Intel Z77 v testu — vyhodnocení

Dosažené teploty PCH čipu (ořezaného jižního můstku) jsou více méně přímo úměrné velikosti pasivního chladiče. Jistě vás poté nepřekvapí, že základní deska Z77 Pro 4 od ASRocku dopadla nejhůře a měla zhruba o 10°C větší teplotu, než desky konkurence.

Čtveřice levných desek s Intel Z77 v testu — vyhodnocení

Dobrá teplota napájecích obvodů je základem dlouhodobého bezproblémového provozu a alfou a omegou při přetaktování. Testované desky se chovaly v závislosti na teplotě odlišně a bude tak vhodné ke každé z nich zmínit pár postřehů.

Začneme u desky ASRock, která už při základním taktu procesoru měla v zátěži, skoro až neúnosných, 82°C. Při větším přetaktování se napájecí kaskáda vždy vypekla a od 95°C zasáhla teplotní ochrana, která nešla vypnout. Díky tomu se stabilní frekvence nakonec usadila na pouhých 4,2 GHz a na větší přetaktování deska není vhodná.

Deska Asus i přes absenci chladiče VRM na tom nebyla špatně. Při frekvenci 4,5 GHz sice kaskáda měla 100°C a 120°C při taktu 4,7 GHz. I přes velmi vysoké teploty bylo vše stabilní a obešlo se bez throtlingu. Rozhodně doporučujeme vytvořit dostatečný průtok vzduchu okolo nechlazené kaskády, případně držet napětí procesoru jenom okolo 1,25 V.

Z77-D3H měla nejmenší teploty napájecí kaskády v idle a pokud se procesor přetaktoval na 4500 MHz, tak teplota VRM poposkočila na 80°C. Takt necelých 4,7 GHz se postaral o zvýšení teploty až na 100°C. Z hlediska teplot při (maximálním) přetaktování je na tom deska od Gigabytu také nejlépe.

Poslední testovaná deska MSI Z77A-G45 měla nejmenší teplotu v zátěži – 60°C. I přes deaktivaci všech dostupných ochran se již od 75°C na napájecí kaskádě projevuje throttling a takt procesoru padá směrem dolů – pokud chcete taktovat, raději se poohlédněte po jiné desce. Že by se jednalo o interní přehřívání pod pasivními chladiči?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning