Čtyři desky nižší střední třídy Intel Z87 v testu – 2. díl
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek Čtyři desky nižší střední třídy Intel Z87 v testu – 2. díl

Čtyři desky nižší střední třídy Intel Z87 v testu – 2. díl | Kapitola 14

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

9. 10. 2013 03:00 7

Seznam kapitol

1. ASRock Z87 Pro3 – popis napájení a čipů 2. Asus – popis napájení a čipů 3. Gigabyte – popis napájení a čipů 4. MSI Z87-G43 – popis napájení a čipů 5. Testovací sestava a metodika 6. Benchmarky I. – paměťová propustnost 7. Benchmarky II. – výkon procesoru
8. Benchmarky III. – grafický výkon 9. Benchmarky IV. – propustnost rozhraní 10. Spotřeba a teploty 11. Měření termovizní kamerou – vzájemné porovnání 12. Měření termovizní kamerou – detaily desek 13. Měření napětí a přetaktování 14. Závěrečné hodnocení

A jdeme na to – v pondělí jsme si podrobně představili čtveřici desek založených na čipsetu Intel Z87, dnes si je ukážeme pod termokamerou. Nebudou samozřejmě chybět ani standardní testy, část o schopnostech přetaktování a celkové zhodnocení. Která deska z nižší střední třídy je ta nejlepší? Závěrečné pořadí vás možná překvapí.

Reklama
Reklama

Komplexní hodnocení ve formě procentuálního vyjádření berte prosím s jistou rezervou. Je totiž jasné, že ne každý využije množství USB 3.0 portů, lepší zvukový / síťový kodek nebo například mSATA port. Stejně tak ne každý vyžaduje CrossFireX / SLI zapojení nebo dodatečné navýšení výkonu sestavy přetaktováním. Pro někoho může být také důležité bohaté příslušenství, ale to hodně souvisí s cenovou kategorií desky. Někdo zase může ocenit propracovanost a grafické zpracování BIOSu nebo přiloženého softwaru. Pro někoho nemusí být zase důležitá cena, ale raději si připlatí za kvalitu nebo preferuje určitou značku, design apod. Požadavky se zkrátka mohou značně různit.

V řadě testů jste se mohli přesvědčit, že z hlediska výkonu při implicitním nastavení jsou na tom všechny desky téměř shodně. Stejně tak by se daly shrnout možnosti navýšení výkonu přetaktováním a celková spotřeba sestavy – rozdíly jsou zde opravdu minimální, ale stále měřitelné. Oproti předem testovaným Z87 deskám střední třídy je možné pozorovat jisté ústupky, které korespondují s nižší pořizovací cenou. Propad kvality však není tak výrazný jako u plaftormy Intel Z77.

Zmínit musíme zejména osazení o něco méně kvalitními komponentami, a to ať už se jedná například o integrované kodeky nebo napájecí obvody. Chlazení je rovněž trošku ošizené, takže je výsledný teplotní projev horší. Stejně tak je slabší konektivita nebo přibalené příslušenství. Vyloženého vítěze testu jsme tentokrát nenašli a skoro každá deska má něco do sebe a vyniká v jiném aspektu. V následujících čtyřech odstavcích se proto pokusíme ve stručnosti charakterizovat každou z testovaných základních desek a vypíchnout její klady, zápory nebo odlišnosti oproti konkurenci.

ASRock Z87 Pro3

Čtyři desky nižší střední třídy Intel Z87 v testu – 2. díl
i Zdroj: Pctuning

ASRock Z87 Pro3 je klasickým příkladem levné desky. Šetření výrobce se projevilo zejména v samotné kvalitě zpracování – chladiče nejsou dostatečně dimenzované jak v oblasti VRM obvodů, tak u PCH čipu. Ve výsledku jsou teploty v zátěži poměrně vysoké, v přetaktování až na samotných mezích únosnosti. Stejně tak prohyb PCB při instalaci komponent na dobrém pocitu nepřidá. Spotřeba nijak nevybočovala z průměru, pouze jsme si všimli o něco menšího výkonu paměťového subsystému. Pokud jde o konektivitu, tak jde spíše o naprostý základ, který je navíc okleštěn o druhý plnohodnotný PCI-E slot. Na druhou stranu potěší čtveřice USB 3.0 na zadním panelu a síťový čip od Intelu. Zvukový kodek je naopak nižší kvality. UEFI BIOS je svižný, software přehledný. Pouze možnosti nastavení nejsou tak rozsáhlé, jako u ostatních výrobců. Pokud však nehodláte přehnaně taktovat, nevadí vám vyšší teploty a vyhovuje vám konektivita, tak se vám Z87 Pro3 odvděčí nízkou pořizovací cenou.

Čtyři desky nižší střední třídy Intel Z87 v testu – 2. díl
i Zdroj: Pctuning

Asus Z87-K

Čtyři desky nižší střední třídy Intel Z87 v testu – 2. díl
i Zdroj: Pctuning

Z87-K má jako jedniná zakladní deska v testu digitální napájení procesoru, za což chválíme. Bohužel i přes tento fakt jsou teploty poněkud vyšší. Je to opět způsobeno tím, že Asus osadil na VRM obvody a PCH čip chladiče menších rozměrů. Přetaktování je však na dobré úrovni – pouze doporučujeme zajistit dostatečný průtok vzduchu v okolí patice procesoru nebo netaktovat úplně na samotnou hranu. Výkonu nelze moc co vyčítat, spotřeba je průměrná. USB 3.0 porty lze urychlit softwarovou cestou, ale na zadním panelu jich mohlo být přeci jenoím více. Stejně tak osazený zvukový a síťový kodek není příliš kvalitní. Velkým plusem této desky je však rozsáhlý softwarový balík Ai Suite III a kvalitně zpracovaný a přehledný BIOS, který může být podnětem ke koupi. Majitelé starších periferií a přídavných karet může rovněž potěšit přítomnost trojice PCI slotů nebo dvojice PS/2. U zbrusu nových sestav to může být však spíše na škodu.

Čtyři desky nižší střední třídy Intel Z87 v testu – 2. díl
i Zdroj: Pctuning

Gigabyte Z87-HD3

Čtyři desky nižší střední třídy Intel Z87 v testu – 2. díl
i Zdroj: Pctuning

Deska Z87-HD3 má pouze hybridní napájení procesoru, ale i tak dosahuje z testovaných desek nejlepších teplot v zátěži. Robustnost chlazení se prostě nezapře a výsledkem toho jsou i ucházející teploty při přetaktování až na samotné hranici možností procesoru. Musíme pochválit i za samotné uchycení chladičů šroubky. Z hlediska výkonu nemáme žádných výhrad, spotřeba se drží někde v průměru. Zajímavý je i Full HD BIOS, který je efektně zpracován, nabízí dvojici režimů a je uložen pro větší jistotu rovnou na dvou čipech. Vzhledově sladěný softwarový balík rovněž neurazí, ba naopak. Čtveřice USB 3.0 portů na zadním panelu může také přijít vhod. Abychom však nepěli pouze chvalozpěvy, ze záporů musíme uvést například osazený síťový nebo zvukový kodek. Stejně tak mohl výrobce alespoň některý ze SATA portů natočit nebo na zadní panel umístit větší počet USB portů.

Čtyři desky nižší střední třídy Intel Z87 v testu – 2. díl
i Zdroj: Pctuning

Čtyři desky nižší střední třídy Intel Z87 v testu – 2. díl
i Zdroj: Pctuning

Redakce PCTuning.cz uděluje základní desce Gigabyte Z87-HD3 

bronzovou hvězdu za kvalitní zpracování, odolný BIOS, dobré provozní

vlastnosti a téměř optimální konektivitu v dané třídě.

MSI Z87-G43

Čtyři desky nižší střední třídy Intel Z87 v testu – 2. díl
i Zdroj: Pctuning

U MSI Z87-G43 se budeme mírně opakovat – chlazení a jeho provedení se pozitivně projevilo na teplotách napájecích obvodů a PCH čipu, které byly pouze nepatrně vyšší než u Z87-HD3. Naopak spotřeba byla excelentní jak v nečinnosti, tak v zátěži. Přetaktování procesoru na dobré úrovni, stejně tak byl výkon ve všech testech vyvážený. Kladné body sbírá deska i za maličkosti jako natočení SATA portů nebo celkový počet USB portů na zadním panelu – rychlých USB 3.0 portů však mohlo být v této oblasti více. Líbil se nám také nový taktovací software Command Center a provedené novinky v BIOSu. Cena Z87-G43 je navíc poměrně rozumně nastavena a jistě zaujme nejednoho z vás. Na druhou stranu do záporů musíme uvést například použitý síťový a zvukový čip nebo ne úplně ideální rozmístění slotů. Někomu totiž nemusí vyhovovat trojice PCI slotů, ale to je již opět otázka názoru – sto lidí, sto chutí.

Čtyři desky nižší střední třídy Intel Z87 v testu – 2. díl
i Zdroj: Pctuning

Čtyři desky nižší střední třídy Intel Z87 v testu – 2. díl
i Zdroj: Pctuning

Redakce PCTuning.cz uděluje základní desce MSI Z87-G43 

bronzovou hvězdu za kvalitní zpracování, dobré provozní vlastnosti v dané

třídě a obstojný poměr „cena / výkon“.

Za zapůjčení testovaných základních desek děkujeme společnosti Alza.cz a také samotným výrobcům – společnostem ASRockGigabyte a MSI.

Také děkujeme společnosti Kingston Technology za zapůjčení DDR3 pamětí Kingston HyperX Predator 2400 MHz, SSD disků HyperX 120 GB, HyperX 3K 480 GB a USB 3.0 Flash disku DataTraveler HyperX 64 GB do testovací sestavy. Stejně tak poděkování patří i firmě Futuremark, která dodala bezplatné licence ke grafickým testům 3DMark11 a 3DMark. Za poskytnutí grafických karet AMD Radeon HD 7970 musíme rovněž poděkovat firmě Asus a Gigabyte. Děkujeme i společnosti Galaxy, která dodala 1200W zdroj Hall of Fame.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning