Diablo III a Dota 2 — Test hardwarových nároků | Kapitola 2
Seznam kapitol
Dostali jsme možnost vyzkoušet dva chystané hity — Diablo III a Dotu 2. Ačkoliv první jmenovaná hra vyjde v plné verzi už za necelý měsíc, máme tu pro vás rozbor nároků betaverze. Ty se do vydání pravděpodobně už příliš měnit nebudou a lze si tak udělat poměrně dobrý obrázek o nárocích na výkon grafických karet a procesorů.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Oficiální požadavky hry

Diablo III
Minimální sestava
— Procesor: Intel Pentium D 2,8 GHz/AMD Athlon X2 4400+
— Operační paměť: 1 GB (XP)/1,5 GB (Vista/7)
— Grafická karta: nVidia GeForce 7800 GT/ATI Radeon X1950 Pro
— OS: Windows XP/Vista/7
Doporučená sestava
— Procesor: Intel Core 2 Duo 2,4 GHz/AMD Athlon X2 5600+
— Operační paměť: 2 GB (XP)
— Grafická karta: nVidia GeForce GTX 260/ATI Radeon HD 4870
— OS: Windows XP/Vista/7
Jak už bylo řečeno v minulé kapitole, vizuální stránka Diabla III u tvůrců rozhodně nebyla na prvním místě. Hardwarové nároky tomu odpovídají, minimální sestava dostává svému významu. Abyste třetí Diablo vůbec rozběhali, měl by vám dle vývojářů stačit jakýkoliv počítač s alespoň dvoujádrovým procesorem, 1-1,5 GB paměti a grafickou kartou starou šest (!) generací. To dnes s výjimkou nejpomalejších netbooků splňuje každý počítač.
Stejně tak ani doporučená sestava nemusí být nijak výkonná, na rozběhání hry při vysokém nastavení detailů by měl opět stačit dvoujádrový procesor, 2 GB paměti a grafická karta z posledních tří generací (s výjimkou nejslabších modelů). Hardwarové požadavky Doty 2 prozatím nebyly zveřejněny.
Testovací sestava

Betaverze Diablo 3 a Dota 2 jsem testoval na počítači s procesorem Intel Core i5-2500K, který jsem přetaktoval na 4,7 GHz. Počítač byl dále osazen dvojicí 4GB DDR3 pamětí Geil na frekvenci 1866 MHz, systémovým pevným diskem Samsung SpinPoint T a to vše v desce MSI Big Bang Marshal. Všechny komponenty jsem napájel 850W zdrojem Nexus.
K testovaní jsem použil sadu desíti grafických karet zahrnující modely od nVidia GeForce GT 440 až po AMD Radeon HD 6970. Pro karty GeForce jsem použil ovladače GeForce 296.10, pro AMD Radeony pak Catalyst 12.3 WHQL. Oboje ovladače byly v nejnovější WHQL verzi.
Metodika testování
Diablo III

Diablo IIII
Diablo III nemá vestavěný benchmark, výkon jsem proto musel měřit vlastním hraním hry. K tomu jsem si vybral jeden z prvních úkolů, kdy s dalšími společníky bráníte bránu do města před útokem zombií. Testovací scéna byla cca minutu dlouhá a framerate jsem během ní měřil pomocí programu FRAPS.
Dota 2

Dota 2
Dota 2 podle prvních plánů měla mít vestavený benchmark, vývojáři však před časem příslušnou položku z nastavení odstranili. Výkon jsem proto měřil přehráváním záznamu hry při jednom z velkých týmových bojů, kdy všichni hráči používali svá kouzla a scéna byla plná efektů. Renderovaný počet snímků za sekundu jsem opět měřil pomocí programu FRAPS.
Nastavení hry

Diablo III

Dota 2
Nastavení detailů obou her bylo nejvyšší možné. Jako obvykle jsem měřil výkon v rozlišeních 1280 × 1024, 1680 × 1050 a 1920 × 1200 px. Testoval jsem jak v režimu bez vyhlazování hran, tak se zapnutým antialiasingem. Vyhlazování hran podporují obě hry a nastavení bez problémů funguje u karet AMD Radeon i nVidia GeForce.