Digitální negativa: Jak počítače přišly, aby nám sebraly práci
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Digitální negativa: Jak počítače přišly, aby nám sebraly práci

Digitální negativa: Jak počítače přišly, aby nám sebraly práci

Michal Rybka

Michal Rybka

18. 7. 2014 03:00 93

Seznam kapitol

1. Jak počítače přišly, aby nám sebraly práci 2. Venku je to levnější, vyděláme na tom všichni 3. Automaty nejí, nespí, a stejně si nestěžují 4. Redukční dieta i pro podniky 5. Otrokům se nedá konkurovat bez otročiny 6. Globální průšvih

Nastává „druhá éra strojů“, které přicházejí, aby nám vzaly práci. Po odstranění fyzické dřiny se možná už brzy zbavíme i námahy duševní, což je nepochybně bezvadné, tedy alespoň pokud patříte mezi ty, kteří na tom vydělají anebo si svoji práci alespoň zachovají. Ale kdo a jak potom bude živit ty ostatní?

Reklama

Na konci předchozí úvahy jsem jmenoval baterii reálných problémů, které přináší nová vlna digitální inovace. Pokud se zabýváme negativy digitálních technologií, musíme se nejprve oprostit od negativistů, jako je Manfred Spitzer.

Tihle lidé nesnáší pokrok jako takový a těžko se u nich dočkáme nějakých pozitivních názorů, prostě si jen stýskají nad krásnými prostými časy, kdy lidé pracovali v přírodě, kráčeli za slunných dní za radlicí a žili tak nějak v harmonii s přírodou. Tyhle stesky najdete už v knížkách z dvacátých let dvacátého století, kde autoři mluví od nutnosti odvrátit se od zkaženého světa plného parních lokomotiv ke koním.

Asi nejdrastičtější dopady na „naši digitální budoucnost“ bude redukce objemu dostupné práce díky (kvůli) nástupu digitálních technologií. Považuji za docela charakteristické, že se tímto problémem Spitzer vůbec nezabývá. A přitom jde patrně o úplně nevýznamnější faktor, který bude ovlivňovat vyspělý svět na konci 21. století a je docela možné, že zcela postaví na hlavu „demografický problém“, který nám servírují politici dnes.

Vyspělé země „vymírají“, tedy přesně řečeno dochází k populační korekci na udržitelnější úroveň, současné sociální systémy jsou ale založeny na tom, že provozují takové velké letadlo, které vyžaduje trvalý přísun čerstvých pracovních sil.


"" by Gillette, Bill, 1932-,
Photographer (NARA record: 8464444)
. Licensed under Public domain via Wikimedia Commons.

Moderní technologie naopak způsobují, že až tolik sil potřeba není, vyžadují ale spíše jinou strukturu vzdělání a technických způsobilostí. Místo nutnosti mít armádu nekvalifikovaných pracovníků se těžiště zájmu přesouvá spíše k vysoce motivovaným a dostatečně kvalifikovaným lidem.

Řada oponentů namítá, že „druhá éra strojů“ se příliš neliší od té první. Ten, kdo bojuje proti technologiím, je pouhý luddita nového věku, který se marně staví na odpor inovaci. S tím, jak přicházejí nové technologie, pozvolna mizí stará zaměstnání, ale objevují se pro změnu nová. To je normální a je to v pořádku, tedy za předpokladu, že nová zaměstnání skutečně vznikají.


"" by Chris Sunde; original uploader was Christopher Sunde at en.wikipedia. -
Original unknown, this version from http://www.learnhistory.org.uk/cpp/luddites.htm.
Transferred from en.wikipedia by Jacklee using CommonsHelper..
Licensed under Public domain via Wikimedia Commons.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama