Digitální negativa: Jak počítače přišly, aby nám sebraly práci
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Digitální negativa: Jak počítače přišly, aby nám sebraly práci

Digitální negativa: Jak počítače přišly, aby nám sebraly práci | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

18. 7. 2014 03:00 93

Seznam kapitol

1. Jak počítače přišly, aby nám sebraly práci 2. Venku je to levnější, vyděláme na tom všichni 3. Automaty nejí, nespí, a stejně si nestěžují 4. Redukční dieta i pro podniky 5. Otrokům se nedá konkurovat bez otročiny 6. Globální průšvih

Nastává „druhá éra strojů“, které přicházejí, aby nám vzaly práci. Po odstranění fyzické dřiny se možná už brzy zbavíme i námahy duševní, což je nepochybně bezvadné, tedy alespoň pokud patříte mezi ty, kteří na tom vydělají anebo si svoji práci alespoň zachovají. Ale kdo a jak potom bude živit ty ostatní?

Reklama

Tento problém má dva aspekty, kvantitativní (kolik pracovníků je v daném oboru třeba) a potom kvalitativní (co je skutečně potřeba dělat). V některých případech jde o změny společensky zanedbatelné, například vymizení výrobců loučí či zřízenců, jejichž úkolem bylo rozsvěcovat a zhasínat pouliční lampy. V prvním případě došlo k výměně jednoho typu práce za jiný (místo loučí jste dělali petrolejky, potom žárovky...), v případě druhém šlo o zánik poměrně obskurního zaměstnání, které mělo na společnost minimální vliv.

Digitální negativa: Jak počítače přišly, aby nám sebraly práci
i Zdroj: PCTuning.cz


"" by Gunnar Lanz - Stockholms stadsmuseum.
Licensed under Public domain via Wikimedia Commons.

Podstatně významnější jsou technologické změny, které mají masivní dopad na strukturu celé společnosti. Příchod zemědělství vedl ke vzniku státních útvarů, racionalizace zemědělství pak masivní migraci z vesnic do měst. Nástup moderní logistiky dovolil globalizaci, která probíhá právě teď a její důsledky můžeme pozorovat všude kolem. Globalizace je kapitálovými elitami stále považována za super věc, protože dovolila přesunout výrobu do „nákladově levnějších zemí“ a zvýšit tak zisky. Zároveň ale vedla ke stagnaci mezd a ke zvýšení nezaměstnanosti v zemích, kde jsou mzdové náklady vysoké.

Řada podnikatelů hledá další cesty, jak mzdové náklady ještě více redukovat. V současnosti už ale nejde jenom o vzájemnou konkurenci mezi zeměmi, ale také o konkurenci člověk-stroj. Zatím jde o změny, které se týkají spíš manuální práce, nicméně statistiky zvláště u nezaměstnanosti mladých v EU jsou docela strašidelné.

Digitální negativa: Jak počítače přišly, aby nám sebraly práci
i Zdroj: PCTuning.cz


"" by KUKA Roboter GmbH, Bachmann
KUKA Roboter GmbH, Zugspitzstraße 140, D-86165 Augsburg, Germany, Dep. Marketing, Mr. Andreas Bauer,
http://www.kuka-robotics.com
. Licensed under Public domain via Wikimedia Commons.

Nejde jenom o mzdu, daně a pojistné. S lidmi jsou obecně starosti, občas na ně trochu víc zatlačíte a oni vám začnou skákat ze střechy, jak zjistil například čínský Foxconn a rozhodl se problém řešit automatizací. V tomto případě nejde o náklady samotné, ale právě o to, že stroje nedělají problémy. Vlastně úplně stejně uvažovala NSA, když se po Snowdenově aféře rozhodla razantně omezit počty adminů. Stroje nestávkují, neblokují vám továrnu, nevyjednávají o navýšení mzdy, nekradou, neflákají se, nevynášejí informace a neunášejí šéfy. Když se rozbijí, tak je opravíte a nebo prostě nahradíte. Tento aspekt vytěsňování lidí stroji nelze opomínat!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama