Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch

Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch | Kapitola 10

Petr Šaroun

Petr Šaroun

10. 6. 2019 03:00 51

Seznam kapitol

1. 10 Gbps switch MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN 2. MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN 3. Přidáváme 1 GbE porty (moc důležité) 4. ASUS XG-C100F a propojení SFP+ do SFP+ 5. Mellanox ve Windows 6. ASUS XG-C100C s konektorem RJ45
7. Propojení SFP -> SFP pomocí světlovodného vlákna 8. Bazarové SFP+ – 10 Gbit na modulech za 250 korun 9. Prohlídka systémů SwOS 10. Informace o stavu sítě 11. Přepnutí na SwOS 12. Závěr

Rychlý 10Gbps switch s geniálně snadnou konfigurací, chlapáckým hliníkovým provedením, od dobrého výrobce, pěkně udělaný, tichý, s možností rozšiřování, a přitom docela levný? Tak přesně to je MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN s novým operačním systémem SwOS. A někoho potěší i licence L5 RouterOS.

Reklama

Informace o stavu sítě

Bez těchto informací se jako domácí uživatel obejdete, ale pro správce sítě mohou být užitečné a minimálně alespoň o nich vědět je dobré. V případě problémů se sítí, s hledáním chyby začnete tady.

Záložka Stats slouží pro získání alespoň nějakého přehledu o tom, co se na switchi právě děje.

Záložka Stats
i Zdroj: PCTuning.cz
Záložka Stats

Tabulka ukazuje aktuální stav a nebudu vás napínat, kopírování po síti z jednoho počítače do druhého.

Záložka Errors zase poskytuje základní informace o možných problémech na síti. Popravdě, dlouho jsem myslel, že nefunguje, ale nakonec se mi povedlo nějaké chyby vytvořit.

Záložka Errors
i Zdroj: PCTuning.cz
Záložka Errors

Chyby na síti jsou běžné, některé značí menší problémy, jiné větší. Domácí switche mohou zahazovat polovinu provozu, ale nemají žádný mechanismus, jak nám to dát vědět a my, jak to zjistit.

Záložka Hosts nabízí seznam MAC adres, které jsou za tím kterým rozhraním.

Záložka Hosts
i Zdroj: PCTuning.cz
Záložka Hosts

Jak vidíte, za portem SFP2 a SFP3 je jen jedna MAC adresa, ale na rozhraní MGMT je evidentně další switch, jsou tam MAC adresy dvě.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama