Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch

Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch | Kapitola 3

Petr Šaroun

Petr Šaroun

10. 6. 2019 03:00 51

Seznam kapitol

1. 10 Gbps switch MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN 2. MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN 3. Přidáváme 1 GbE porty (moc důležité) 4. ASUS XG-C100F a propojení SFP+ do SFP+ 5. Mellanox ve Windows 6. ASUS XG-C100C s konektorem RJ45
7. Propojení SFP -> SFP pomocí světlovodného vlákna 8. Bazarové SFP+ – 10 Gbit na modulech za 250 korun 9. Prohlídka systémů SwOS 10. Informace o stavu sítě 11. Přepnutí na SwOS 12. Závěr

Rychlý 10Gbps switch s geniálně snadnou konfigurací, chlapáckým hliníkovým provedením, od dobrého výrobce, pěkně udělaný, tichý, s možností rozšiřování, a přitom docela levný? Tak přesně to je MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN s novým operačním systémem SwOS. A někoho potěší i licence L5 RouterOS.

Reklama

Přidáváme 1 GbE porty (moc důležité)

Začneme něčím jednoduchým, do zařízení vložím dva originální metalické SFP transceivery s rozhraním RJ45 MikroTik S-RJ01 po 660,- Kč. Neznačkové nebo použité moduly jsou k sehnání i pod 300 korun.

MikroTik S-RJ01
i Zdroj: PCTuning.cz
MikroTik S-RJ01

Je běžné, že SFP moduly mají vlastní datasheet s přehledem parametrů a tento modul není výjimka.

Moduly zacvakly, máme další dva volné porty. Nic se nekonfigurovalo, stačilo je zacvaknout a je hotovo. (Zařízení je přepnuté na Mikrotik SwOS). Teď se připojím na webové rozhraní switche přes IP adresu.

Dva moduly MikroTik S-RJ01
i Zdroj: PCTuning.cz
Dva moduly MikroTik S-RJ01

Okno administrace SwOS má blíže k „hloupým“ switchům, vše je krásně přehledné. Na záložce SFP jsou vidět nově vložené SFP moduly, nic jiného jsem ani nečekal.

Co si z toho vzít? MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN běžící na SwOS vás nijak nezatěžuje. Nemusíte nic konfigurovat, můžete se k němu chovat jako k obyčejnému hloupému switchi, zastrčíte modul a fungujete.

Proč jsou tyto pomalé moduly důležité?

Nová Wi-Fi 6 zařízení nabízí prostupnost 6 až 9.6 Gbps v součtu pro klienty. Jenže ne všechna nová AP nebo NAS mají 10 GbE rozhraní, některá zařízení to obchází pomocí týmu síťových karet. Pro ty, kteří nečetli předchozí díly, tým funguje tak, že vezmete dva 1 GbE síťové porty a uděláte z nich jeden 2 GbE spoj.

Obcházení problému s rychlostí 1 GbE linky na ASUS RT-AX88U
i Zdroj: PCTuning.cz
Obcházení problému s rychlostí 1 GbE linky na ASUS RT-AX88U

Týmy potřebujeme, abychom mohli připojovat zařízení, která pomalost 1 GbE sítě obchází právě pomocí týmů dvou 1 GbE síťových karet. To neplatí jen pro ASUS RT-AX88U, ale i pro řadu dalších nových Wi-Fi 6 AP a NAS. Cena těchto zařízení postupně klesne a na síťové týmy si musíme zvyknout, chvíli tu s námi budou.

Nastavení týmu je jednoduché a ukážeme si ho jindy, dnes nechci nic nastavovat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama