Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch
Článek Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch

Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch

Petr Šaroun

Petr Šaroun

10. 6. 2019 03:00 51

Seznam kapitol

1. 10 Gbps switch MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN 2. MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN 3. Přidáváme 1 GbE porty (moc důležité) 4. ASUS XG-C100F a propojení SFP+ do SFP+ 5. Mellanox ve Windows 6. ASUS XG-C100C s konektorem RJ45
7. Propojení SFP -> SFP pomocí světlovodného vlákna 8. Bazarové SFP+ – 10 Gbit na modulech za 250 korun 9. Prohlídka systémů SwOS 10. Informace o stavu sítě 11. Přepnutí na SwOS 12. Závěr

Rychlý 10Gbps switch s geniálně snadnou konfigurací, chlapáckým hliníkovým provedením, od dobrého výrobce, pěkně udělaný, tichý, s možností rozšiřování, a přitom docela levný? Tak přesně to je MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN s novým operačním systémem SwOS. A někoho potěší i licence L5 RouterOS.

Reklama
Reklama

ASUS XG-C100F a propojení SFP+ do SFP+

Všichni vědí, že 1 GbE umírá. Ale je tu problém, nikdo neví, jestli nakonec převládnou 10 GbE rozvody pomocí metalických kabelů nebo SFP+ s nějakou formou optických vláken a super rychlé Wi-Fi.

A proč zrovna SFP+ sloty? Rychlostí okolo 10 Gbps se dosahuje spolehlivěji s optikou. Mimo to, celá technologie okolo SFP+ je dávno vyvinutá a zaplacená, továrny vyrábí levné a spolehlivé prvky, protože SFP+ se používá deset let v oblasti serverů, kde už 10 Gbit nestačí. Servery se posouvají od 25 na 40 a 100 Gbit.

ASUS XG-C100F
ASUS XG-C100F

ASUS XG-C100F stojí 2 800 korun. Se switchem MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN tvoří dobrý pár, obě zařízení používají SFP+ moduly, snadno je propojíte originálním SFP->SFP kabelem i tím neoriginálním za pár stovek. Stejně tak můžete použít SFP+ moduly opět originální i neoriginální a světlovodné vlákno dát za skříň.

Pasivní propojení dvou prvků SFP+

Nejsnazší i nejlevnější způsob propojení je pomocí kabelu, který má na obou koncích SFP+ modul.

Pasivní Direct Attach Cable (dále jen DAC) je propojovací kabel bez složitější elektroniky. Vyrábí se v délkách do tří metrů, občas až pět metrů. Pořídíte je za stokoruny. V této kapitole mluvím jen o těchto kabelech. Další varianta je aktivní DAC, ten bývá významně dražší, vesměs je nahrazují aktivní optické kabely, tedy Active Optic Cable (AOC), kde mezi SFP prvky je světlovodné vlákno S+AO0005, 10 m z výprodeje i za 600,- Kč.

Propojovací kabel MikroTik S+DA0003, správněji pasivní (metalický) Direct Attach Cable (DAC), slouží pro přímé propojení dvou prvků, tento na vzdálenost tří metrů. Stojí 850 korun. Neoriginál mě vyšel na 350 korun.

Pasivní DAC
Pasivní DAC

Nejkratší pasivní DAC kabely pořídíte v délce 20 cm, běžné jsou 0,5 metru, jeden a tři metry. Mám tu i pět metrů dlouhý (použitý, ale originální) DAC kabel od Mellanox, který funguje a na Ebay stál 200 korun.

Správný postup výběru příslušenství (včetně propojovacích kabelů) je řídit se oficiální tabulkou.

Tabulka kompatibilních modulů
Tabulka kompatibilních modulů

Nebudu vám radit, abyste si domů kupovali levnější příslušenství, protože MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN je oproti konkurenci celkem tolerantní. Je sice tolerantní, přesto s ním některé prvky nemusí fungovat nebo mohou zlobit, chce to vyzkoušet. A znovu opakuji, do firmy vždy používejte originální příslušenství!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning