Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch

Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch | Kapitola 4

Petr Šaroun

Petr Šaroun

10. 6. 2019 03:00 51

Seznam kapitol

1. 10 Gbps switch MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN 2. MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN 3. Přidáváme 1 GbE porty (moc důležité) 4. ASUS XG-C100F a propojení SFP+ do SFP+ 5. Mellanox ve Windows 6. ASUS XG-C100C s konektorem RJ45
7. Propojení SFP -> SFP pomocí světlovodného vlákna 8. Bazarové SFP+ – 10 Gbit na modulech za 250 korun 9. Prohlídka systémů SwOS 10. Informace o stavu sítě 11. Přepnutí na SwOS 12. Závěr

Rychlý 10Gbps switch s geniálně snadnou konfigurací, chlapáckým hliníkovým provedením, od dobrého výrobce, pěkně udělaný, tichý, s možností rozšiřování, a přitom docela levný? Tak přesně to je MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN s novým operačním systémem SwOS. A někoho potěší i licence L5 RouterOS.

Reklama

ASUS XG-C100F a propojení SFP+ do SFP+

Všichni vědí, že 1 GbE umírá. Ale je tu problém, nikdo neví, jestli nakonec převládnou 10 GbE rozvody pomocí metalických kabelů nebo SFP+ s nějakou formou optických vláken a super rychlé Wi-Fi.

A proč zrovna SFP+ sloty? Rychlostí okolo 10 Gbps se dosahuje spolehlivěji s optikou. Mimo to, celá technologie okolo SFP+ je dávno vyvinutá a zaplacená, továrny vyrábí levné a spolehlivé prvky, protože SFP+ se používá deset let v oblasti serverů, kde už 10 Gbit nestačí. Servery se posouvají od 25 na 40 a 100 Gbit.

ASUS XG-C100F
i Zdroj: PCTuning.cz
ASUS XG-C100F

ASUS XG-C100F stojí 2 800 korun. Se switchem MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN tvoří dobrý pár, obě zařízení používají SFP+ moduly, snadno je propojíte originálním SFP->SFP kabelem i tím neoriginálním za pár stovek. Stejně tak můžete použít SFP+ moduly opět originální i neoriginální a světlovodné vlákno dát za skříň.

Pasivní propojení dvou prvků SFP+

Nejsnazší i nejlevnější způsob propojení je pomocí kabelu, který má na obou koncích SFP+ modul.

Pasivní Direct Attach Cable (dále jen DAC) je propojovací kabel bez složitější elektroniky. Vyrábí se v délkách do tří metrů, občas až pět metrů. Pořídíte je za stokoruny. V této kapitole mluvím jen o těchto kabelech. Další varianta je aktivní DAC, ten bývá významně dražší, vesměs je nahrazují aktivní optické kabely, tedy Active Optic Cable (AOC), kde mezi SFP prvky je světlovodné vlákno S+AO0005, 10 m z výprodeje i za 600,- Kč.

Propojovací kabel MikroTik S+DA0003, správněji pasivní (metalický) Direct Attach Cable (DAC), slouží pro přímé propojení dvou prvků, tento na vzdálenost tří metrů. Stojí 850 korun. Neoriginál mě vyšel na 350 korun.

Pasivní DAC
i Zdroj: PCTuning.cz
Pasivní DAC

Nejkratší pasivní DAC kabely pořídíte v délce 20 cm, běžné jsou 0,5 metru, jeden a tři metry. Mám tu i pět metrů dlouhý (použitý, ale originální) DAC kabel od Mellanox, který funguje a na Ebay stál 200 korun.

Správný postup výběru příslušenství (včetně propojovacích kabelů) je řídit se oficiální tabulkou.

Tabulka kompatibilních modulů
i Zdroj: PCTuning.cz
Tabulka kompatibilních modulů

Nebudu vám radit, abyste si domů kupovali levnější příslušenství, protože MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN je oproti konkurenci celkem tolerantní. Je sice tolerantní, přesto s ním některé prvky nemusí fungovat nebo mohou zlobit, chce to vyzkoušet. A znovu opakuji, do firmy vždy používejte originální příslušenství!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama