Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch
Článek Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch

Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch

Petr Šaroun

Petr Šaroun

10. 6. 2019 03:00 51

Seznam kapitol

1. 10 Gbps switch MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN 2. MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN 3. Přidáváme 1 GbE porty (moc důležité) 4. ASUS XG-C100F a propojení SFP+ do SFP+ 5. Mellanox ve Windows 6. ASUS XG-C100C s konektorem RJ45
7. Propojení SFP -> SFP pomocí světlovodného vlákna 8. Bazarové SFP+ – 10 Gbit na modulech za 250 korun 9. Prohlídka systémů SwOS 10. Informace o stavu sítě 11. Přepnutí na SwOS 12. Závěr

Rychlý 10Gbps switch s geniálně snadnou konfigurací, chlapáckým hliníkovým provedením, od dobrého výrobce, pěkně udělaný, tichý, s možností rozšiřování, a přitom docela levný? Tak přesně to je MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN s novým operačním systémem SwOS. A někoho potěší i licence L5 RouterOS.

Reklama
Reklama

Bazarové SFP+ aneb 10 Gbit na modulech za 250 korun

Zmínil jsem, že MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN je poměrně tolerantní a akceptuje cizí příslušenství. Tím vás rozhodně nechci k ničemu navádět. Naopak, pro komerční instalace se vyplatí držet schváleného HW.

Ale zajdeme do extrému a mám pro to dobrý důvod, laciných 10 Gbit SFP+ modulů se prodává hodně, doma mohou dobře sloužit.

Na Aukru jsem koupil Fibre Channel HBA 8 Gb Emulex PE12002 FC HBA 2 Port 8 Gbit.

Aukro
Aukro

Kupoval jsem to do článku o Fibre Channel, chtěl jsem zjistit, jak se adaptér chová s Windows 10. Uvnitř byly SFP+ moduly FTLF8528P2BNV-EM pro Fibre Channel (nikoliv pro Ethernet), viz datasheet.

Využiju příležitosti a uvedu názorný příklad, jak z datasheetu modulů vyčtete, jaký propojovací kabel použít.

Finisar FTLF8528P2BNV-EM
Finisar FTLF8528P2BNV-EM

Návod zmiňuje duplexní LC-LC kabel OM3. Vlákno 50μm/125μm se používá pro multi-mode (MM) optiku a zmínka o laseru znamená opět OM3. Broušení použiju PC, lepší by bylo UPC, ale na pár desítek metrů...

Finisar FTLF8528P2BNV-EM
Finisar FTLF8528P2BNV-EM

Při psaní článku jsem chtěl vyzkoušet, jak se zařízení chová, když to nefunguje. Shoří switch? Začne červeně blikat? Dá mi nějak hlasitě vědět, že takhle tedy ne? Ozve se hlasový záznam „FUJ, NECHÁŠ TO!!!“?

Tak to se mi zjistit nepovedlo, tyto FC SFP+ moduly fungují velmi dobře, po Fibre Channelu se jim nestýská.

Finisar FTLF8528P2BNV-EM
Finisar FTLF8528P2BNV-EM

Co k tomu dodat? Leda „Tohle doma nezkoušejte!“. A samozřejmě, pokud budete používat exotické moduly, je lepší mít proti sobě stejné. Mimo to, tohle není reprezentativní příklad toho, jak to bude fungovat vždy. Můj cíl byl předvést, že zařízení je poměrně tolerantní. (Mrzí mě, že tu nemám k dispozici ty laciné 4 Gb po 50,- Kč.)

Test rychlosti
Test rychlosti

Záměrně jsem chtěl ukázat „UFO“, abych rozptýlil vaše obavy a naopak vás povzbudil v experimentování.

Pro firemní použití kupte originály, pro domácí použití se nejspíš poohlédnete po výprodejových nebo bazarových modulech. Zkoušel jsem jich několik v cenách od 100,- do 300,- Kč za kus a všechny fungovaly.

Poprosím čtenáře, aby do diskuze vložili odkazy na laciné 10 Gbit moduly, které nezlobí a používají je. Samozřejmě v kombinaci se switchem Mikrotik. Vím, že mnou testovaný switch někteří používají.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning