Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch

Domácí síťování: Firemní i domácí 10Gbps switch | Kapitola 7

Petr Šaroun

Petr Šaroun

10. 6. 2019 03:00 51

Seznam kapitol

1. 10 Gbps switch MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN 2. MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN 3. Přidáváme 1 GbE porty (moc důležité) 4. ASUS XG-C100F a propojení SFP+ do SFP+ 5. Mellanox ve Windows 6. ASUS XG-C100C s konektorem RJ45
7. Propojení SFP -> SFP pomocí světlovodného vlákna 8. Bazarové SFP+ – 10 Gbit na modulech za 250 korun 9. Prohlídka systémů SwOS 10. Informace o stavu sítě 11. Přepnutí na SwOS 12. Závěr

Rychlý 10Gbps switch s geniálně snadnou konfigurací, chlapáckým hliníkovým provedením, od dobrého výrobce, pěkně udělaný, tichý, s možností rozšiřování, a přitom docela levný? Tak přesně to je MIKROTIK CRS305-1G-4S+IN s novým operačním systémem SwOS. A někoho potěší i licence L5 RouterOS.

Reklama

Propojení SFP -> SFP pomocí světlovodného vlákna

Světlovodného vlákna a optiky se vůbec nebojte. Není to drahé, není to křehké jako sklenička, když se k tomu budete chovat slušně, odvede lepší práci. Na krátké vzdálenosti použijete pasivní DAC, tam kde se dá vlákno schovat za nábytek dáte optiku, ale pokud počítač stěhujete, budete si muset připlatit za RJ45.

Svět se zdál být krásné místo, single-mode vlákna s tenkým jádrem na dlouhé vzdálenosti a multi-mode vlákna s tlustým jádrem pro lokální sítě. Prales typů vláken, broušení a složitostí se začal zmenšovat. Ale ne, i pro místní instalace používají single-mode vlákna a multi-mode ustupuje. No snad je to dobře.

Správný SFP modul pro správné vlákno!

Ať už si vyberete SM (single-mode) nebo MM (multi-mode) optiku, vždy musí sedět SFP modul na vlákno a vlákno na SFP modul. Ve firmě to vyžaduje plánování a dodržování standardu. Doplním, že i proti sobě byste měli mít co nejstejnější SFP+ moduly. Pro začátek nejlépe úplně stejné.

Čtenáře s větším bytem potěší moduly MikroTik S+31DLC10D, zvládají 10 Gbit na 10 km. Bohužel jsou pro SM optiku, kterou nebudu rozebírat, protože ve výprodeji/bazaru spíše seženete moduly MM (multi-mode).

Originální multi-mode 10 Gbit SFP+ modul Mikrotik S+85DLC03D stojí 1 200,- Kč (neoriginál ~300,- Kč).

Opět si otevřeme tabulku se seznamem kompatibilního příslušenství, kde si potřebný modul vybereme.

Tabulka kompatibilních modulů
i Zdroj: PCTuning.cz
Tabulka kompatibilních modulů

Multi-mode optická vlákna

Pro místní sítě (LAN) byla používána výhradně multi-mode (MM) (tlustá) vlákna, která jsme zmínili už minule při propojování Fibre Channel adaptérů. Býval to nejběžnější typ vlákna a levné SPF+ prvky jsou hlavně MM.

Pojďme si zopakovat a rozvést, co jsme si řekli u propojování Fibre Channel adaptérů:

Krok 1: Někoho napadlo spojit , tím vznikl LC konektor. A protože zdvojený (duplexní) LC konektor je na obou stranách kabelu, vznikne duplexní LC-LC kabel.

Krok 2: Konektor je zakončený broušením, typ APC je „přeseknutý“ a typ PC zase poněkud zaoblený, pěkně to pochopíte díky obrázku. Nejběžnější typ broušení u MM (multi-mode) je PC a jeho vylepšená verze UPC pro 10 Gbps. Tím vznikne duplexní LC-PC/LC-PC kabel, případně duplexní LC-UPC/LC-UPC pro 10 Gbit.

Rozdílu v broušení PC a UPC se nebojte, řada síťařů ani netuší, že mají používat broušení UPC. Na krátké vzdálenosti poslouží i horší kabel. Ovšem úhlové broušení APC (A jako angled) už kompatibilní není!

Krok 3: Silná multi-mode vlákna s rozměry 50μm/125μm jsou OM2 a modernější OM3 pro 10 Gbit. Do OM2 se svítilo pomocí LED, OM3 jsou uzpůsobená už i pro laser. Pro 10 Gbit potřebujeme: multi-mode (silné) vlákno s rozměrem 50μm/125μm, což splňuje OM3 (i OM4), zakončené duplexním LC konektorem, broušení UPC (pro 10 Gbit), zkráceně duplexní kabel LC-UPC/LC-UPC OM3. Třeba tento.

OM2/OM3 LC-PC/LC-PC kabel
i Zdroj: PCTuning.cz
OM2/OM3 LC-PC/LC-PC kabel

LC-PC/LC-PC OM2 kabel stojí 100 korun. Lepší LC-PC/LC-PC OM3 stojí 200 korun a 5 metrů třeba 344 korun.

Což je úplně jedno, protože nejprve potřebujeme rozklíčovat popis SFP+ modulu!

Originální 10 Gbit SFP+ modul S+85DLC03D, má bohužel poněkud neužitečný datasheet, trochu je na jeho stránce. Naštěstí jsou všechny informace přehledně na stránkách i4wifi.

SFP+ modul S+85DLC03D
i Zdroj: PCTuning.cz
SFP+ modul S+85DLC03D

Informace tu máte fakticky zdvojeně.

  • Režim: MM (multi-mode) = silné vlákno, třeba 50μm/125μm (i staré 62.5μm/125μm)
  • Typ SFP modulu: Duplex s konektorem LC = 2× LC znamená duplexní LC konektor
  • Není tu uvedeno broušení, pokud není uvedeno, předpokládá se PC pro 1 Gbit a UPC pro 10 Gbit
  • Vlnovou délkou vám nechci plést hlavu, obecně 850nm je pro multi-mode.

Ověříme si to na stránce produktu:

Stránky SFP+ modul S+85DLC03D
i Zdroj: PCTuning.cz
Stránky SFP+ modul S+85DLC03D

Je to tak, měli bychom použít kabel zakončený broušením UPC (vylepšené PC). Můžeme použít třeba tento, hotové kabely se prodávají ve vzdálenostech 0,2 metru až 50 metrů. Stačí dodržet parametry.

Použití doma: Broušení PC a UPC jsou zaměnitelná a nemělo by dojít k poškození SPF+ modulu. Pokud se bavíme o propojování dvou SFP prvků jedním hotovým kabelem, nehraje rozdíl PC/UPC zásadní roli.

Světlovodné vlákno nesmíte lámat, ohýbat do pravého úhlu, chodit po něm nebo do něj mlátit. Pořád je to skleněné vlákno. Snese toho překvapivě hodně, ale musíte se k němu chovat slušně. Mimochodem, Cat.7 kabel zničíte možná snáz než vlákno. Radím, kupte si nejlevnější OM2 kabel a zkuste si ho zničit.

K optice se ještě vrátíme v některém z příštích dílů, i dnes jsem se dopustil zjednodušení a bylo by lepší to lépe probrat. Měli byste vědět dost, abyste si s optikou mohli začít hrát. Samozřejmě používejte hotové kabely.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama