Domácí síťování: FreeNAS – chystáme se na 10GbE síť | Kapitola 3
Seznam kapitol
Náš úkol: Levně přijít ke slušnému NAS s 10GbE síťovkou, podporou virtualizace a pořádným výkonem. V dnešním článku si všechno připravíme, abychom mohli uskutečnit náš plán. Sestavíme si počítač, nainstalujeme FreeNAS, zběžně si prohlédneme systém, připravíme disky a nasdílíme složku do Windows.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Výběr Hardware – základní deska
Pokud chcete stavět FreeNAS do firmy, kupte hotový značkový server stavěný na provoz 24/7.
NAS pro domácí použití nemusí být nutně malý, naopak. Standardní ATX vyjde mnohem výhodněji. Za formát mini-ITX si dost připlatíte. Jenže výsledek se vejde do tak pěkné skříně jako je SHARKOON QB ONE. Další nevýhodou je jediný slot pro rozšiřující karty.
Platformu máme (AMD), formát taky (mini ITX) a protože dražší desky kupuji nejraději od firmy ASUS, vezmu ASUS ROG STRIX X470-I GAMING. To je parádní mini-ITX deska s čipsetem x470.

K základní desce ASUS ROG STRIX X470-I GAMING se procesor Ryzen 3 2200G docela dobře hodí.
Na základní desku se vztahuje akce, kdy k vybraným produktům dostane voucher 799,- Kč.

Tady už je osazená deska, desce dominuje chladič přibalený k Ryzen 3 2200G.

Všimněte si žebrování chladiče, je rozděleno tak, že žene vzduch do všech čtyř stran, což je moc dobře, protože chladí jak napájecí kaskádu a paměti, tak i SSD ukryté pod chladičem se šroubky.
Podíváme se na pár detailů, zaujala mě třeba vtipně osazená baterie.

A teď se přiznám. Škudlil jsem. Promiňte, nemohl jsem si pomoct. Díváte se na ASUS ROG STRIX X370-I GAMING, stejná deska, starší chipset. Slevy já rád, no. Ale ve své hamižnosti jsem si nevšiml, že starší deska nemá vyvedené HDMI, mohl jsem ušetřit dalších 800 korun na procesoru a koupit jen Ryzen 3 1200.
Zmíním flashdisk, pro FreeNAS budete potřebovat dva flashdisky, první s instalací a druhý jako cílový.
Hlavně ten cílový by měl být svižnější a ideálně 16 a víc GB.
K dispozici máme čtyři porty SATA:

FreeNAS používá ZFS, což je souborový systém, který má svoje výhody i nevýhody. Má rád přímý přístup na disky. Pokud disky připojíte přes samostatný řadič RAID, je důrazně doporučeno, abyste vypnuli cache pro zápis. Ideální je pro ZFS vůbec nepoužívat RAID, ZFS si to řeší sám.
A tady už je deska s osazeným SSD Intel Optane Memory.


Pozice pro M.2 SSD by mohly být dvě, jenže na mini ITX není moc místa.
V desce jsou starší DDR4 a pouze 8 GB RAM, což je až nepříjemně málo. Pro produkční prostředí je důrazně doporučeno používat pamět s ECC. Paměti ECC nemají typických osm, ale devět čipů. Devátý čip obsahuje kontrolní součet (paritu). Chyba v paměti se může zapsat do ZFS a v krajním případě ZFS zbořit.
Jak se mi podsvícení z počátku nelíbilo, v noci jsem na něj změnil názor.

Deska svítí neuvěřitelně zlověstně...