Domácí síťování: FreeNAS – chystáme se na 10GbE síť
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: FreeNAS – chystáme se na 10GbE síť

Domácí síťování: FreeNAS – chystáme se na 10GbE síť | Kapitola 2

Petr Šaroun

Petr Šaroun

21. 5. 2019 03:00 148

Seznam kapitol

1. FreeNAS 2. Hardware 3. Výběr Hardware – základní deska 4. Instalace FreeNAS – nastavení BIOSu
5. Vytvoření instalačního media FreeNAS a instalace 6. První kroky v systému 7. Disky 8. Rekapitulace

Náš úkol: Levně přijít ke slušnému NAS s 10GbE síťovkou, podporou virtualizace a pořádným výkonem. V dnešním článku si všechno připravíme, abychom mohli uskutečnit náš plán. Sestavíme si počítač, nainstalujeme FreeNAS, zběžně si prohlédneme systém, připravíme disky a nasdílíme složku do Windows.

Reklama

Hardware

Pro FreeNAS byl doporučený hardware firmy Intel, naštěstí se začaly ledy lámat s vydáním AMD Ryzen.
A protože jsem unavený z nekončícího přívalu nových a nových bezpečnostních chyb pro procesory Intel, kdy se zdá, že jejich vyřešení má stále větší a větší dopady na výkon, zvolím platformu AMD.

Pokud vás zajímá vliv oprav nových chyb na výkon, podívejte se na článek uveřejněný na Phoronix.com.

Dopad oprav na výkon, ukázka většího a menšího dopadu, podrobnější informace naleznete v článku na serveru Phoronix.com (anglicky).
i Zdroj: PCTuning.cz
Dopad oprav na výkon, ukázka většího a menšího dopadu, podrobnější informace naleznete v článku na serveru Phoronix.com (anglicky).

Abych byl objektivní, propady ve hrách nejsou tak velké, a hlavně je velká část chyb zneužitelná čistě v serverovém světě, kdy jeden virtuální počítač může koukat do paměti jiného. Na druhou stranu, některé ty chyby jsou tak vážně, že vám data z paměti počítače může krást i webová stránka. (A nejen v Chrome).

Třeba tohle vyjádření firmy Apple: „aktualizace zabraňuje zneužití této zranitelnosti pomocí JavaScriptu spuštěného v důsledku navštívení závadné webové stránky v prohlížeči Safari“.

Netvrdím, že AMD je výrazně lepší, ale za současné situace je AMD výrazně lepší volba. O Intel se nebojte, vzpamatují se a za pět let přijdou s architekturou, která bude tak revoluční, jako bylo Pentium II proti Pentiu 1.

Proto jsem zvolil platformu AMD a procesor: AMD RYZEN 3 2200G

Ryzen 3 2200G
i Zdroj: PCTuning.cz
Ryzen 3 2200G

AMD RYZEN 3 2200G není výpočetní monstrum, je jen trochu rychlejší, než byl Intel i5-2500 (Sandy Bridge), což ale nebyl vůbec špatný procesor. Naopak byl skvělý a Ryzen 3 2200G je myslím ještě lepší. Levný dříč.

  • 4 jádra / 4 vlákna
  • Rychlost 3,5 GHz / 3,7 GHz
  • L3 cache 4 MB
  • TDP 65 W
  • Integrovaná grafická karta: AMD Radeon RX Vega 8
  • Podpora virtualizace: ANO

Hlavní výhoda? CENA! Ten procesor stojí cca 2300,- Kč včetně poměrně tichého chladiče.

Paměti, SSD a disky

Jestli jste spořivější jako já, využijte toho, že paměti jsou levné a do svého počítače si kupte nějaké lepší.

Pro projekt FreeNAS je důrazně doporučeno používat paměti s opravou chyb ECC, to platí především pro firmy. Chyba v paměti se může zapsat do ZFS a v krajním případě ZFS zbořit. Paměti ECC (ne-registrované) nemají typických osm, ale devět čipů. Devátý čip obsahuje kontrolní součet (paritu). Tyto paměti jsou ovšem velmi drahé a jejich podpora v levném hardware je značně omezená, deska možná nastartuje, ale korekci chyb nelze zapnout. Z důvodů ceny a omezené podpory je jejich použití v domácím prostředí poměrně neobvyklé. Počítač jsme vybrali tak, aby nestál 20 tisíc a dal se složit do malé NAS-like mini-ITX skříně.

Protože plánuji použít klasický hard disk, nikoliv SSD, potřebuji něco, co bude fungovat jako paměť cache. Kdybych nechtěl virtualizovat, obešel bych se bez cache.

Moduly Intel Optane Memory jsou SSD disky s malou kapacitou, ale dobrou výdrží a pěknou přístupovou dobou. Intel je svého času tlačil jako cache pro pevné disky. Reinkarnace ReadyBoost z dob dávno minulých.

Intel se s Optane Memory neprosadil. Koupit si 32GB cache za 1 500 korun, když za stejnou cenu pořídíte 500GB SSD, no nevím. Bazarových je dost (byly v Intel NUC), za maximálně tři stovky to je pěkný kousek hardware, za pět stovek je lepší 120GB SSD a za sedm stovek ještě lepší NVME SSD.

Intel Optane Memory 32 GB
i Zdroj: PCTuning.cz
Intel Optane Memory 32 GB

V NAS zrecyklujete pevný disk z PC, ovšem pokud plánujete nákup nového disku, určitě si přečtete tento díl.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama