Domácí síťování: Server 12 jader a 72 GB RAM do 5000 Kč
Článek Domácí síťování: Server 12 jader a 72 GB RAM do 5000 Kč

Domácí síťování: Server 12 jader a 72 GB RAM do 5000 Kč

Petr Šaroun

Petr Šaroun

12. 8. 2019 08:00 78

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Zajímavosti 3. Čísla náhradních dílů 4. Přidání procesoru 5. Nákup CPU
6. Chladič procesoru 7. Paměti 8. 10Gbit síťová karta 9. Kontrola rozpočtu

Dnes si poskládáme menší server do PĚTI tisíc korun. Budeme se muset spokojit se dvěma procesory Intel Xeon a s pouhými 12 jádry resp. 24 HT, základních 72 GB RAM a 2× 128 GB SSD v RAID jako jeden rychlý 256 SSD, ovšem s 512 MB cache. Výkon bychom mohli snadno zvednout, ale limituje nás cena pět tisíc korun.

Reklama
Reklama

Zajímavosti

Začneme pohledem dovnitř serveru:

Otevřený server
Otevřený server

Na následujícím obrázku vidíte integrovaný řadič disků SAS a SATA, kabely k diskům a modul paměti cache řadiče disků (zásuvná karta) s konektorem pro připojení baterie.

Integrovaný řadič
Integrovaný řadič

Ve slotu je 256MB modul, větší cache má pozitivní vliv na výkon disků. V seznamu náhradních dílů naleznete modul o velikosti 512 MB, SPN 462975-001, který pořídíte za 100 stovku například zde nebo na Aliexpressu.

Bez připojené baterie se paměť cache ve výchozím nastavení (zřejmě) vůbec nepoužívá, toto se musí nastavit v ovladači řadiče. Řadiče jsou dobře podporovány jak v systémech Windows, tak třeba i v Debianu. Bez baterie je bezpečnější používat paměť cache pouze pro čtení.

Dále vidíte slot na SD kartu, na kterou můžete nainstalovat VMware, který pak nezabírá místo na pevných discích. Samozřejmě je lepší použít průmyslovou (industrial) kartu s podporou ECC, ale dělá se to tak.

Slot na SD kartu
Slot na SD kartu

Dlouhý slot na obrázku je pro zapojení stromečku (riser card), do kterého se vkládají karty (třeba 10Gb síť).

Tady už vidíte zálohovací baterii, USB slot (třeba pro připojení flashdisku) a tři paměťové moduly 8 GB.

Baterie a USB
Baterie a USB

Na obrázku výš si všimněte červeně označených přepínačů, na další fotce jsou v detailu.

Přepínače SMS
Přepínače SMS

Systém má vzdálenou správu, jedna ze síťových karet zezadu není síťová karta, ale iLO. Webový portál pro kompletní správu serveru. ILO si vezme adresu z DHCP, případně jí má staticky a na té adrese je přístupná konfigurace serveru. Přes iLO, tedy podle licence, jste schopni server nainstalovat a je vám jedno, že běží tisíc kilometrů daleko. Až heslo do iLO zapomenete, musíte přepnout switch a heslo „deaktivovat“.

System maintenance switch
System maintenance switch

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning