Enermax Phoenix Neo - modrá vichřice | Kapitola 2
Seznam kapitol
Nejlevnější skříně jsou odpad a věhlasné značky jsou zase příliš drahé. Přesně mezi levnými a drahými skněmi se nachází Phoenix od Enermaxu. Vyplatí se koupit skříň v střední střídě za 2 tisíce korun?
Levá bočnice testovaného modelu obsahuje netypický větrák s průměrem 25 cm a udávanou rychlostí otáčení 600 až 900 otáček za minutu. V specifikacích chybí informace o průtoku vzduchu i o hlučnosti. Oba parametry jsou naštěstí a pak bohužel na vysokých hodnotách. Obrovský průměr s nemalou rychlostí otáčení protlačí velké množství vzduchu. Přímo na bočnici si navíc můžete vybrat směr otáčení a tedy i proudění vzduchu. Lopatky jsou tvarovány na nasávání vzduchu zvenku dovnitř, při opačném chodu jsou citelně méně efektivní. Je zde i možnost regulace rychlosti nebo celkového vypnutí.
Zdroje hlučnosti jsou u větráku v bočnici dva. První je aerodynamický hluk proudícího vzduchu přes docela hustou černou mřížku a druhým faktorem je samotný pohyb obrovských lopatek. Krátké pozorování odhalilo viditelnou nevyváženost větráku, který je příliš hlučný i na nejnižších dostupných otáčkách.
Žádný výrobek z východu se neobejde bez pořádného osvětlení a Enermax Phoenix Neo není výjimkou. Větrák v bočnici s jasnými modrými diodami doplňuje svítící 120 mm větrák v přední pozici. U 250 mm monstra v bočnici lze světlo naštěstí vypnout. V nabídce obchodů najdete i verzi s červeným osvětlením.
Větrák osazený v přední pozici má průměr 120 mm. S docela vysokým výkonem (12V a 0,25 A) má i vysokou rychlost otáčení, pro kterou není dostupná žádná regulace. Pro napájení se navíc používá molex konektor, což komplikuje případné připojení k běžným regulátorům. I při zpomalení na minimální otáčky je slyšitelné cvakání ložiska, což znemožňuje použití tohoto větráku pro tiché počítače.
Potěšující je přítomnost prachového filtru v čelní masce. Bohužel je přesně pod ním umístěný i výřez, kterým se zcela jistě bude nasávat prach mimo filtr. Jen těžko odhadovat, proč výrobce neumožnil alespoň základní regulaci i pro přední větrák.
Hlavní úlohou předního větráku by mělo být chlazení pevných disků a vhánění studeného vzduchu do skříně. První úkol je vzhledem k použitému typu koše na disky výrazně ztížen omezeným prostorem pro proudění vzduchu kolem disků. Ačkoliv tedy umožňuje pohodlnější montáž, je pro účinnost chlazení horší variantou hlavně při plném osazení.
Výrobce doporučuje použití bočního větráku pro nasávání vzduchu do skříně, které logicky přinese nejlepší účinnost. I bez větráku v zadní pozici vznikne vevnitř účinný průvan s dobrým účinkem chlazení pro základní desku, grafickou kartu i ostatní komponenty. K nevýhodám bude při delším provozu patřit funkcionalita vysavače, protože bočný větrák nemá žádný filtr proti prachu. V případě jeho vypnutí lze navíc očekávat výrazné horší proudění uvnitř skříně - pokud hledáte tichý počítač, vyberte si raději verzi bez 250 mm monstra v bočnici.