Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc

Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc | Kapitola 4

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 12. 2018 03:00 22

Seznam kapitol

1. Naprostý vrchol v nabídce notebooků 2. Jen práce, nebo i hry? 3. Představení, balení a specifikace 4. Eurocom Tornado F7W - hardware I. (CPU, GPU) 5. Eurocom Tornado F7W - Hardware II. (disky, paměť)
6. Zpracování, konektory a repro 7. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 8. Výkon procesoru (Core i9-9900K) 9. Herní testy (1920 × 1080) 10. Závěr

Tentokrát si ukážeme opravdové výkonnostní monstrum – osmijádrové Core i9-9900K, grafika Nvidia Quadro P5200, 64 GB paměti a tři SSD disky Samsung 970 Pro v RAIDu. K tomu displej IPS se 4K rozlišením a s profesionální kalibrací. Tuhle pracovní stanici nezaskočí nic a její výkon stačí naprosto na vše.

Reklama

Eurocom Tornado F7W - hardware I. (CPU, GPU)

Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Specifikaci notebooku jsem už lehce probrali v předchozích kapitolách, viděli jste kompletní tabulku se specifikací. Důležitou skutečností je, že upgrade tohoto stroje není nijak omezen. Můžete vyměnit HDD, SSD, paměti, modul Wi-Fi, GPU, CPU. Omezeni budete tedy pouze paticí procesoru, kdy skončíte u nástupce Coffee Lake, jelikož další generace určitě bude potřebovat opět jinou patici. I tak lze osadit zajímavé procesory. U GPU jste omezeni 200W MXM modulem, kam se vejde každé highendové GPU dneška i ta budoucí. Podívejme se tedy z čeho se počítač skládá.

Celé venkovní šasí je vyrobeno z tvrzeného plastu, linie jsou čisté, futuristické náležitě dle klasického Eurocom designu. Zpracování je robustní. Opatrnost je na místě, hlavně kvůli hmotnosti. Dojem z počítače je veskrze dobrý, zpracování je celkově velice dobré, tělo by ale mohlo být kovové – slušelo by stroji v této cenové kategorii více. Toto zpracování už je ale u Eurocom tradice, s přenášením se moc nepočítá.

Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud se chceme podívat na „vnitřnosti“ počítače, stačí povolit jen několik šroubků držící jasně patrné zadní víko. Je dobré, že výrobce tuto část počítače zákazníkovi zpřístupnil zlehka. Zde se pod kapotu dostaneme snadno. Upgrade a přístup je snadný, jelikož výrobce s upgradem přímo počítá a zákazníkovi jej nabízí. Na zadní straně jsou jen dva paměťové sloty. K dalším dvěma pamětem je přístup pod klávesnicí zpředu.

Procesor

Procesor Core i9-9900K
i Zdroj: PCTuning.cz
Procesor Core i9-9900K

Patice LGA 1151, jakou znáte z běžných desktop desek
i Zdroj: PCTuning.cz
Patice LGA 1151, jakou znáte z běžných desktop desek

V této patici je osazen Core i9-9900K s taktem až 5,0 GHz vyrobený 14nm výrobním procesem. Čip je demontovatelný a do patice lze osadit jakýkoliv jiný. Jde o jeden z nejvýkonnějších čipů do notebooků vůbec. Včetně grafického jádra. To ale v tomto stroji nedostane šanci svůj výkon ukázat – nejde zapnout, což je velká škoda. Podívejme se na parametry procesoru pomocí CPU-Z:

Úsporný stav
i Zdroj: PCTuning.cz
Úsporný stav

Maximální zátěž s napájením ze sítě
i Zdroj: PCTuning.cz
Maximální zátěž s napájením ze sítě

Maximální zátěž na baterii
i Zdroj: PCTuning.cz
Maximální zátěž na baterii

Základní stav s aktivovanými úspornými funkcemi (lze je vypnout v BIOSu). Frekvence procesoru kmitá někde kolem 0,8 až 1,6 GHz. Napětí ukazuje CPUz celkem dobře, v klidu je hodnota kolem 0,7 V. V zátěži už frekvence tak jednoznačná není, Turbo Boost ji mění v závislosti na vytížení. Záleží také na napájení. Pokud jedete z akumulátoru, procesor jede stále v omezeném režimu. Jeho maximální frekvence je omezená na 2,5 GHz v maximální zátěži. Pro maximální výkon musíte být připojeni k zásuvce.

Frekvence 4,7-5,0 GHz a napětí 1,1 V dosáhnete při různém vytížení procesoru a počtu vytížených jader. V náročných aplikacích jež umí využít až šestnáct možných vláken se takt výše než na 4,7 GHz nikdy nedostane. U opravdu náročných aplikací se ale spíše pohyboval na na různých taktech. Maximální frekvence 5,0 GHz je vyhrazena pro zátěž jednoho nebo dvou jader. Jak procesor drží takty v zátěži si ukážeme také.

Grafika

MXM s GPU Quadro P5200
i Zdroj: PCTuning.cz
MXM s GPU Quadro P5200

GeForce je samozřejmě osazená na MXM modulu. Ten není nutné externě napájet, samotná sběrnice MXM pro toto GPU stačí. Počítač je osazen GPU čipem GP104 v produkční verzi. Jde o finální jádro, tedy má finální specifikace i TDP. Napájeno je třemi fázemi, paměti si pak vystačí s jednou fází. Paměťových čipů je osm na každé straně s kapacitou 16 GB. Zapnout integrované jádro v čipu Coffee Lake nelze, přitom je opravdu velice výkonné a úsporné. Následuje pohled do GPUz:

Quadro P5200 GPUz moc nezná
i Zdroj: PCTuning.cz
Quadro P5200 GPUz moc nezná

Jak už jsem zmínil, tento notebook nepodporuje Hybrid Graphics, tedy se grafika nepřepíná sama mezi GeForce a Intel. Manuál o tomto mlčí a oficiální podpora Eurocom tvrdí, že u tohoto notebooku nelze GeForce vypnout vůbec. Jádro GPU pracuje na 1759 MHz (Turbo aktivováno) a paměti na 3,6 GHz (7,2 GHz). Základní takt GPU klesne na 1582 MHz, tedy rozdíl není velký, ve hrách jej téměř nepostřehnete. Turbo ale vypnout uživatelsky nejde, tedy je to jedno.

Kompletní chlazení CPU i GPU v notebooku
i Zdroj: PCTuning.cz
Kompletní chlazení CPU i GPU v notebooku

To nejdůležitější je samozřejmě ventilátor a bloky chlazení. Eurocom/MSI v tomto modelu pokračují v trendu u svých výkonných modelů, chlazení už není jeden celek, ale je rozdělené na dva samostatné okruhy. Osazeny jsou dva bloky, jeden chladí CPU, druhý GPU, PCH čip a napájecí kaskádu procesoru. Hlučnost stroje je vyšší, což se i od DTR očekává. Teploty ale nejsou nijak zásadně vysoké a pokud ztlumíte otáčky ventilátorů, je notebook i tichý. O tom si povíme v příslušné kapitole více.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama