Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc

Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc | Kapitola 7

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 12. 2018 03:00 22

Seznam kapitol

1. Naprostý vrchol v nabídce notebooků 2. Jen práce, nebo i hry? 3. Představení, balení a specifikace 4. Eurocom Tornado F7W - hardware I. (CPU, GPU) 5. Eurocom Tornado F7W - Hardware II. (disky, paměť)
6. Zpracování, konektory a repro 7. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 8. Výkon procesoru (Core i9-9900K) 9. Herní testy (1920 × 1080) 10. Závěr

Tentokrát si ukážeme opravdové výkonnostní monstrum – osmijádrové Core i9-9900K, grafika Nvidia Quadro P5200, 64 GB paměti a tři SSD disky Samsung 970 Pro v RAIDu. K tomu displej IPS se 4K rozlišením a s profesionální kalibrací. Tuhle pracovní stanici nezaskočí nic a její výkon stačí naprosto na vše.

Reklama

Klávesnice, chlazení a výdrž baterie

Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Klávesnice je hodně pohodlná. Jde o klasickou, notebookovou klávesnici. Někteří výrobci se nechali unést, a nabízejí "velké" mechanické klávesy na svých herních strojích. Dle mého osobního názoru, je to zcela mylná cesta. Sám preferuji nízký zdvih notebookové klávesnice i u desktopu. Zdvih kláves a jejich rozměry jsou ideální pro hraní her i práci, píše se na ní prostě velice dobře. Důležitou vlastností klávesnice je podsvícení, u tohoto stroje není možné zvolit si barvu, základ je bílá. Lze jej i snadno vypnout.

Chlazení

Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Chlazení už jsme viděli v předchozích kapitolách o hardware. Princip a provedení je jednoduché a praktické. Dvě nejžhavější komponenty (CPU a GPU) jsou vybaveny bloky s heat-pipe jež vedou teplo do bloku se žebry umístěných u ventilátoru před výdechy v šasí. Stejně tak chlazení PCH a napájecí kaskády CPU. Systém je dvoucestný, tedy má každá komponenta svůj chladící blok a heat-pipe.

Hlučnost

V klidu je počítač obstojně tichý, při náročnější práci - přehrávání HD videa a podobně už ale ventilátor bezpečně uslyšíte. Myslím, že s takhle výkonnými komponenty, by mohl být počítač i na baterii stále naprosto tichý, ale není. Procesor by stačilo hodně podtaktovat - a stále by stačil na všechny úlohy, stejně tak zbytek systému. Zvuk není nepříjemný, intenzita není vysoká ale prostě jej uslyšíte.

Při dlouhém hraní her je notebook hodně hlučný. 95W CPU a 200W GPU je zkrátka taková porce tepla k odvedení, že tichý být prostě nemůže. S tím se musí majitel smířit a počítat s tím už před koupí. U CPU lze hlučnost srazit, u GPU si moc nepomůžete - produkuje moc tepla a to musí ven. Pokud si ale systémové ventilátory vyladíte, není výsledná hlučnost nijak tragická.

Teplota GPU

Teplota GPU při dlouhém hraní
i Zdroj: PCTuning.cz
Teplota GPU při dlouhém hraní

Teplota okolí byla jen kolem 22 °C a okolí tedy nemělo na výsledek tak zásadní vliv. Grafické jádro se v klidu pohybovalo kolem teploty 40 °C, což mi přijde celkem normální. Průběh zátěže pak vidíte na obrázku, maximem byla teplota GPU 81 °C (průměr kolem 80) při dlouhém hraní. Hra nebyla nijak extrémně náročná na CPU, to pracovalo s teplotou kolem 75 °C. Tohle je scénář velké většiny her, málokterá vytíží šestnáct vláken nějak výrazně, GPU je důležitější.

Teplota CPU

Notebook v zátěži
i Zdroj: PCTuning.cz
Notebook v zátěži

V klidu byla teplota procesorových jader 45-50 °C. V intenzivní zátěži vystoupala teplota CPU na 85 °C. To je na Core i9-9900K očekávaný výsledek, jelikož jde o procesor s vysokými pracovními teplotami. O rezervě v chlazení a teplotách v normě hovoří také fakt, že CPU za celých 30 minut intenzivní zátěže neomezoval svůj výkon (nethrottloval). To se jen tak u notebooku nevidí, většina strojů, které jsem kdy testoval, nestíhala CPU takhle chladit a nějaké omezování vždy bylo. I když Core i9-9900K má už v základu vysoké teploty, Eurocom se s jeho chlazením popasoval na výbornou. Ovšem za cenu vyšší hlučnosti.

Maximální zátěž

Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

V posledním měření teplot jsem zatížil obě komponenty na maximum. GPU jsem nechal těžit kryptoměny, jež ho vytíží zcela na sto procent a CPU zatížil zátěžovým testem. Během třiceti minut, se obě části zahřály maximálně na 80-85 °C, což jsou akceptovatelná čísla. Tyto teploty jsou hlavně díky oddělenému chlazení GPU a CPU, které se každé chladí samostatně. Je ale jasné, že ventilátory běžely naplno a hlučně.

Baterie a výdrž

Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Notebook je vybaven 90 Wh (6250 mAh) osmi-článkovou baterií. Zdroj k notebooku váží 3 kg a disponuje výkonem 330 W. Při běžném surfování webem, kdy jsem večer četl zprávy, občas spustil nějaké video na Youtube a podobně, se notebook vybil za 2 hodiny a 50 minut. Jako druhý scénář jsem pak sledoval filmy v rozlišení 1080p. Počítač vydržel něco kolem 2 hodiny a 20 minut. Při plném hraní vydržel notebook jet kolem 1 hodiny a 30 minut. To není špatný výsledek. Dlouhá je ale nabíjecí doba, počítejte se dvěma hodinami.

Štítek zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz
Štítek zdroje

Spotřeba

Výkonný desktop CPU, GPU, podsvětlení klávesnice a displej si zkrátka řeknou o svou porci energie. V klidu při surfování webem a běžné činnosti byl odběr na zásuvce kolem 32 W. To je na notebook zbytečně vysoká spotřeba, ale není zase tak extrémní. Při testu 3D Mark Extreme pak spotřeba kolísala někde mezi 270-300 W. Při hraní her jsem naměřil maximální špičku spotřeby kolem 320 W.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama