Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc

Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 12. 2018 03:00 22

Seznam kapitol

1. Naprostý vrchol v nabídce notebooků 2. Jen práce, nebo i hry? 3. Představení, balení a specifikace 4. Eurocom Tornado F7W - hardware I. (CPU, GPU) 5. Eurocom Tornado F7W - Hardware II. (disky, paměť)
6. Zpracování, konektory a repro 7. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 8. Výkon procesoru (Core i9-9900K) 9. Herní testy (1920 × 1080) 10. Závěr

Tentokrát si ukážeme opravdové výkonnostní monstrum – osmijádrové Core i9-9900K, grafika Nvidia Quadro P5200, 64 GB paměti a tři SSD disky Samsung 970 Pro v RAIDu. K tomu displej IPS se 4K rozlišením a s profesionální kalibrací. Tuhle pracovní stanici nezaskočí nic a její výkon stačí naprosto na vše.

Reklama

Závěr

Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Dnes jsem testoval nejdražší notebook, který k nám kdy dorazil. Je asi o deset tisíc korun dražší než monstrum od MSI se dvěma GTX 1080 ve SLI. Bohužel se ale ukazuje, že osadit nejvýkonnější komponenty bez rozmyslu už nefunguje jako cesta k absolutnímu výkonu. U tohoto stroje platí zákazník za něco, co nemá šanci využít. Výkon procesoru je skoro poloviční, než by měl být, také diskové pole je omezené o dvě třetiny svého výkonu. Zákazník má sice pocit, že si koupil ultra high end, ale výkon tomu neodpovídá. Tím neříkám, že tento stroj nemá nejvyšší notebookový výkon, má ho, podobný se ale dá koupit za polovinu. Tentokrát lépe poslouží nižší konfigurace téhož modelu. Pojďme k detailnímu hodnocení.

Výbava, spotřeba, baterie, chlazení

Tělo je pro Eurocom typické, v podstatě celé plastové a robustní. Klávesnice je stejně jako u předchozích modelů hodně dobrá, stejně tak touchpad a podsvícení. Reproduktory jsou tentokrát výrazně lepší než v minulosti, MSI totiž používá repro od Dynaudio, i když o tom není na počítači ani zmínka, jsou tam. Spotřeba v klidu je srovnatelná s podobnými stroji. Výdrž baterie je velmi dobrá. Pro běžnou práci (necelé tři hodiny) jsou super, hodina a půl plného hraní na baterie není vůbec špatná. Baterii lze snadno vyměnit, což je bezesporu velká výhoda.

Chlazení je slušné, během běžné práce sice není počítač tichý, ale dá se to ještě akceptovat. U plné zátěže nebo her, je hlučnost vysoká. Zvuk ale není nijak nepříjemný, dá se to vydržet. Nejde ale o tichý počítač v žádném případě. Problém je CPU, které sem prostě nepatří. Intel Core i9-9900K je žhavý čip s vysokou spotřebou. Ani s omezením na TDP 95 W jej nelze chladit tiše a jeho teploty jdou k 80 °C. Grafika je na tom lépe, u spousty her pracuje naplno jen její chlazení a to se dá považovat za tišší.

Komponenty

Já celý život zastávám názor, že jen to nejvýkonnější je nejlepší, neuznávám žádný prostor pro kompromis. Tentokrát ale uznávám, že u tohoto počítače to neplatí. Méně by bylo více. Procesor Core i9-9900K je zde brzděný TDP a chlazením. Jeho výkon je o 20-40 procent pod výkonem tohoto čipu v desktopu. Bylo zcela zbytečné ho sem dávat, nemůžete jeho výkon využít. Osazením Core i7-8700 nebo Core i7-9700K by paradoxně výkon stoupl. Oba tyto CPU jsou úspornější a méně často by byly omezené TDP, což by dávalo vyšší výkon.

K pamětem výhrady nemám, kapacita je solidní, rychlost mohla být alespoň 2666 MHz, jelikož moduly to zvládnou a CPU tuto rychlost nativně podporuje. Diskové pole je na první pohled brutální, což je skutečně i na pohled druhý. Trojice Samsungů 970 Pro v RAID 0 je většinou výkonový masakr. Bohužel opět ne v tomto notebooku. Platforma H300 nemá dostatek linek PCIe k CPU, aby bylo možné využít tuto extrémní přenosovou kapacitu trojice NVMe disků. Disky v tomto případě bojují o čtyři linky PCie a výkon tomu odpovídá, je na úrovni jednoho disku Samsung 970 Pro. Mnohem lepší volbou by byl jeden velký NVMe SSD disk, výkon by byl stejný a nebylo by zde vyšší riziko poruchy pole RAID ve stripu. Smysl to snad může dávat při jiném typu RAID.

Grafická karta Quadro P5200 je do pracovního stroje solidní volba, jelikož do notebooku nic výkonnějšího pro CAM/CAD neexistuje. Jak jsem naměřil, dá se na ní i solidně hrát, pokud budete po práci chtít. Jádro ani paměti nejdou taktovat, tentokrát kapitola s OC chybí.

Osobní názor

Můj osobní názor už jsem vyjádřil výše, tentokrát Eurocom nesestavil sestavu vyváženě. Nejvyšší konfigurace zcela očividně nedokáže využít osazené komponenty naplno. Ideální konfiguraci vidím takto: šestijádro Core i7-8700 s TDP 65 W nebo Xeon E12 s TDP 80 W. Pokud osmijádro, jedině Core i7-9700K. Frekvenci pamětí bych nastavil na 2666 MHz. Vyhodil bych dva SSD M.2 a osadil jen jeden Samsung 970 Evo s kapacitou 2 TB bez RAID 0. Úložiště bych udělal ze dvou 2 TB disků v RAID 1. Grafiku a vše ostatní bych ponechal. Počítač by byl levnější o 30 000 Kč a rozdíl ve výkonu nulový a stále profesionální. Hráčům ale doporučuji model Sky X9C s Core i9-9900K, 2× GTX 1080 ve SLI za 80 000 Kč s DPH.

Zápůjčka u Goldmax

Pokud plánujete nákup jednoho a více notebooku na firmu/IČ v cenové relaci 45 tisíc korun a výše, je dobré si počítače předem zkusit.  Nejste si jisti výběrem, značkou a typem notebooku? Pokud i nadále pochybujete o kvalitách značky EUROCOM, je jeho nabídka určena právě vám. V rámci rozšiřování portfolia zákazníků a šíření renomé značky nyní oslovuje specializované firmy a profesionály všech oborů, kterým umožní zapůjčit si a otestovat prémiový notebook EUROCOM zcela ZDARMA. Pokud o brzkém nákupu výkonných notebooků a mobilních pracovních stanic vyšších cenových relacích uvažujete, zapůjčí Vám Goldmax testovací model po časově omezenou dobu, který si budete moci osahat a následně otestovat v reálném firemním prostředí dle vašich představ – bez vysokých investic a bez rizika.

Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení notebooku děkujeme společnosti GOLDMAX Česká republika

Eurocom Tornado F7W: Brutální notebook za 180 tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama