Facebooková hysterie má jméno Cambridge Analytica
PCTuning Článek

Facebooková hysterie má jméno Cambridge Analytica

Michal Rybka

Michal Rybka

31. 3. 2018 03:00 30

Seznam kapitol

1. Když lidé nevolí, jak mají 2. Dokud to nepracuje proti vám... 3. Nepřátele nepřesvědčíte 4. O počítačích a lidech 5. Na správné straně v učebnicích! 6. Za vším hledej Rusa!

Tak jsme si konečně všimli data miningu. Je s námi již od konce 80. let. Dlouho to byla totální nuda, kterou ignorovali všichni – až na politology a paranoiky, kteří nudně mleli o rizicích, jež z data miningu plynou. Hysterie, která propukla v posledních týdnech, je založena na tom, že si ho konečně všimli i apologisté za Brexit a volbu Donalda Trumpa.

Reklama
Reklama

Motivace Facebooku je prostá: Maximalizace zisku. Konečné řešení Facebooku spočívá v tom, že si vybuduje paralelní internet, který neopouštíte a trvale v něm jste – proto má mobilní verze Facebooku svoji vlastní verzi browseru, která vás neustále drží ve Facebooku a sbírá o vás data. Tím se stále přesněji profilujete – a proto vás mobilní Facebook jen nerad pouští do opravdového browseru, ve kterém vás nemůže sledovat tak dokonale. Pokud jde o firemní účty, tam je cílem dosáhnout stavu, abyste organicky nerostli, ale za firemní posty pěkně platili.

V oblasti politiky to znamená, že politické subjekty by měly pěkně platit za oslovování voličů. A protože to je na Facebooku drahé, chtějí politické subjekty šetřit a oslovovat jenom zcela specifické skupiny, například nerozhodnuté voliče, inklinující k vaší kauze. (Standardní model říká, že své nepřátele nepřesvědčíte a přátelé jsou už přesvědčení, takže hledáte ty ve středu a ty se snažíte konvertovat na svoji stranu.) Zde přichází na řadu analýza a profilování populace – máte představu, jak asi vypadá volič, kterého byste mohli přesvědčit a nezbankrotovat u toho, takže prosíváte data a hledáte ho.

Až vám jahůdkový whistleblower Christopher Wylie bude ve videu vykládat svoje teorie o tom, že se Cambridge Analytica snaží „zbořit a znovu postavit společnost“, tak se mu vysmějte: To je absolutní pitomost. Zaryté křesťanské konzervativce nepřesvědčíte k podpoře potratů a euthanázie, stejně jako máničku ze squatu nezpracujete tak, aby se z ní stal Univerzální Voják dychtící po válčení v afghánských horách. 

By Jörg Zägel - Own work, GFDL, Link

Ne. To, co analytické společnosti dělají, je zmapování populace a identifikace těch, kteří váhají – ty přesvědčit lze – a to dělají obě strany. I když člověk nikdy neprojeví politický názor, stále je analýzou jeho chování možné odhadnout, do jaké kategorie patří například tím, že sledujete časovou osu jeho aktivit, podobnost sdílených a čtených příspěvků a podobně, tedy provádíte multidimenzionální cluster analýzu.

Techniky data miningu jsou založené na matematice a matematika není mezi progresivci zrovna moc populární. Nedávno jsme se dokonce dozvěděli, že matematika vede k diskriminaci a mikroagresím, protože „Na mnoha úrovních matematika sama funguje jako bělost. Ti, kdo získávají kredit za rozvoj matematiky, kdo jsou schopní v matematice a jsou považováni za součást matematické komunity, jsou všeobecně vnímáni jako bílí,“ tvrdí americká profesorka Rochelle Gutiérrezová z Illinoiské univerzity. (Paní profesorka zjevně není seznámena s tím, že v matematice jsou v průměru lepší Asiaté než běloši, nejzásadnější matematické koncepty vymysleli Indové a paralelně ji vytvořily všechny významnější civilizace včetně indiánských, ale každý nemůže vědět všechno, že.)

Matematické modelování v politice je přitom velmi stará věc, která se dá studovat jako vědní obor a můžete si koupit specializované učebnice, jako třeba Political Attitudes: Computational and Simulation Modelling od C.F. Voineové. Můžete si dohledat vědecké články, zabývající se politickým modelováním z 90. i z 80. let – je to nejen staré, ale taky široce využívané. Když se podíváme trochu hlouběji, zjistíme, že statistika založená na chování lidí se používala k problému řešení skladových zásob už v 70. letech, takže například v roce 1975 objevíme knihovnickou studii Book Availability and the Library Users.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning