Facebooková hysterie má jméno Cambridge Analytica
Článek Facebooková hysterie má jméno Cambridge Analytica

Facebooková hysterie má jméno Cambridge Analytica | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

31. 3. 2018 03:00 30

Seznam kapitol

1. Když lidé nevolí, jak mají 2. Dokud to nepracuje proti vám... 3. Nepřátele nepřesvědčíte 4. O počítačích a lidech 5. Na správné straně v učebnicích! 6. Za vším hledej Rusa!

Tak jsme si konečně všimli data miningu. Je s námi již od konce 80. let. Dlouho to byla totální nuda, kterou ignorovali všichni – až na politology a paranoiky, kteří nudně mleli o rizicích, jež z data miningu plynou. Hysterie, která propukla v posledních týdnech, je založena na tom, že si ho konečně všimli i apologisté za Brexit a volbu Donalda Trumpa.

Reklama
Reklama

Žádný Mačurianský kandidát 2.0 se nekoná. Cambridge Analytica nemohla „vyhrát“ americké volby, protože datovou analýzu používá každá strana a je jenom na ní, jak se nakonec rozhodne, do čeho investuje a co udělá. Jak říká CA v tiskovce k prezidentské kampani, „Volby vyhrávají a prohrávají kandidáti, ne data science. Data jsou v moderních kampaních důležitá pro rozhodnutí jak rozdělit prostředky a pro to, aby byl marketing efektivnější, ale nakonec rozhoduje kandidát a jeho poselství, které se musí dostat k voličům.“ („Elections are won or lost by candidates, not data science. Data is important in modern campaigns for deciding how to allocate resources and for making advertising more efficient, but of course the candidate and their message ultimately needs to connect with the electorate.“)

Hlas rozumu? Jistě, ale tahle hysterie není o rozumu. The Guardian dokonce objevil „ruské vztahy“ – pro Cambridge Analytica vyvíjel algoritmy Alexandr Kogan, který měl „vazby na katedru psychologie v Sankt Petěrburgu“ včetně pozice učitele a grantu. 

Do trochu racionálnějšího kontextu roli Alexandra Kogana dává jeho student Adam Lalák v článku pro Respekt. Tam zjistíme, že „Kogan se narodil v Moldavsku, do sedmi žil v Moskvě, pak jeho rodina emigrovala do USA“.

Ecce – ruský agent! Toto „šokující“ zjištění není až tak šokující, když si zjistíte, kolik Rusů opustilo Rusko a dělá v analytice anebo v IT. A kolik ruských firem uspělo v IT. Já jsem zažil osobně několik ruských programátorů, kteří rozhodně patřili mezi ty nejvýkonnější, které jsem kdy poznal. Jenom se obávám dne, kdy The Guardian zjistí, že například Wargaming.NET, tvůrce hry, která se podezřele motá kolem západních tanků, vznikl v běloruském Minsku. Jen se podívejte na jejich centrálu – nepřipomíná spíš centrálu tajné služby? Jistě spiknutí!

By Homoatrox - Own work, CC BY-SA 4.0, Link
By Homoatrox - Own work, CC BY-SA 4.0, Link

Možná máte dojem, že jsem tentokrát jízlivější než obvykle, ale já snesu jenom určitý objem hlouposti, které se nám teď dostalo více než požehnaně. Tahle věc je nafouknutá do naprosto zcestných dimenzí, protože tady nejde o pravdu, jde tu o politiku a ta se na pravdu neohlíží. Pokud mám nějak shrnout svůj názor, tak se dívám na celkem běžnou firmu, která vám za peníze prohrabe data a za ještě větší peníze naslibuje, že vám něco ovlivní. Něco vám slíbit musí, aby z vás ty prachy dostali. Ve srovnání s pojišťovnou, která vás pojistí s vědomím, že předem ví, že vaše reálná rizika sjednané pojištění stejně nekryje – anebo bankou, která se vás nabídkami snaží zadlužit tak, abyste se z toho nikdy nevylízali, je to jenom takový čajíček.

A pro žurnalisty, hledající v této kauze fantaskní komploty a spojení, mám nakonec zajímavý tip: Otec Hermana Holleritha byl německý imigrant, profesor Georg Hollerith. Jistě najdete nějaké spojení mezi vznikem počítačů, ovlivňujících veřejné mínění, a vznikem nacionálního socialismu. Jo a taky prověřte Sergeje Brina, co založil Google. Ve skutečnosti se jmenuje Сергей Михайлович Брин a je to v Moskvě narozený Rusák!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning