Gamdias Hermes: herní klávesnice s Cherry MX Blue?
Článek Gamdias Hermes: herní klávesnice s Cherry MX Blue?

Gamdias Hermes: herní klávesnice s Cherry MX Blue?

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

30. 4. 2014 13:00 11

Seznam kapitol

1. Gamdias Hermes 2. Balení a první dojmy 3. Mechanické spínače 4. Funkce a vlastnosti pro hráče
5. Ergonomie pro psaní 6. Design 7. Software 8. Závěr

Mechanická klávesnice Gamdias Hermes je zaměřená na hráče. Přesto využívá spínače Cherry MX Blue, které jsou spíše na psaní. NKRO nebo velký počet makrokláves mají i někteří konkurenti, Gamdias nás láká na mechanické spínače s technologií Element. Podíváme se, jak si Chery MX Blue s vylepšením vedou oproti konkurenci.

Reklama
Reklama

Z pohledu hráče jsme se na Cherry MX Blue podívali důkladně. Jak si vedou tyto spínače při tvorbě velkých objemů textu? Výborně! Modré spínače jsou primárně určeny pro psaní, poskytují jasnou hmatovou i zvukovou odezvu a současně nekladou při stisku příliš velký odpor. Pokud byste vybírali tedy klávesnici čistě na psaní, tak by Hermes mohl přijít v úvahu.

Gamdias Hermes: herní klávesnice s Cherry MX Blue?

Samotné odhlučnění modrých spínačů v podání technologie Element není vůbec od věci, rozdíl mezi čistě modrými a upravenými klávesami je patrný.

Při rozbalování jsme poukázali na masivní provedení klávesnice. To se odráží i na výšce, která se pohybuje okolo dvou centimetrů v přední části a 3,5 cm v zadní. K tomu je potřeba ještě přidat asi centimetr na samotné klávesy a už se dostáváme do pořádných výšin. Aby byla klávesnice a její použití příjemnější, chce to přicvaknout magnetickou podložku. Ta poskytuje dostatečnou oporu pro zápěstí, ale současně je široká téměř jako samotná klávesnice. Tvrdá podložka pod zápěstím ale není při dlouhodobějším používání z hlediska ergonomie příliš vhodná (syndrom karpálního tunelu).

Gamdias Hermes: herní klávesnice s Cherry MX Blue?

Rozložení klávesnice je dalším významným faktorem pro řadu zájemců. Na testování nám do redakce přišla varianta US QWERTY s jednořádkovým Enterem, dlouhými Shifty a Backspace. Pokud si potrpíte na dvouřádkový Enter, tak u Gamdias nepořídíte, protože toto rozložení by mělo být stejné i pro další lokalizace. Zde jsem dostal od distributora informaci, že česká varianta klávesnice bude realizována pouze výměnou patřičných tlačítek za ta lokalizovaná.

Gamdias Hermes: herní klávesnice s Cherry MX Blue?

Abychom byli konkrétnější, došlo i na měření mechanických sil potřebných pro stisk a uvolnění kláves. Výhodou mechanických spínačů je jejich definovaný odpor, ale už se neuvádí síla potřebná pro uvolnění. Protože Gamdias spínače nějak upravil, výsledky nejsou zdaleka tak jisté. Pro numerický blok byly změřeny tyto hodnoty: 55 cN (odpovídá 55 g zatížení) pro aktivaci a 18 cN při uvolnění, v hlavní části 48 cN pro aktivaci a 17 cN při uvolnění. Specifický případ je mezerník, jehož hodnoty jsou 45 cN a pouhých 10 cN. To považuji za nešťastné řešení, uvolňovací síla je velmi malá a téměř nejde cítit. Praxe je taková, že na mezerník se používají tužší spínače, což se v tomto případě nestalo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning