Gamdias Hermes: herní klávesnice s Cherry MX Blue?
Článek Gamdias Hermes: herní klávesnice s Cherry MX Blue?

Gamdias Hermes: herní klávesnice s Cherry MX Blue?

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

30. 4. 2014 13:00 11

Seznam kapitol

1. Gamdias Hermes 2. Balení a první dojmy 3. Mechanické spínače 4. Funkce a vlastnosti pro hráče
5. Ergonomie pro psaní 6. Design 7. Software 8. Závěr

Mechanická klávesnice Gamdias Hermes je zaměřená na hráče. Přesto využívá spínače Cherry MX Blue, které jsou spíše na psaní. NKRO nebo velký počet makrokláves mají i někteří konkurenti, Gamdias nás láká na mechanické spínače s technologií Element. Podíváme se, jak si Chery MX Blue s vylepšením vedou oproti konkurenci.

Reklama
Reklama

Shrnutí

Na trhu je nyní celá řada mechanických klávesnic, většina výrobců periferií k tomu přispěla svým kouskem či kousky. Prostředí začíná být silně konkurenční, což vede výrobce ke snahám se nějak odlišit. U mechanických klávesnic to není snadné, protože jejich základ – mechanické spínače – berou téměř všichni od jednoho výrobce. Liší se tedy maximálně zvolenou variantou, což není samo o sobě dost k tomu, aby přesvědčili zákazníka. Gamdias Hermes tak například přichází s technologii Element, která by měla snižovat hlučnost dosti hlučné mechanické klávesnice. Je to pádný důvod ke koupi?

Gamdias Hermes: herní klávesnice s Cherry MX Blue?

Není a neměl by být. Ačkoli se na první pohled mohou klávesnice založené na mechanických spínačích jevit jako velmi podobné, tak jsou zde významné rozdíly v provedení, kvalitě, designu a různých bonusových vychytávek. Klíčová je však vždy samotná funkce i softwarová výbava. Hermes je klávesnice proklamovaná jako herní, přesto volí spínače Cherry MX Blue, což jsou jedny z nejlepších spínačů určených pro psaní. Ve hrách naopak oproti lineárním MX Red ztrácejí. Gamdias nevhodně řešil také velké klávesy, jako je mezerník, Enter a podobně. Jsou u nich použity stejné spínače jako na zbytku klávesnice, takže odpor, který kladou, neodpovídá jejich rozměrům. Na psaní opět celkem v pořádku, na hry už tak moc ne. Nakonec je klávesnice sama o sobě dost vysoká, což není v souladu s ergonomickým použitím.

Gamdias Hermes: herní klávesnice s Cherry MX Blue?

Tolik ke stinným stránkám Gamdias Hermes. Co je na této mechanické klávesnici naopak pozitivní? Například zmíněný Element. Ten má podle výrobce snižovat hlučnost klávesnice a zlepšovat herní vlastnosti. Zatímco první tvrzení je pravdivé, druhé se nepodařilo potvrdit ani vyvrátit. Nebo také velké množství makrokláves, které jsou i rozumně rozmístěné.

Přestože jsou MX Blue nevýhodou pro hry, jsou výhodné při psaní. Někoho určitě zaujme tím, že využívá u nás méně typické rozložení kláves – dlouhý backspace i oba shifty kombinované s jednořádkovým Enterem.

Ke klávesnici dostanete také obří podložku pod zápěstí, která drží na magnetech a je možné ji použít jako kryt a ochranu samotných kláves. Nakonec na nastavení bohatý software a plné NKRO jsou plusy, které pro někoho mohou být rozhodující.

Gamdias Hermes: herní klávesnice s Cherry MX Blue?

Sečteno a podtrženo Gamdias Hermes se tváří jako herní klávesnice, má herní vychytávky, ale její stěžejní vlastnosti ji směřují spíše k někomu, kdo bude spoustu času trávit i psaním (možná se počítá s tím, že budete chtít slovně napadat nebo dráždit své protivníky v online hrách, což Hermes zajistí bez problému a pro peprné výrazy můžete využít i makra). Ne, vážně se jedná o produkt, který o sobě tvrdí jedno, ale nabízí něco jiného. Nelze jej doporučit hardcore hráčům, ale na druhou stranu by jeho obojetná charakteristika by mohla být výhodou pro běžného uživatele-hráče, který se nechce striktně profilovat, anebo se s chováním jiných typů mechanických snímačů po letech strávených na klávesnicích s membránou už prostě nedokáže sžít.

Gamdias Hermes: herní klávesnice s Cherry MX Blue?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning